" />
USD
3,7060
EURO
4,3618
ALTIN
152,8420

KÖPRÜ İÇİN ANKET DÜZENLENİYOR  

Balıkesir’in dünyaca ünlü turizm merkezi Ayvalık’ta yapımını planladığı köprü projesi için 3 alternatifi Balıkesirlilerin beğenisine sundu.  Ayvalık sevdalıları internet sitesi üzerinden düzenlenen anket ile seçimlerini yapabiliyor.   Ayvalık ilçesinde iç denizin sağlıklı sirkülasyonu ve temizlenmesi için acil projelerden biri olarak gösterilen Lale Adası ile Ayvalık ana karası arasında yapımı planlanan köprü için geri sayım devam […]

KÖPRÜ İÇİN ANKET DÜZENLENİYOR  
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir’in dünyaca ünlü turizm merkezi Ayvalık’ta yapımını planladığı köprü projesi için 3 alternatifi Balıkesirlilerin beğenisine sundu.  Ayvalık sevdalıları internet sitesi üzerinden düzenlenen anket ile seçimlerini yapabiliyor.

  Ayvalık ilçesinde iç denizin sağlıklı sirkülasyonu ve temizlenmesi için acil projelerden biri olarak gösterilen Lale Adası ile Ayvalık ana karası arasında yapımı planlanan köprü için geri sayım devam ederken köprünün biçimi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi internet üzerinde bir anket başlattı. Hazırlanan ankette Cunda Taş Eksen, Martı Eksen ve Modern Eksen başlıklarında 3 farklı görselde ve özellikte köprü görücüye çıktı.

  Başlatılan anketi sosyal medya ile duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur “Sevgili Hemşehrilerim ve Ayvalık Aşıkları, Ayvalık Körfezi’ndeki kirliliği temizlemek üzere iç körfeze temiz su sirkülasyonu sağlayacak Ayvalık Köprüsü için hazırladığımız 3 tasarımı sizlerin tercihine sunuyoruz.  Lütfen tasarımları inceleyiniz ve oylarınızla en güzel köprüyü birlikte seçelim.”dedi.

  Balıkesir Büyükşehir Belediye tarafından hazırlanan ilk proje olan Cunda Taş Eksen’de Ayvalık Körfezi’ne geçmişten geleceğe çizgiler aktaran Ayvalık ve Cunda’nın tarihi, fiziksel yapısına uygun olarak tasarlandı bu köprünün, bölgenin doğal taş malzemesi ile kaplanması düşünüldü. Ayvalık’tan Cunda’ya geçerken ziyaretçilerine tarihin izlerini hissettirmek ve bu duygularla Ayvalık’ı yaşamak, fotoğraflarda özel bir hatıra bırakmak, bölgenin zenginliğine zenginlik katmak tasarımda hedef olarak belirlendi.

  1. alternatif proje ise Martı Eksen. Tasarım kriteri olarak modern çizgilerle körfezin siluetine katkı sağlayacak bu alternatif aynı zamanda denizin doğal yaşam öğesi olan martı formundan çizgilerini alndı. Özgürlüğü anlatan körfezin esintisinde süzülen doğal bir öğe olan martının günümüz çizgileriyle buluşarak anlatan konsepti, üzerinden geçen insanlara mekan ile ilgili hayaller hissettirecek yaşayanlarının yeni paydaşı olacak bir alternatif.

  3 proje ise Modern Eksen. Ayvalık Körfezi’nin siluetine tasarım yaklaşımı olarak klasik çizgilerle modern yaklaşımın bir harmonisi olarak katkı sağlayacak bir alternatif köprü. Sadeliğin estetikle, sistemin modernizmle buluştuğu bir yaklaşımla tasarlandı. Çizgileriyle geçmiş ile geleceğin buluştuğu körfezin siluetine değer katmayı hedefleyen bir model olarak dikkatleri çekiyor.

