" />
USD
3,6657
EURO
4,3321
ALTIN
151,3422

BURHANİYE’ DE MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI

Burhaniye’de, Toplum Sağlığı Merkezi, meme kanseri uyarısı yaptı. Yapılan uyarıda meme kanserinin yıl da en az 25 bin kadını etkilediği anlatıldı. Burhaniye Toplum Sağlığı Merkezinin meme kanseri açıklaması şöyle”  Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda en az 25.000 kadını etkilemektedir. Tüm kadın kanserleri içerisinde %20-25’i meme kanseridir. Erken evrelerde meme kanserlerin tedavi […]

BURHANİYE’ DE MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Burhaniye’de, Toplum Sağlığı Merkezi, meme kanseri uyarısı yaptı. Yapılan uyarıda meme kanserinin yıl da en az 25 bin kadını etkilediği anlatıldı.

Burhaniye Toplum Sağlığı Merkezinin meme kanseri açıklaması şöyle”  Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda en az 25.000 kadını etkilemektedir. Tüm kadın kanserleri içerisinde %20-25’i meme kanseridir. Erken evrelerde meme kanserlerin tedavi oranları çok başarılıdır. Ancak, ileri evrelerde hem yaşam süreleri kısıtlıdır, hem de uygulanılan tedaviler hastaların  yaşam kalitesini düşeceği gibi kamu maliyetlerini de artıracaktır. Ülke genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de ücretsiz yürütülen tarama programlarına her vatandaşımız katılabilmektedir. İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı  Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi, kanser  taramaları için ücretsiz hizmet vermektedir. KETEM’ler sadece tarama görevi üstlenmeyip aynı zamanda toplumun kanser konusunda bilinçlendirilmesi yönünde de çalışmalarda bulunmaktadır.

Meme kanserinde erken tanı mümkün müdür ve tarama testi var mıdır?

Hiç şikayeti yokken olası bir kanseri erken yakalamak için yapılan işlemlere tarama testleri denir. Ulusal tarama standartlarına göre hedef yaş grubu olan 35-69 yaş arasındaki her kadının iki yılda bir mamografi çektirmesi gerekmektedir. Diğer bir tarama yöntemi ise belli aralarla bir doktor tarafından meme muayenesi yapılmasıdır. 20 yaş ile 40 yaş arasındaki kadınlara her 3 yılda bir, 40 yaş ve üstündekilere ise  yılda bir defa doktor tarafından meme muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca , bu tarama yöntemlerine ek olarak, 20 yaşın üstünde kadınların kendilerini her ay muayene edip, ayna karşısında iki memede daha önceden olmayan bir görüntü var olup olmadığını kontrol etmeleri önerilmektedir. Unutulmamalıdır ki, herkesin meme dokusu aynı olmadığı gibi aynı kişinin meme dokusu farklı zamanlarda farklı yapıya sahip olabilir. Örneğin; menopozda, gebelikte ya da adet döneminde meme farklı yapıya sahip olur. Adet öncesi memelerde hassasiyet, gerginlik olması doğaldır.

Meme kanserinin belirtileri neler olabilir?

Erken evre meme kanserinde hastanın hiç şikayeti olmayabilir. Meme kanseri genellikle ağrıya neden olmaz. Çoğunlukla aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı vardır.

* Memede ele kitle gelmesi en sık rastlanan belirtidir.

* Memeden akıntı gelmesi (bulanık ya da kanlı)

* Meme başında veya meme derisi üzerinde çekilme

* Memede büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması

* Meme başında iyileşmeyen yara, ülser * Hastalık meme dışında organlara sıçramışsa (metastaz yapmışsa), sıçradığı organa göre şikayetler ortaya çıkar. Örneğin kemiğe sıçramışsa, kemik ağrısı, kemik kırıkları, beyne sıçramışsa baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, görme bozukluğu hatta felç gibi şikayetler gelişebilir.

Meme kanserine yakalanma riskini arttıran durumlar nelerdir?

En önemli risk faktörü yaştır. Yaş arttıkça meme kanserine yakalanma riski de artar. Meme kanserlerinin çoğu 50 yaş üzerinde görülür. Aile öyküsü çok önemlidir. Birinci derece akrabalarında (anne, kız kardeş gibi) meme kanseri olanların meme kanserine yakalanma riskleri daha yüksektir. Eğer akrabası meme kanserine menopoz öncesi yakalanmışsa bu risk daha da yüksektir. Bu grupta olan bayanların olmayanlara göre tarama testlerine daha erken başlamaları önerilir.

Önceden meme kanseri olanlarda,geç menopoza girenlerde (55 yaş sonrası),gebelik yaşı geç olanlarda (özellikle 30 yaş üstünde) ve hiç evlenmemiş bayanlarda daha sık görülür.

Bugün herhangi bir diyetin meme kanserine yakalanma riskini azalttığına dair bilgi yoktur ancak araştırmacılar düşük miktarda yağ içeren, meyve ve sebzenin bol tüketildiği, ideal kilonuzda kalmanızı sağlayan dengeli bir beslenme önermektedir. Ergenlik döneminde yapılan düzenli fiziksel aktivitenin meme kanseri gelişmesini azalttığı bilinmektedir. Alkol alımı (fazla miktarda) meme kanserine yakalanma riskini arttırır.

Unutulmamalıdır ki; erken evre meme kanseri tedavi ile iyileştirilebilir bir hastalıktır.Tüm Halkımız ücretsiz tarama programına katılmak üzere Halk Sağlığı Müdürlüğü KETEM Merkezine davetlidir”

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.