" />
USD
3,7057
EURO
4,3625
ALTIN
152,8162

OBEZİTEYİ ENGELLİLİK OLARAK GÖREN ENGELLİLERDEN SAĞLIKLI VATANDAŞLARA ANLAMLI PROJE

Ayvalık’ta engellilere yönelik çalışmalarıyla tanınan Aktif Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) bu kez de engelliliğin bir türü olarak gördükleri obeziteye karşı savaş açtı. Bu kapsamda; Bilinçli Alışveriş, Sağlıklı Beslenme ve Spor’un kiloların düşmanı olduğunu savunan ASTED; Balıkesir Üniversitesi bünyesindeki Ayvalık Meslek Yüksekokulu’nun spor kompleksi AYMEYO Spor Salonunda, Arzu-Gökhan Tekinoğlu çiftinin yanı sıra antrenör Eren Yurdakan […]

OBEZİTEYİ ENGELLİLİK OLARAK GÖREN ENGELLİLERDEN SAĞLIKLI VATANDAŞLARA ANLAMLI PROJE
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık’ta engellilere yönelik çalışmalarıyla tanınan Aktif Sosyal Tüm Engelli Dostları (ASTED) bu kez de engelliliğin bir türü olarak gördükleri obeziteye karşı savaş açtı.

Bu kapsamda; Bilinçli Alışveriş, Sağlıklı Beslenme ve Spor’un kiloların düşmanı olduğunu savunan ASTED; Balıkesir Üniversitesi bünyesindeki Ayvalık Meslek Yüksekokulu’nun spor kompleksi AYMEYO Spor Salonunda, Arzu-Gökhan Tekinoğlu çiftinin yanı sıra antrenör Eren Yurdakan ile Ayvalık Devlet Hastanesi personeli Klinik Psikolog Dilruba Erden, İlçe Toplum Sağlığı Müdürlüğü personelinden Ali Gün ile birlikte 6-8 haftalık ücretsiz spor ve fitness programı hazırladı.

ASTED tarafından hazırlanan programa; Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Vergi Dairesi, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği, SGK, Ayvalık Belediyesi Zabıta Amirliği, Adliye, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı, Karayolları 29. Şube Şefliği, İlçe Nüfus Müdürlüğü, PTT Şube Müdürlüğü ve Birlik Ortopedik Engelliler Derneği bünyelerindeki personel ve engellilerin katıldığı öğrenildi.

Obeziteye ve fazla kilolara karşı savaş açan ASTED’i organizasyonuna katılan Ayvalık Vergi Dairesi personelinden Şenay Boyabatlı, kamu çalışanlarının özellikle masa başında geçen mesaileri nedeniyle kilo almaktan kurtulamadıklarını belirtti.

Yoğun iş temposu nedeniyle ihmal ettikleri sportif etkinliklerin aslında güncel hayatta en önemli bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Boyabatlı, ASTED’in görme engelli koordinatörü Namık Tuncel ve ekibine böylesi bir organizasyonu başlattığı için teşekkür etti.

“HAYATIMIZDA SPORA YER VERMİYORUZ”

ASTED’e gönüllü olarak kapılarını açan AYMEYO Spor Tesisinin işletmecisi Gökhan Tekinoğlu da, fit bir bedene sahip olabilmek için spor yapmanın önemine vurgu yaptı.

Spor yapmanın her yaş grubundaki insanlar için gerekli olduğunu kaydeden Tekinoğlu, “Herkesin kendisine göre bir yaşam tarzı var. Bu yaşam tarzlarının çoğunda spor yer almıyor. Ama sporun olmadığı bir hayat bana göre biraz eksik bir hayattır. Bu yüzden de vatandaşlarımızın spora obeziteye yakalanmadan önce başlaması gerekir” dedi.

13 kurumdan toplam 130 kişinin katıldığı obeziteye savaş etkinliğinin ilk gününde Ayvalık Vergi Dairesi personelinin bol bol ter attığı gözlendi.

TUNCEL, “OBEZİTE ÇAĞIMIZIN EN BÜYÜK HASTALIĞIDIR”

Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan ASTED’in görme engelli Koordinatörü Namık Tuncel, Sağlıklı beslenme ve bilinçli alışverişin spor ile koordine edildiğinde insan vücudundaki kiloların en büyük düşmanı olduğunu söyledi.

Sporun düzenli ve uzun zaman yapıldığında hem vücudu hem de insan psikolojisini çok mutlu edeceğini savunan Tuncel, “İnsanların aşırı kilolu olmalarının yegane sebepleri düzensiz beslenme ve psikolojik sorunların tetiklediği davranış bozukluklarıdır. Güncel hayatın hızlı akışında, ayaküstü yemek yeme alışkanlıkları ne yazıkki kilo almayı daha da çabuklaştırıyor” dedi.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de çağın en önemli hastalıklarından birinin obezite olduğunu savunan Tuncel, “Obezite nedeniylede günümüzde birçok insanın engelli bir yaşam sürmek zorunda kaldığını gözlemleyebilmek mümkündür. Biz de ASTED olarak, bu engelli yaşamın önüne set koyabilmek adına arkadaşlarımızla birlikte organize olarak Ayvalık’ta obezite ile savaşma kararı aldık. Bu amaçla da, başlangıç olarak ilçemizdeki 13 kurumun personelinin yanı sıra engellilerimizle ve gönüllü vatandaşlarımızla birlikte ‘obeziteye karşı spor’ parolasıyla bu organizasyonu düzenledik” diye konuştu.

5 SPOR DALIYLA OBEZİTEYE SAVAŞ

Fitness, Yüzme, Bisiklet, hızlı yürüyüş ve jimnastik sporlarıyla deneyimli sağlıkçı ve antrenörlerin eşliğinde, psikolog desteğiyle gerçekleşmeye başlayan organizasyonun ikinci ve diğer etaplarının da ilçedeki lise ve dengi okulların yanı sıra ortaokul düzeyindeki öğrencileri de kapsayacağı, ücretsiz olarak düzenledikleri organizasyona katılımcı kurumlardan maksimum 10’ar kişinin katıldığı bildiriliyor. Etkinliğinin ilk etabının 6 hafta süreceği, sonrasındaki etaplarının ise 8 haftaya kadar uzatılabileceği kaydedildi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.