  Büyükşehir’den yapılan açıklama “Ayvalık Köprüsü, Ayvalık Körfezi içinde deniz suyu kalitesi gözleyebildiği gibi yıldan yıla düşmekte idi. Körfez etrafındaki yapılaşmanın ve nüfusun artmasıyla bölgedeki kirletici yükü aşırı oranda yükselmiş ve körfeze atık boşaltılması ne yazık ki yıllardır engellenememiştir. Körfezin oldukça sığ olması ve açık denizden temiz su girişinin sadece kuzeydeki Dolap Geçidi ve batıdaki Dalyan Geçidi ile sınırlı olması körfez içinde su çevriminin sınırlı kalmasında etkili olmuştur. Lale Adası ile Ayvalık arasındaki bağlantı yolunun da körfeze su girişine engel olan önemli bir bariyer olduğu bilinen bir gerçektir.

  Büyükşehir Belediyesi olarak Ayvalık Körfezi’ni kurtarmak için iki önemli çaba içine girmiş bulunuyoruz. Bunlardan ilki, körfeze boşaltılan atık miktarını sıfıra indirmektir. Bu yöndeki çabalarımız bir süredir titizlik ve azimle sürdürülmekteyiz.

  Ayvalık Körfezi’nin temizlenmesi için ikinci büyük hamlemiz, Lale Adası Bağlantı Yolu’nun bir bölümünü köprüye çevirmek suretiyle körfeze olan temiz su girişini arttırmaktır. Saha etüdleri ve mühendislik çalışmaları devam etmekte olan bu projemizle, anakarayı adaya bağlayan yolun orta bölümündeki yaklaşık 120 metrelik bir kısım kazıklı köprüye çevrilecektir. Bu şekilde kuzey rüzgarları ve gelgit etkisiyle körfeze temiz su girişinin arttırılması hedeflenmektedir.”denildi.

  Yapılacak köprü hakkında bilgilerin verildiği açıklamada “Yay şeklinde projelendirilecek köprünün orta bölümleri, altından tur teknelerinin geçişine olanak sağlayacak şekilde su üstünden yaklaşık 6 metrelik bir yükseklikte olacaktır. Deniz tabanında, köprünün her iki tarafında taban taraması yapılarak hem körfeze su giriş miktarı arttırılacak hem de tekne seyrine olanak sağlanacaktır. Köprü genişliği iki şeritli trafik akışına olanak sağlayacak ve mevcut yol genişliği korunacak şekilde seçilecektir.”denildi.

  Dalyan Boğazında yapılacak çalışma hakkında da bilgi verilen açıklamada “Dalyan Boğazı mevkiinde yapılacak olan dip taraması ile Körfez içinde ve Ayvalık Limanında 7,5 metre olan derinliklerin Dalyan mevkiinde de bu seviyelere indirilmesi sağlanacaktır. Ortalama derinliğin 5,6 olduğu Boğazda derinliğin bu seviyelere indirilmesi geçiş kolaylığı sağlayarak, yük ve yolcu taşımacılığı bakımından Ayvalık ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

  Ayvalık Köprü projesi kapsamında yapılacak olan çalışmalar birbirine entegre şekilde ilerleyecek olup projeyi besleyecektir.”denildi.

  Köprünün yapılan anket soncuna göre üst yapısı ve mimari gürünüşünün halk tarafından belirleneceğinin altı çizilerek “Yaptırmakta olduğumuz bilimsel araştırma ve çalışmalar, köprünün açılmasının ardından artacak su hareketi ile birlikte, körfezin kuzey bölümlerinde ve özellikle Ayvalık kent merkezinde su kalitesinin hızla iyileşeceğini göstermektedir. Hedefimiz köprünün tamamlanmasından itibaren 1 yıl içinde eski günlerine ve su kalitesine kavuşmuş bir Ayvalık Körfezi’ni hemşehrilerimize tekrar sunabilmektir.

  Köprümüzün üst yapısı ve mimari görünüşünü siz oylarınızla belirleyeceksiniz.” Denildi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.