" />
USD
3,6886
EURO
4,3432
ALTIN
151,3592

SELAM OLSUN

Altınoluk Alevi Kültür Derneği tarafından Altınoluk Cem evinde gerçekleştirilen halkın yoğun ilgisini çeken aşure ve lokma hayrında Altınoluktan;” Selam olsun barışı sevenlere,  Selam olsun tüm mazlumlara, Selam olsun Kerbela’dan Çanakkale’ye. Selam olsun Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimize.” denilerek barış ve kardeşlik mesajları verildi. Halkın büyük bir katılım gösterdiği etkinliğe CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, […]

SELAM OLSUN
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Altınoluk Alevi Kültür Derneği tarafından Altınoluk Cem evinde gerçekleştirilen halkın yoğun ilgisini çeken aşure ve lokma hayrında Altınoluktan;” Selam olsun barışı sevenlere,  Selam olsun tüm mazlumlara, Selam olsun Kerbela’dan Çanakkale’ye. Selam olsun Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimize.” denilerek barış ve kardeşlik mesajları verildi.

Halkın büyük bir katılım gösterdiği etkinliğe CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP Edremit İlçe Başkanı Enver Enligün, Edremit Belediye Başkan vekili Mehmet Ertaş ta iştirak ederek destek verdiler.

Cem evi görevlileri Cem evi salonu ve bahçesini tıklım tıklım dolduran vatandaşlara hizmet etmekte zorlandı.

Etkinlik için hazırlanan basın bildirisi cem evi dedesi Nurettin Gedikoğlu okudu. Basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi;” Muharrem ayı pek çok tarihsel olayların cereyan ettiği bir aydır. Bu olaylardan biride Nuh tufanı ile ilintilidir. Bilindiği gibi Nuh tufanında Hz. Nuh’un gemisi 40 gece 40 gündüz su içinde kaldıktan sonra, Muharrem ayının 10. günü karaya oturmuştur. Gemide kalanlar, ellerinde kalan yiyecekleri bir araya getirerek çorba yapmışlar ve bu tufandan kurtuldukları için Tanrıya şükür etmişleridir. Yüceler yücesi Allah bu çorbaların hürmetin bizleri her türlü kötülüklerden, kazalardan belalardan Koruru inşallah ve bu çorbalarda dünya halklarının insanlık âleminin barışına, kardeşliğine vesile olur.

Aşura;  Erdemli, ilkeli, dürüst, şefkatli ve korkusuz bir kahramanın zamanın zalimleri tarafından 6 aylık süt emen çocuğuna varıncaya kadar Tüm yakınlarıyla birlikte, acımasızca ve günlerce aç ve susuz bırakılarak şehit edildikleri günün adıdır aşura. Aşura; mazlumun zalime, öldürülenin öldürene ve kanın, dik duruşun Kılıca galip geldiği günün adıdır.

Aşura; mazlumların ölümcül suskunluk ve durgunluğunu, zalimleri yok eden bir volkana dönüştüren, özgürlük davasının adıdır. Aşura; yüzyıllar boyu sürecek olan, haksızlığa, adaletsizliğe, ayrımcılığa, Irkçılığa karşı gelmenin ve direnmenin ateşinin yakıldığı günün adıdır.

Bu böyle ve öyle bir başkaldırıdır ki; çağlar boyu mazlumların ümit ışığı, kimsesizlerin sığınağı, zalimlerin bitmez tükenmez korkusu olarak hep yaşanmış ve yaşatılmıştır.

Biz Aleviler, ezilen halklar, mazlumlar, ötekileştirilenler yüz yıllar boyu çektiğimiz sıkıntılara ve baskılara karşı direnme gücünü işte bu baş başkaldırıdan ve bu baş kaldırının başöğretmenleri olan İmam Hüseyin’den ve pir Sultan’dan aldık. Bu uluların yolundan gitmeye de devam edeceğiz ucunda ölüm olsa bile. Çünkü Ehl-i Beyt’i çok seviyoruz. Çünkü bizler zalime boyun eğmeyip, şerefle barış için, kardeşlik için ölmeyi tercih edenlerin sevdalısıyız. Aşura, Ehl-i Beyt’in izinden yürüyenlerin kurtuluşa erdiği gündür. Yüce Rabbim bu aşuraları ülkemizin aydınlık geleceğine vesile eylesin Dünya halklarının barışını kardeşliğini de tüm haklara nasip eylesin.

 

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.