" />
USD
3,6790
EURO
4,3434
ALTIN
151,1749

AYVALIK AR-GE’NİN UNESCO HAMLESİNE MİMAR SİNAN’DAN TAM DESTEK

Ayvalık’ta, geçtiğimiz 22-23 Mayıs tarihlerinde Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesine girebilmesi yolunda atılan en kapsamlı adım olan; “UNESCO Dünya Mirası ve Ayvalık Kültürel Peyzajı Sempozyumu’nu üniversiteler ile işbirliği halinde düzenleyen Ayvalık Araştırma ve Geliştirme Derneği (Ayvalık AR-GE) ilçe kültürünün ve doğasının korunarak Ayvalık’ın kazanabileceği çalışmalar için özellikle üniversiteler ile başlattığı işbirliğini sürdürüyor. Bu kapsamda, 19-25 […]

AYVALIK AR-GE’NİN UNESCO HAMLESİNE MİMAR SİNAN’DAN TAM DESTEK
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık’ta, geçtiğimiz 22-23 Mayıs tarihlerinde Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesine girebilmesi yolunda atılan en kapsamlı adım olan; “UNESCO Dünya Mirası ve Ayvalık Kültürel Peyzajı Sempozyumu’nu üniversiteler ile işbirliği halinde düzenleyen Ayvalık Araştırma ve Geliştirme Derneği (Ayvalık AR-GE) ilçe kültürünün ve doğasının korunarak Ayvalık’ın kazanabileceği çalışmalar için özellikle üniversiteler ile başlattığı işbirliğini sürdürüyor.

Bu kapsamda, 19-25 Ekim tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Bölümü, Lisans 3. Sınıf “Planlama Atölyeleri” öğrencileri ve öğretim üyeleri “Ayvalık’ı Evrensel Mekânsal Planlama Yaklaşımları” ile değerlendirecek çalışmalarda bulunacaklar.

İki öğrenim dönemi boyunca üniversitelerinde Ayvalık çalışmalarını Ayvalık’ta yaptıkları incelemelere göre devam ettirecek “Planlama Atölyesi” öğrenci ve öğretim üyeleri ortaya çıkacak raporları başta Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve uygulamanın yerel koordinatörü Ayvalık Ar-Ge olmak üzere tüm ilgili kurumlarla paylaşacağı bildirilirken, yaklaşık bir hafta boyunca Ayvalık sınırlarının tamamında gerçekleşmesi planlanan programda 66 öğrenci ve 12 öğretim üyesinin sahada incelemelerini sürdürecekleri kaydedildi.

Çalışmalar kapsamında; demografik, fiziksel, mekânsal, çevresel, doğal, iktisadi ve sosyolojik veriler kullanılarak, analitik etüdler grup çalışması yöntemi ve bu etüdler ışığında ortaya çıkan sentez veriler iki farklı ölçekte derlenerek haritalandırılacak ve raporlanacağı öğrenildi.

Bu çerçevede yapılacak analitik etüd çalışmaların, Ayvalık’ın yerel özellikleri ve dinamikleri göz önünde bulundurularak belirlenen; Arazi Kullanımı, Doğal Yapı, Kent Tarihi ve İmaj, Kırsal Yerleşme, Mekansal Büyüme, Yapı Stoğu ve Mekansal Kalite, Sosyal Yapı, Sosyal Donatı, Teknik Altyapı, Ulaşım, Planlama Araçları ve Üst Ölçek Planlar olmak üzere 11 farklı çalışma başlığı altında gerçekleştirileceği ve ayrıca çalışmanın devamında üst ölçekli çevre düzeni planı şemalarına dayalı alternatif senaryolar çerçevesinde halihazır haritalar üzerine, uygulamada olan ilgili imar mevzuatında anılan amaç ve kapsamına uygun olarak Ayvalık ilçe merkezi ile sınırlı 1/5.000 Ölçekli Nazım İmar Planı çalışmaları ile başlayacağı belirtiliyor.

Yapılacak çalışmalar da; imar planı yapım tekniklerine uygun olarak kadastral yapının dikkate alındığı, hem meskun alanları hem de gelişme alanlarını içeren iki farklı alanda halihazır haritalar üzerine gerçek boyutlarında 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı çalışmaları ile süreceği kaydediliyor.

Çalışmalara, alanın sit özellikleri de düşünüldüğünde, Koruma Amaçlı Nazım Plan çalışmalarının da dahil edileceği, zaman kalması halinde ayrıca alt ölçeklerde tasarım çalışmalarının da yapılmasının da hedeflendiği gelen bilgiler arasında.

ÇALIŞMALARA DESTEK BEKLENİYOR

Ayvalık Ar-Ge ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir Bölge Planlama Bölümü işbirliğinde gerçekleşecek olan Ayvalık Kent Planlaması ve Kent Kimliğinin gelecek simülasyonu sayılabileceği bu sayede Ayvalık’a ilişkin risk ve tehditleri bilimsel olarak görülen bu değerli çalışmaya Ergin Turizm Otelcilik Ltd ŞTİ’nin de konaklama konusunda sponsor olarak destek verdiği öğrenildi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.