" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

KURBAN SATICILARI MEMNUN DEĞİL

Ayvalık’ta, Kurban Bayramı öncesinde açılan Kurban Pazarı’nda satış yapmaya çalışan üreticiler Türkiye genelinde ekonomik olumsuzluklar nedeniyle daralan et hacminin, et fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle vatandaşın pazardan kurbanlık almakta zorlanmasından dertli. Kurbanlık dana ve kuzu üreticileri Türkiye Et ve Balık Kurumu’nun elde kalan kurbanlıkları satın alacağını duyurmasına rağmen, devletin hayvan üreticilerine yönelik sığır başına 350, yavru hayvan […]

KURBAN SATICILARI MEMNUN DEĞİL
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık’ta, Kurban Bayramı öncesinde açılan Kurban Pazarı’nda satış yapmaya çalışan üreticiler Türkiye genelinde ekonomik olumsuzluklar nedeniyle daralan et hacminin, et fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle vatandaşın pazardan kurbanlık almakta zorlanmasından dertli. Kurbanlık dana ve kuzu üreticileri Türkiye Et ve Balık Kurumu’nun elde kalan kurbanlıkları satın alacağını duyurmasına rağmen, devletin hayvan üreticilerine yönelik sığır başına 350, yavru hayvan başına verdiği 150 liralık destek priminin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi iki katına çıkarılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Ayvalık’ta büyükbaş ve küçükbaş üreticiliği yapan Mustafa Yatkın muhabirimize yaptığı açıklamada, son yıllarda daralan büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretimi nedeniyle et fiyatlarının yükseldiğine işaret etti.

Et fiyatlarının yüksek olmasının Ayvalık’taki Kurban Pazarı’nda da kurbanlık fiyatlarının değerinde satılmasına neden olduğunu anlatan Yatkın, “Dana eti ve kuzu etinin reyon fiyatlarına paralel olarak şu anda pazarda kuzu 800 lira ile bin 200 lira arasında alıcı buluyor. Dana fiyatları ise; 5 bin lira ile 12 bin lira arasında değişiyor. Bana göre, devletimizin üreticiye üretim bazında biraz daha destek vermesi lazım. Çünkü Türkiye’de müstahsil bitmek üzeredir” dedi.

Et ve Balık Kurumu’nun Kurban Bayramı’nda satılmayan kurbanlıkların tamamını üreticiden satın alacağını duyurmasına ilişkin muhabirimizin yönelttiği soruyu yanıtlayan Mustafa Yatkın, “Et ve Balık Kurumu elde kalan tüm kurbanlıkları satın almayı taahhüt ediyor ama değerinden çok altında almak istiyor. Bugün yemin çuvalı 50 lira, saman ve yonca balyaları 12 bin lira. Süt fiyatları düşük. Müstahsil bu işin altından zor kalkıyor. Bu yüzden de devletimizden; üreticiye sıfır faizli krediler, destek primlerinin artması ve destekleme primlerinin gününden önce ödenmesi gibi katkılar bekliyoruz” diyerek, her şeye rağmen bu yıl ekonomik olarak geçtiğimiz yıla oranla biraz daha iyi durumda olduklarını ifade etti.

Ayvalık Kurban Pazarı’nda 1 ton 200 kiloluk sığırıyla dikkatleri üzerinde toplayan hayvan üreticisi Mustafa Tayanç ise, pazarda kuzuların adeta bedava paralara satıldığını söyleyerek, “Şu anda kuzuların kilosu 26 liradan satılıyor. Dana fiyatları ise kilosu 28 liradan satılıyor. Bu fiyatlar elbette üreticinin masrafını karşılamıyor ve müstahsil mağdur durumda. Et Balık Kurumu elde kalan kurbanlıkları her yıl olduğu gibi bu yılda satın alacağını duyurdu ama EBK, bizden kalan kurbanlıkları caba olarak yani değerinin altında fiyatlarla satın alacak. Buda zaten zararda olan üreticiye daha da büyük zarar açacaktır. Biz üreticilerin içinde bulunduğumuz ekonomik olumsuzluklardan kurtulabilmemiz için tek yol; devletimizin üreticiye hayvan başı verdiği destekleme primlerini yükseltmesidir. Geçtiğimiz yıllarda devlet üreticiye küçükbaş hayvan başına 300 lira destek veriyordu. Geçtiğimiz yıl bu primiz 200 liraya düşürdü. Bu yıl ise 150 lira oldu. Tabi bu durumda biz üreticilere olumsuz olarak yansıdı” dedi.

Tayanç; bu şekilde giderse Türkiye’de et üretim hacminin iyice daralacağını ve bunun sonucunda da et fiyatlarının daha da yükseklere tırmanacağını da sözlerine ekledi.

Öte yandan pazardan kurbanlık satın almak isteyen vatandaşlarda fiyatların yüksekliğinden yakınıyor.

Kurban Bayramı’nda kurbanlık bir kuzu satın alabilmek için pazara geldiğini söyleyen Zafer Güneş adlı bir vatandaş, “Pazarda fiyat araştırması yapıyorum. Şu an için pazarda kurbanlık fiyatları biraz yüksek. Ben 450-500 liralık bir bütçeyle kurbanlık satın almak istiyorum. Ancak pazardaki mevcut fiyatlar benim bütçemi aşıyor. 500 ile bin lira arasında satılan kurbanlıklar arasında bende duruma göre tercih yapacağım” dedi.

Pazarda kurbanlık bakan İbrahim Güneş adlı bir başka vatandaş ise; kurbanlık fiyatlarının 500 ile 750 lira arasında değiştiğini gözlemlediğini ifade ederek, “Şu anki kurbanlık fiyatları benim bütçeme göre biraz yüksek. Pazarda kurbanlık kuzuların bakımsız olduğunu gördüm. Belki biraz bakımlı olsalardı 500 liradan başlayan fiyatlarla bir tanesini satın alabilirdim. Bu yüzden de genel bakınca pazardaki kurbanlıkların fiyatlarını yüksek buldum” diye konuştu. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.