" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

TOPLU TAŞIMA

Vatan Partisi Ayvalık İlçe Örgütü’nün; TOPLU TAŞIMA ile ilgili Basın Açıklamasıdır! Ayvalık Cumhuriyet Tarihinin en kötü toplu taşıma projesi ile karşı karşıyadır. Projenin hiçbir uygulaması işlememektedir. Halkımız maddi-manevi zarara uğramıştır. Proje demenin bile doğru olmadığı bu oldu bitti uygulamasının uyarılarımız ve halkın istekleri doğrultusunda acilen düzeltilmesini talep etmekteyiz. Sıkıntıları üç ana başlıkta açıklamak isteriz;   […]

TOPLU TAŞIMA
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Vatan Partisi Ayvalık İlçe Örgütü’nün;

TOPLU TAŞIMA ile ilgili Basın Açıklamasıdır!

Ayvalık Cumhuriyet Tarihinin en kötü toplu taşıma projesi ile karşı karşıyadır. Projenin hiçbir uygulaması işlememektedir. Halkımız maddi-manevi zarara uğramıştır. Proje demenin bile doğru olmadığı bu oldu bitti uygulamasının uyarılarımız ve halkın istekleri doğrultusunda acilen düzeltilmesini talep etmekteyiz.

Sıkıntıları üç ana başlıkta açıklamak isteriz;

 

1 ) Toplu taşıma saat ve güzergahları;

Belediye otobüsleri bir çok yerde 2 saatte bire inmiş ve vatandaşlar duraklarda beklemek suretiyle mağdur edilmektedir. Özellikle Altınova hattında yeni araçların yetersiz kapasiteleri yüzünden araçlar dolu geçmekte ve halkımız 1 saate varan beklemeler yapmaktadır.

Ayvalık merkezden Altınova sahile2,5 saate varan ulaşım saatleri vardır. Bu çağda kabul edilemez bir durumdur.

Altınova ve Sarımsaklı güzergahları değiştirilmiş ve halka bilgi verilmemiştir. Maalesef otobüs durağına bir levha ile bilgi asmak bu çağda bu kadar zor olmasa gerek. Halkı düşünmeden yapılan ani ve keyfi değişiklikler halkımızı mağdur etmektedir.

2 ) Balkart uygulaması ve ücretlendirme;

Eski kartlar bazı hatlarda geçmekte bazılarında geçmemektedir. Yeni kartlarda aynı şekildedir. Eski kartlar yenileri ile değiştirilmemektedir. Oysaki yeni kartların uygulamaya geçtiği 1 ağustos tarihinden sonra Büyükşehir Belediyesi telefon hatları eski kartlara yönlendirme yapmış ve halkımıza yanlış bilgi vermiştir.

65 yaş üstü, Basın, Şehit ve Gaziler ile yakınları, ile ilgili düzenleme yapılmadan kart uygulamasına geçilmiş ve maddi manevi zarara sebeb olunmuştur. Şöförler bu özel araç demekte , Büyükşehir o hatlar bizim diyerek topu birbirlerine atmaktadirlar. Sonuç itibari ile özellikle yurdumuzda PKK ile mücadelenin önem kazandığı şu günlerde Gazi ve şehit yakınlarına manevi eziyet edilmektedir. Bu durum kabul edilemez.

Şehir içi indi bindi ücretleri hiç ihtiyaç yokken 2,25 tl ye çıkarılmıştır. Bu zammı tamamen kart uygulamasının bir yönü olarak görüyoruz.

Aylık kart uygulaması kaldırılmış ve halkımızın bütçesinde %300 lere varan ulaşım zararı oluşmuştur. 50 tl olan Sarımsaklı Ayvalık hattı artık emekçiler ve esnafımız için 150 tl olmuştur.

3 ) Şöför emekçileri ve hat dolmuş sahipleri ;

Belediye otobüslerinde şöför olarak çalışan duyumlarımıza göre 80 personelin 30u kalacak denmektedir. Bu emekçiler sözleşmeli olsa bile aileleri ile birlikte mağdur edilmemeli ve işten çıkarılmamalıdır. Sözleşmeli dahi olsa hakları vardır ve hak mücadelelerinde Vatan Partisi avukatları ile birlikte her türlü desteği sağlamaya hazırdır.

