" />
USD
3,7088
EURO
4,3625
ALTIN
152,8551

BALIKESİR DE EMEKLİ TEKNİSYEN BİR AĞAÇ DA DEĞİŞİK MEYVELER YETİŞTİRDİ

Balıkesir’de  emekli elektrik teknisyeni Hüseyin Talay, bir ağaç ta çeşit çeşit meyveler yetiştirdi. Gittiği kurslarda aşı yapmayı öğrenen Talay, ayva ağacına armut ve döngel aşıladı, aynı ağaçta 3-4 çeşit meyve üretmeyi başardı. Balıkesir ‘de Seka Kağıt Fabrikasından emekli olan 55 yaşında 2 çocuk babası Hüseyin Talay, gittiği kurslarda meyve ağaçlarına aşı yapmayı öğrendi. Gündoğan mahallesinde yaklaşık […]

BALIKESİR DE EMEKLİ TEKNİSYEN BİR AĞAÇ DA DEĞİŞİK MEYVELER YETİŞTİRDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir’de  emekli elektrik teknisyeni Hüseyin Talay, bir ağaç ta çeşit çeşit meyveler yetiştirdi. Gittiği kurslarda aşı yapmayı öğrenen Talay, ayva ağacına armut ve döngel aşıladı, aynı ağaçta 3-4 çeşit meyve üretmeyi başardı.

Balıkesir ‘de Seka Kağıt Fabrikasından emekli olan 55 yaşında 2 çocuk babası Hüseyin Talay, gittiği kurslarda meyve ağaçlarına aşı yapmayı öğrendi. Gündoğan mahallesinde yaklaşık 1 dekarlık alanda hobi bahçesi oluşturan Talay, elma ağacına sarısından kırmızısına kadar çeşit çeşit elmalar aşılarken, ayva ağacına da armut ve döngel aşıladı. Erik ağaçlarına da renk renk erikler aşılayan Hüseyin Talay’ın bu merakı başarı getirirken, hobi bahçesi de ilgi odağı oldu.Yeşili çok sevdiğini anlatan Hüseyin Talay,” Ben emekli elektrik teknisyeniyim. Yeşile karşı ağaca karşı zaafım var. Burada iki parsel arsada değişik değişik meyveler yetiştirmek istiyorum. Yerimiz müsait olmadığı için aynı ağaç ta değişik değişik meyveler yetiştirmeyi seviyorum. Aşıcılık işini seviyorum. Aşıcılık kurslarına gittim. Aşıcılık kurslarında öğrendiğim bilgileri burada birebir tatbik ederek pekiştirmeye çalışıyorum. Sert çekirdekli meyveler birbirine uyum sağlıyor. Mesela, bir badem, erik, kayısı, hatta biraz zor tutmasına rağmen kiraz dahi yetiştirilebilmekte. Yumuşak  çekirdekli meyveler de iste, elmadır, armuttur, döngeldir, bunlar da birbirine uyum sağlayabilmektedir.  Bir yerden gördüğüm, bulduğum meyve çeşitlerini getirip aşılıyorum. Bazı ağaçlar da, 12-13 çeşit erik var.. Bir elmada 12-14 çeşit elma var.  Değişik değişik meyveler yetiştirmeye çalışıyorum. Bu işi seviyorum. Bu işi, birazcık ilgilenen, insanlara, herkese tavsiye ediyorum. Ben bir ağaç ta değişik değişik meyveler yetiştirmeyi seviyorum. Herkese tavsiye ederim” dedi.

(İHA)

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.