" />
USD
3,6895
EURO
4,3438
ALTIN
151,4127

AYVALIK ZİRAAT ODASI  İYİ TARIM UYGULAMALARI BRİFİNGİNE HAZIRLANIYOR

Ayvalık Ziraat Odası; Gıda Tarım ve Hayvancılığı tarafından başlatılan ve Balıkesir İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince yürütülen “İyi Tarım Uygulamaları Projesi” ile ilgili üreticiyi bilgilendirmek için hazırladığı kapsamlı bir çalışma programı ile kırsal mahallelerde köylü üreticiyi bilgilendirmeye başladı. Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay’ın öncülüğünde başlatılan üreticiyi bilgilendirme çalışmaları Ayvalık’ın, Akçapınar ve […]

AYVALIK ZİRAAT ODASI  İYİ TARIM UYGULAMALARI BRİFİNGİNE HAZIRLANIYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık Ziraat Odası; Gıda Tarım ve Hayvancılığı tarafından başlatılan ve Balıkesir İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince yürütülen “İyi Tarım Uygulamaları Projesi” ile ilgili üreticiyi bilgilendirmek için hazırladığı kapsamlı bir çalışma programı ile kırsal mahallelerde köylü üreticiyi bilgilendirmeye başladı.

Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay’ın öncülüğünde başlatılan üreticiyi bilgilendirme çalışmaları Ayvalık’ın, Akçapınar ve Çamoba kırsal mahallelerinin meydanlarında düzenlenen bilgilendirme sunumuyla başladı.

Önceki akşam Akçapınar ve Çamoba mahallelerinde start alan bilgilendirme sunumunda; Oda Başkanı Hasan Kıtay’ın yanı sıra oda yöneticileri; Erdinç Tügen, Mahmut Oral, Hasan Baysal, Hikmet Özdemir, Ahmet Gökçe hazır bulundu.

Üreticilerle köylülerin sorunlarını dinleyerek fikir alışverişinde bulunulmasının ardından başlayan sunumda; çiftçiye iyi tarımın çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik, sürdürebilirlik ve gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan bir tarımsal üretim modeli olduğu vurgulandı.

Doğada var olan üretim tekniklerini, tarım ilaçlarını, bitki koruma ürünlerini, mineral gübrelerin kullanımını yasaklamayan iyi tarım;  aynı zamanda ilaçların teknik talimatlarda yazılı miktarlarda kullanarak gıdalarda kalıntı oluşturmayacak şekilde kullanımını amaçlayarak toprağın korunması, bitkinin direncinin artırılması, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden de bir üretim şekli olduğunun anlatıldığı eğitim programında; İyi tarım uygulamasının sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim olduğu belirtildi.

İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilere mümkün olduğu kadar entegre mücadele yöntemlerini uygulamaları gerektiğini belirtildiği ve üretimden hasada kadar uygulanması gereken mevzuat ve kurallar hakkında da brifing verildi.

Ayvalık Ziraat Odası tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısının ardından da köylü ve çiftçilerin İyi Tarım Uygulamasıyla ilgili yönelttiği sorular cevaplandırıldı.

Gerçekleştirdikleri üreticiyi İyi Tarım Uygulaması kapsamında bilgilendirmeye yönelik çalışmanın ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay, “Günümüzde tüketiciler direk tükettikleri tarımsal ürünler başta olmak üzere, satın aldıkları tüm gıda ürünlerinin güvenliğinden emin olmak ister hale gelmiştir. Bu bilinçle, gerek doğrudan tarımsal ürünlerin, gerekse işlenmiş gıdaların güvenle üretildiğinin garantisini tüketicilere sunabilmek için, birtakım sistemler ve standartların oluşturulması ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur. Bu durum dünyada ve Türkiye’de tarımda uluslararası alanda kabul görmüş çeşitli standartların izlenmesi ve uygulanmasını gerekli hale getirmiştir. Ülkemiz sahip olduğu iklim, toprak ve su koşulları ile tarımsal üretim için son derece avantajlı konuma sahiptir. Buna karşılık, üreticilerimizin babadan kalma üretim teknikleriyle üretimi gerçekleştirmeleri ve buna bağlı olarak da teknik hizmet almak konusundaki isteksizlikleri tarımsal üretimimizde birçok sorunlar ortaya çıkartmıştır. Özellikle bilinçsiz zirai ilaç uygulamaları, tarımsal ürün ihracatımızda kalıntı sorunu yaşamamıza neden olmuştur. Ülkemizde ‘İyi Tarım Uygulamaları’ şartlarının, başta çiftçilerimiz olmak üzere, tüm sektör çalışanları tarafından benimsenip, doğru şekilde uygulanması ve uygulatılması, ülke tarımımızın geleceği açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

 

“İYİ TARIM UYGULAMASI KAPSAMINDA ÇİFTÇİMİZE DEKAR BAŞINA 50 TL DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAKTIR”

İyi Tarım Uygulamaları konusundaki gelişmeler sayesinde başta meyve-sebze üretimi olmak üzere, tarımsal üretimin tamamı ve ihracatın iç ve dış pazarda rekabet şansını yakalayacağına inandığının altını çizen Başkan Kıtay, “Dış pazara güvenli ürün sunulurken, ülkemiz insanının da sağlıklı ve güvenilir ürün tüketmeleri böylece sağlanacaktır. İyi Tarım Uygulamaları konusunda ülkemizin gerekli ilerlemeyi sağlaması içinse üreticilerimizin iyi tarım uygulamaları konusunda eğitimleri ve bilgilendirilmeleri ile mümkün olacaktır. İşte bu sebeple Ayvalık Ziraat Odası ve Mavi Tarım Tarımsal Danışmanlık firması işbirliği ile çiftçilerimize iyi tarım uygulamaları konusunda eğitim verebilmek ve üreticilerimizin sorunlarını yerinde dinleyebilmek için başlattığımız çalışma kapsamında köylerimize çıkıyoruz. Bu kapsamda ilk toplantılarımızı Çamoba ve Akçapınar köylerinde yaptık. Çiftçimizin iyi tarım uygulamalarına katılımı sayesinde hem üretim kalitesinin artması sağlanacak hem de çiftçimiz dekar başına 50 TL devlet desteği sağlayacaktır. Çiftçimizin her anlamda kazançlı çıkacağı bu çalışmalar kapsamında 10 Eylül 2015 Perşembe günü odamız toplantı salonunda da eğitim çalışması yapışacak olup bu eğitime katılan çiftçilerimize ayrıca Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi verilecektir” diye konuştu.

 

İHA

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.