" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

DÜNYA TURİZM KARİKATÜRÜ ŞAMPİYONU 11 YAŞINDAKİ KIZ AYVALIK’TA ZEYTİN VE TURİZM SERGİSİ AÇTI

Geçtiğimiz aylarda Hindistan’da yapılan Karikatür Yarışmasında Dünya Şampiyonluğu ve Mansiyon olmak üzere çifte başarı elde eden 11 yaşındaki Sıla Eroğul, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde sergi açtı. Ayvalık’ın dünyaca ünlü Sarımsaklı mevkiinde; Ayvalık Belediyesi, Gemlik Belediyesi, Club Büyük Berk Hotel Resort’un katkılarıyla, Hotel Berk Chalet’de açılan sergide genç kızın Hindistan’da Dünya Şampiyonluğu ve mansiyon ödülü kazanan eserleri […]

DÜNYA TURİZM KARİKATÜRÜ ŞAMPİYONU 11 YAŞINDAKİ KIZ AYVALIK’TA ZEYTİN VE TURİZM SERGİSİ AÇTI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Geçtiğimiz aylarda Hindistan’da yapılan Karikatür Yarışmasında Dünya Şampiyonluğu ve Mansiyon olmak üzere çifte başarı elde eden 11 yaşındaki Sıla Eroğul, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde sergi açtı.

Ayvalık’ın dünyaca ünlü Sarımsaklı mevkiinde; Ayvalık Belediyesi, Gemlik Belediyesi, Club Büyük Berk Hotel Resort’un katkılarıyla, Hotel Berk Chalet’de açılan sergide genç kızın Hindistan’da Dünya Şampiyonluğu ve mansiyon ödülü kazanan eserleri başta olmak üzere çizdiği birçok karikatürü sergilendi.

Yaklaşık 100 karikatürün yer aldığı sergide; zeytinin öyküsü ve zeytin objelerinin yanı sıra turizm temalı eserler yer aldı.

Anne ve babasının yanı sıra halası ve yeğeninin yalnız bırakmadığı Sıla Eroğul, uluslar arası bir yarışmada Türkiye’yi temsil ederek, dünya birincisi olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu benim ilk yarışmamdı. Son derece profesyonel ve usta sanatçılara ait karikatürler vardı. Yarışmada dereceye girebileceğime ihtimal vermiyordum. Ama benim de karikatürlerim çok iyiydi. Bu yüzden de o yarışmayı hak ederek kazandığımı düşünüyorum” dedi.

Yaşadığı Gemlik’in bir zeytin diyarı olmasının yanı sıra Türkiye’de bacasız sanayi turizme yeterince eğilinmediğini düşündüğü için eserlerinde zeytin ve turizm temalarını işlediğini vurgulayan Eroğul, “Oysa Türkiye’deki turizm zenginlikleri dünyada bir çok turizm merkezinden çok daha önde. Ülkemizin doğal ve kültürel bir çok değerleri var. Bende tüm bunları eserlerimde yansıtarak ülkemize daha fazla turistin gelmesi ve ülke ekonomimize daha fazla döviz girdisi sağlayabilmesine karınca kararınca destek vermek istiyorum. Bunun dışında da ben Bursa’da doğdum, Gemlik’te büyüdüm. Bence Gemlik zeytinle tanınmalı, tıpkı Ayvalık gibi. Zeytin bereketin simgesi ve ben de bu yüzden karikatürlerimde bu bereketli meyveyi her fırsatta sergilemek istiyorum. Ayvalık’ın da en az Gemlik kadar güzel ve zeytin açısından zengin bir kent. Bu yüzden de bu mini sergimi Ayvalık’ta açmayı düşündüm. Bu yüzden de zeytin objesini burada da yansıtmaya çalıştım” diye konuştu.

Genç karikatürist sergisinin açılışından kendisine destek veren Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Berk Hotel Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Berk’e de teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

KARİKATÜR ALANINDA 11 YAŞINDA DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNU YAKALADI

Bursa’nın Gemlik ilçesi İmam Hatip Lisesi 5. Sınıf Öğrencisi olan 11 yaşındaki Sıla Eroğul’un geçtiğimiz aylarda Hindistan’da gerçekleşen Karikatür dalındaki yarışmada Gençler kategorisinde dünya birincisi olurken,  aynı yarışmada bir başka karikatürünün de mansiyon ödülüne layık görüldüğü öğrenildi.

Tatil amacıyla seyahat eden bireylerin tatil sırasında yaşadıkları her türlü deneyimler ve ortaya çıkan ilişkiler üzerine karikatür sanatçılarının bakışını ortaya koyan ve konaklama, ulaştırma, yeme-içme, eğlence, rekreasyon, gezme-görme, müzeler, çevre, turist-yerli ilişkileri, vb. turizm sektörü kapsamında yer alan konular, gelişmeler ve yaşanan deneyimlerin karikatür sanatçıları gözüyle değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmaya bir çok ülkeden yüzlerce yarışmacının katıldığı kaydedildi.

Hindistan’da; Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışmasına katılan eserlerden finale kalan 130 karikatürün, Şampiyonası sonrasında basılacak Karikatür Kitabı’nda yer alacağı belirtilirken, yarışmada Türkiye’den birinci çıkması dolayısıyla Sıla Eroğlu’un Nisan ayında Antalya’da Dedeman Otelde yapılan törenle ödülüne kavuştuğu bildirildi. (İHA)

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.