Sendikalarımızı da bu hak mücadelesinde yer almaya çağırıyoruz. Sendikalarımızın sesssizliği de düşündürücüdür. Şöförler korkmakta ve işten atılma korkusu ile susmaktadırlar. Onlara da şu çağrıyı yapmak isteriz. Kurtuluş yok tek başına , ya hep beraber ya hiç birimiz ! Onları da Vatan Partisi çatısı altında mücadeleye çağırıyoruz.

Hat sahiplerine, yeni araçları, hem de model seçme şansı tanımadan zorla borca girerek aldırılmıştır. Bu borçlar onları korkutmakta ve geçim sıkıntı içine girmişlerdir. Hepsinin korkusu bir kriz ile ve kışın işlerin düşmesi sonucu borcu ödemekte zorlanırlarsa , hem araçlarından, hem hatlarından hemde esas olarak ekmeklerinden olmak korkusu ile yaşamaktadırlar.

Yıllık hat ücretleri indirileceği sözü verilmiş ancak hem yıllık bilet sayısı arttırılmış hem de ücret 2,25 yapılarak çift zamma uğramışlardır. Seçimden önce verilen sözlerin tutulması talepleridir.

 

Sonuç olarak;

Tüm bu mağduriyetlerin giderilmesi için AKP ilçe başkanına bilgi verilmiştir. 10 gün içerisinde sıkıntıların giderilmesi sözü verilmesine rağmen durum daha da kötüye gitmekte ve/veya değişmemektedir.

Seçim öncesi Çamlık Cunda tekne seferleri sözü verilmiş ancak 2 sezondur bir gelişme kaydedilmemiştir.

Taleplerimiz;

1 Eski kartların paraları derhal iade edilsin yoksa hukuk mücadelesini başlatacağız.

2 Balıkesir merkezdeki gibi aktarmalarda 90 dk içinde ek ücret alınmamalıdır.

3 Aylık kart uygulaması derhal yürürlüğe girmelidir.

4 65 yaş üstü, Gazi ve Şehit yakınları, Basın gibi ücretsiz taşıma hak sahiplerinin hakları sağlanmalıdır.

5 Altınova otobüs saatleri yoğunluk olan saatlerde arttırılmalı ve duraklarda yolcu bırakılmamalıdır.

6 Belediye otobüsleri yenilenmeli ve yine eski saatlerinde yolcu taşımalıdır.

7 Borçla alınan yeni araçların sahipleri mağdur edilmemeli. Borç halka ulaşım bedeli olarak yansıtılmamalı. Vadeler uzatılmalı, daha ucuz kredi sağlanmalı, yıllık harçları gerekirse borç bitene kadar iptal edilmeli, gerekirse bir kısmı sübvanse edilmeli.

8 Belediye şöförlerinin hiç biri işten çıkarılmamalı.

9 Çamlık Cunda tekne seferleri derhal başlatılmalı. Cunda tekne seferleri toplu taşımaya dahil edilmeli. Kart geçmesi sağlanmalı.

10 Aktarmalarda ücret alınmamalı

11 Altınova Sarımsaklı hattı açılmalı, işler hale getirilmeli.

 

Ayvalık halkı daha fazla mağdur edilmemeli. Ulaşımdaki sorunlar aynı zamanda Ayvalık esnafının da zararınadır. İnsanlar Gezmeye ve alışveriş etmeye merkeze inmeye çekinmektedir. Tam sezonun en yoğun ayında yapılan bu yetersiz ve hatalı düzenleme 7den 70 e herkesi zarara uğratmıştır. Gerekirse destek vemeye hazır olduğumuzu bildirir , özellikle yerel seçimlerde yüksek oy alan diğer parti ve başkan adaylarını da göreve çağırırız.

Halkımız ve yöneticilere saygı ile duyururuz.

Yüksel Kalkan

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.