" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

ALEVİLER CEM VE KÜLTÜR EVİNDE ORUÇ AÇTILAR

Burhaniye Alevi Kültür Derneğinde Muharrem orucu açıldı. Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesini matemini tutan Aleviler, Muharrem ayında 12 gün oruç tutarlar. Oruç açma etkinliğini de Cem Ve Kültür evinde yaptılar. Üyelerin kendi katkılarıyla yapılan yemekler katılımcılara dağıtılarak yenildi. Dernek Başkanı Durmuş Türkmen oruç açmadan önce katılımcılara kısa bir konuşma yaptı. Başkan konuşmasında Ankara’da yaşanan patlamayla […]

ALEVİLER CEM VE KÜLTÜR EVİNDE ORUÇ AÇTILAR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Burhaniye Alevi Kültür Derneğinde Muharrem orucu açıldı. Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesini matemini tutan Aleviler, Muharrem ayında 12 gün oruç tutarlar. Oruç açma etkinliğini de Cem Ve Kültür evinde yaptılar. Üyelerin kendi katkılarıyla yapılan yemekler katılımcılara dağıtılarak yenildi.

Dernek Başkanı Durmuş Türkmen oruç açmadan önce katılımcılara kısa bir konuşma yaptı. Başkan konuşmasında Ankara’da yaşanan patlamayla ilgili bir açıklama yaptı. “Bin dört yüz yıl önce Kerbela’da Hz. Hüseyin’in direncini kırmak için bir katliam yaşandı. Bu katliamların sonuncusu değildi. Yezid’in yaptığı katliam devam etti. Çorum, Gazi, Maraş, Sivas, 77 Bir mayıs, Roboski ve son olarak ta Ankara’nın ortasında aynı katliama uğradık. Yüzden fazla canımızı kaybettik. Kerbela katliamını Ankara katliamından ayrı tutarsak hata yaparız. İkisi de aynı zihniyet tarafından yapılmıştır. Hakka yürüyen canları saygıyla  anıyorum.

Ayrıca bu gün görev alarak yemek yapan arkadaşların emeğine, yüreğine ve ellerine sağlık. Çok teşekkür ederim. Bundan sonrada her gün üç arkadaş görev alarak yemek getirecekler. 12 gün süresince devem edilecek, 13. günde Aşuremizi yaparak, yassı matem orucumuzu bitireceğiz. Dostlarımızda duysunlar ki hiç kimse oruç tutmadığı için dövülmeyecek, hakaret edilmeyecek ve rahatsız edilmeyecek. Hiç haberleri bile olmayacak.

Devamında Alevi Dedesi Şevki Bakır’ın yemek duasını okuduktan sonra oruçlar açıldı.

Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.