" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

AYVALIK  CUMHURİYET HALK PARTİSİ  İLÇE ÖRGÜTÜ PARTİSİNİN 92 .YILINI KUTLADI

Ayvalık CHP ilçe başkanlığı Ayvalık Cumhuriyet meydanında saat  11:00 da Partililerin  katılımıyla CHP nin  92.yıl kutladı.Bu kutlamaya  Ayvalık  Belediye başkanı Rahmi Gencer,Ayvalık belediyesi Meclis üyeleri  ve partili üyeleri katıldılar.Önce  bir dakikalık saygı duruşu ardındam İstiklal marşı okundu. Devamında çelenk koyma merasimi  ,Chp li üyeler Atatürk  büstüne  karanfiller koydular.Ayvalık  ilçe başkanı Ahmet Toker Konuşmasında : Değerli […]

AYVALIK  CUMHURİYET HALK PARTİSİ  İLÇE ÖRGÜTÜ PARTİSİNİN 92 .YILINI KUTLADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık CHP ilçe başkanlığı Ayvalık Cumhuriyet meydanında saat  11:00 da Partililerin  katılımıyla CHP nin  92.yıl kutladı.Bu kutlamaya  Ayvalık  Belediye başkanı Rahmi Gencer,Ayvalık belediyesi Meclis üyeleri  ve partili üyeleri katıldılar.Önce  bir dakikalık saygı duruşu ardındam İstiklal marşı okundu. Devamında çelenk koyma merasimi  ,Chp li üyeler Atatürk  büstüne  karanfiller koydular.Ayvalık  ilçe başkanı Ahmet Toker Konuşmasında : Değerli CHP’liler, değerli partidaşlarım, sevgili Ayvalıklılar. Bugün burada,9 Eylül’de Türk Kurtuluş Savaşı’nın kazanılışının, ulusal zafere ulaşmamızın, aynı zamanda partimizin, CHP’nin kuruluş tarihini kutlamak, emeği geçenleri anmak bize bu günleri sağlayan ulu önder Atatürk ve şehitlerimizi anmak amacıyla toplandık. Kutlu olsun.

CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir. 1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırmıştır. 1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”ni hedeflemiştir. Bu süreçte CHP, “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzen partisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede Uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağlamıştır. Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme” kavramları içinde bulunduğumuz dönemde CHP’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve Programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır.Bu özellik ve ilkelerinden dolayı CHP bu ülkenin birleştirici ve vazgeçilmez en temel unsurlarından biridir ve öyle olmaya da devam edecektir.Sözlerimi Ulu Önderimiz ve Kurucumuz M. Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle tamamlıyorum.”Benim iki büyük eserim var; Biri Türkiye Cumhuriyeti, Diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi’dir”.Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın CHP.

Yüksel  KALKAN

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.