BİSİKLET DAĞITIM TÖRENİ

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN YANIYOR – 30 Ocak 2017ŞİİR VE FOTOĞRAFI […]

BİSİKLET DAĞITIM TÖRENİ

Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Günümüz şartlarında ulaşım imkânlarının çoğalmasıyla da hareketsizlik artmakta ve hareketsizlik, çok yeme ile birleşince maalesef obezite kaçınılmaz hale gelmektedir. 2010 yılında Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanarak yürürlüğe giren “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında çeşitli faaliyetler yürütülmektedir. Nitekim 2014-2018 yıllarını kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’nda da: “15 yaş ve üzeri nüfusta yeterli fiziksel aktivite yapanların oranının yüzde 62’ye çıkarılması” hedef olarak belirtilmektedir.

Bu hedefi hayata geçirmek için en akıllı alternatiflerden birisi de vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmektir. Bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı ülkelerde obezitenin çok daha az görüldüğü ve yaşam beklentisinin yüksek olduğu görülmektedir.

Sağlık Bakanımızın talimatları doğrultusunda bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için hazırlanan proje doğrultusunda 200 tanesinin dağıtımını  Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz bisikletlerin ve kaskların 100 tanesini de bugün burada, okullarımızın 5. 6. ve 7. Sınıflarda “Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlikler Dersini” alan öğrencilerimize kullandırılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan törenle teslim etmekteyiz.

Çocuklarımızın mutluluğuna vesile olan bisiklet, hem sağlıklı hem de en çevreci ulaşım aracıdır. Aynı zamanda hava kirliliği ve otopark sorununun çözümü için en doğru alternatiftir. Biz de bisikletin yaygınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Çevre ve doğal yaşam kenti olan Balıkesir’e yapılacak katkıların en güzellerinden biridir.

Bisiklet dağıtım kampanyasının “Hareketli Yaşam”adına şehrimize önemli katkılar sağlayacağı inancıyla emeği geçenleri kutluyor, öğrencilerimize bisikletlerini kazasız bir şekilde kullanmalarını, trafik kurallarına uymalarını ve kasklarını mutlaka takmalarını tavsiye eder, saygılar sunarım.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.