" />
USD
3,7093
EURO
4,3629
ALTIN
152,8180

ALTINOVA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 93. YILI TÖRENLERLE KUTLANDI.

Ayvalık’ın Altınova Mahallesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü törenlerle kutlandı. Altınova Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenlerde Ayvalık Belediye Başkanın Rahmi Gençer, Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından vatandaşlar ve gaziler Atatürk anıtını çiçeklerle süsledi. Daha sonra Ayvalık Belediyesinin efsane bandosu şef Ergün Tekincan yönetiminde çaldığı İstiklal Marşı hep bir ağızdan söylendi. Bundan 93 yıl önce Altınova’nın düşman […]

ALTINOVA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 93. YILI TÖRENLERLE KUTLANDI.
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık’ın Altınova Mahallesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Altınova Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenlerde Ayvalık Belediye Başkanın Rahmi Gençer, Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından vatandaşlar ve gaziler Atatürk anıtını çiçeklerle süsledi.

Daha sonra Ayvalık Belediyesinin efsane bandosu şef Ergün Tekincan yönetiminde çaldığı İstiklal Marşı hep bir ağızdan söylendi.

Bundan 93 yıl önce Altınova’nın düşman işgalinden kurtulduğunu hatırlatan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “30 Ağustos günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün “İlk hedefimiz Akdeniz’dir” diyerek Afyon’dan başlattığı hareketten 15 gün sonra Altınova’ya gelmiştir. İstşklal savaşı ile Türk ulusunun bağımsızlığını kazanmasından 15 gün sonra da Altınova’da düşmandan kurtulmuştur. O Kahramanlarımızı, gazilerimizi, şehitlerimizi defalarca minnetle anmak gerekiyor. Onların cesaretleriyle, onların akan kanlarıyla,, onların akan terleriyle, onların kahramanlıkları sayesinde bu gün buralardayız. Bunları unutmayacağız. Bu kurtuluş günlerini her zaman tekrarlayacağız. Bizim arkamızdan gelen nesillere de o kahramanları anlatacağız. Bağımsızlığımızı kazanırken bizi kimse desteklemedi, sadece ulu önderin arkasında Türk milleti vardı. Ona inanmışlardı ve onların sayesinde bu günleri gördük” dedi.

Altınovalıların 93. kurtuluş günlerini de kutlayan Ayvalık Belediye Başkanı Gençer, son zamanlarda meydana gelen terör olaylarına da değinerek sağduyu çağrısında bulundu.

Bu gün bu topraklarda Atatürk sayesinde ezan okunduğuna da vurdu yapan Başkan Gençer sözlerini şöyle devam ettirdi; “Bu günlerde birlik beraberliğimize uzanan eller var. Oyunlara gelmememiz lazım. Kanlı terör örgütünü bulunduğumuz her ortamda lanetlemeliyiz. Ama sağduyulu davranmalıyız. Yüzyıllardır beraber yaşadığımız Anadolu topraklarında birbirimize ayrımcılık yapmadan, terör örgütünün ekmeğine yağ sürmeden yaşamalıyız. Terör örgütü neye hizmet ettiklerini bilmiyorlar. Onlar ne insanlığa, ne demokrasiye ne de bu ülkeye hizmet ediyorlar. Tam tersi onların hizmet ettiği hiçbir amaç yok.  Tamamen terör örgütü lanetlenmeye mahkumdur. Biz birlik ve beraberliğimizi bozmadan hep beraber bir bayrak altında misakı milli sınırları çerçevesinde yaşamaya devam edeceğiz. Bu gün Altınova’nın kurtuluşu. Bu gün bizi bölmeye çalışıyorlar. O gün milletçe el ele vererek bu ülke kurtarıldı. Şimdi de bu ülkenin askerine, polisine o silah çeken eller, onlara tuzak kuran hainler bence bu ülkenin insanı değil. Onlar insan da değil.”

Başkan Gençer’in konuşmasının ardından AYBEGEM öğrencileri şiir okuyup halk oyunu gösterisi sundular.

Tören sonunda Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, kurtuluş törenine katılanlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.