10 YIL ARADAN SONRA DENİZLERDEN SEVİNDİREN HABER

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN YANIYOR – 30 Ocak 2017ŞİİR VE FOTOĞRAFI […]

10 YIL ARADAN SONRA DENİZLERDEN SEVİNDİREN HABER

Yeni av sezonunun başladığı ilk gün, balık tezgahları şenlenirken, hamsi bolluğu yaşandı ve 10 yıldır tezgahlardan uzak olan Erdek uskumrusu yeniden tezgahlardaki yerini aldı.
Av yasağının kalkmasıyla birlikte gece saatlerinde “Vira Bismillah” diyerek Marmara Denizi’ne açılan Balıkesir Bandırma ilçesindeki balıkçılar, Bandırma Körfezi’nde balık bereketi ile karşılaştı. Hamsi ve sardalye akını ile karşılaşan balıkçılar, tonlarca hamsi ve sardalyenin yanı sıra, 10 yıldır denizlerimizde pek rastlanmayan Erdek uskumruları yakaladı. Sabah saatlerinden itibaren Bandırma Balık Hali’ndeki balık satış tezgahlarında balık bolluğu yaşanmaya başladı. Balık satış dükkanlarının tezgahları, satıcıların nidalarıyla inlerken, hamsinin kilosu 10 Tl, uskumrunun kilosu 25 TL, palamutun tanesi 25 TL’den alıcı bekliyor. Sezonun bereketli olacağını söyleyen balık satıcıları, “Sezon açıldı ve tezgahlarımız şenlendi. 10 seneden beri olmayan hakiki uskumru bugün geldi. Yaklaşık 10 bin kasa hamsi geldi limanımıza. Sardalya, istavrit, levrek, palamut, tekir geldi. İnşallah bu yıl bereketli bir sezon geçireceğiz. Normalde palamutlar Eylül ayının 17’sinden sonra çıkardı. Ama şimdi var. Yeni sezonu hamsiyle başlamış olduk. Bugün kilosu 10 TL, ama bir hafta sonra 5 TL’ye kadar düşer. Yeni sezonumuz tüm balıkçı camiasına hayırlı, uğurlu olsun” dedi.
Balık tezgahlarının yeniden hareketlendiğini gören Bandırmalı vatandaşlar da, sabah saatlerinden itibaren balık halindeki tezgahları boş bırakmadı. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.