AKDENİZ ZEYTİNYAĞINDA “BENDE VARIM” DEDİ

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

AKDENİZ ZEYTİNYAĞINDA “BENDE VARIM” DEDİ

Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin yüzde 70 ile 75’in karşılayan Ege ve Marmara’da yaşanan rekolte düşüklüğünün üzerine Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan rekolte artışı dikkatleri çekti. Akdeniz bölgesi bu sezon zeytinyağı sektöründe “Bende varım” dedi.

Bu yıl 144 bin ton zeytinyağı rekoltesi beklenirken Ege ve Marmara bölgesinde rekoltenin 35 bin ton civarına gerilemesi ve Akdeniz bölgesindeki üretiminin artarak 70-75 bin tona çıkması üretim dengelerini değiştirdi.

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin Ege ve Marmara bölgesinde bu yıla mahsus olarak yaşanan rekolte düşüşünün yanında geçen yıl çok düşük üretim yapan Akdeniz bölgesinin üretimini bu yıl iki katına çıkarmasının altını önemle çizdi. Akdeniz bölgesinde zeytin ağacı sayısında son yıllarda yaşanan artışa dikkati çeken Çetin “Akdeniz bölgemizde zeytin ağacı sayısı gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz yıl bu bölgede rekolte oldukça düşük idi. Bu yıl Ege’de yaşanan rekolte düşüşünün yanı sıra Akdeniz bölgesindeki artış dikkat çekici. Akdeniz bölgesi bu artış ile bundan sonra piyasada “Bende varım” diyecek. Sonuçta zeytinyağı bir bütün olarak ele alınmalı ve üreticimiz korunarak sektör daha iyiye ve güzele taşınmalıdır.” Dedi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.