" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

SARI, CHP İKTİDARINDA MAZOT 1.80 TL OLACAK

Cumhuriyet Halk Partisi Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Burak Ali Sarı. “Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun 92. Yıldönümünü Kutlamaya Hazırlandığımız Bugünlerde; Cumhuriyetimize Sahip Çıkmanın Geleceğimiz İçin Ne Kadar Önem Arz Ettiğinin Bilincindeyiz” dedi Burak Ali Sarı, Cumhuriyet Halk Partisi; 1 Kasım 2015’de Erken Seçime Gidileceğinin Açıklanması İle Birlikte Vakit Kaybetmeden Toplumun Tüm […]

SARI, CHP İKTİDARINDA MAZOT 1.80 TL OLACAK
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhuriyet Halk Partisi Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Burak Ali Sarı. “Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun 92. Yıldönümünü Kutlamaya Hazırlandığımız Bugünlerde; Cumhuriyetimize Sahip Çıkmanın Geleceğimiz İçin Ne Kadar Önem Arz Ettiğinin Bilincindeyiz” dedi

Burak Ali Sarı, Cumhuriyet Halk Partisi; 1 Kasım 2015’de Erken Seçime Gidileceğinin Açıklanması İle Birlikte Vakit Kaybetmeden Toplumun Tüm Kesimlerinin Görüşlerini Alarak Seçim Bildirgesini Güncellemiştir. Bu Bildirgede Tarım İle İlgili Yer Alan Hususlar Geçimini Tarımdan Sağlayan Vatandaşlarımızın Refahını Arttıracaktır diyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Burhaniye Belediyesi meclis üyesi Burak Ali Sarı, konuşmasına şöyle devam etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Köylü Milletin Efendisidir” Diyerek Tarımın Ve Tarım Yapan İnsanların Türkiye’nin Geleceği Olduğunu Vurgulamıştır. Burada Adı Geçen Köylü Üreten Ve Üretime Katkı Koyan Tüm Çiftçileri İçermektedir.

Bu Anlamda Cumhuriyet Halk Partisi, Yeni Bir Kırsal Kalkınma Anlayışı Çerçevesinde Bir Tarım Politikası İzleyecektir.

Toplumsal Kalkınmanın Birinci Ayağı Her Alanda Üretimdir. Üretimin Önündeki En Büyük Engel Girdi Maliyetleridir. Tarımda İse Girdi Maliyetlerinin Başında Mazot Gelmektedir.

Çiftçilerimizin Korkmadan Tekrar Traktörlerine Binebilmesi, Tarlalarını Sürebilmesi İçin Mazot Fiyatını 1.80 Tl’ye Düşüreceğiz. Yani Mazot Fiyatını 10 Yıl Önceki Fiyatına Çekeceğiz. Şu Anda Yatlara Düşük Bedelle Mazot Verilirken Çiftçimiz Bu İmkandan Neden Yararlanmasın. Çiftçi Üretirse Para Kazanır, Borcunu Öder, Muhtaç Olmadan Yaşamına Devam Eder, Ekonomiye Katkısı Olur. Acaba Çiftçi Sürekli Borçla Uğraşsın İki Yakası Bir Araya Gelmesin Diyenler Mi Var. Biz Çiftçilerimizi Rahatlatacak Mazottaki Bu İndirimi Yapacağız.

Tarım Sektöründe Çalışanların Sosyal Güvenlik Primlerini 30 Yaşına Kadar Hazineden Karşılayacağız.

Teşvik Edilecek Tarım Ürünlerini Bir Yıl Önceden Açıklayacağız. Böylece Çiftçi Hangi Ürüne Ne Teşvik Verileceğini Bilecek Programını Ona Göre Yapacak.

Başka Bir Gelir Kaynağı Olmayan Çiftçiye Hane Başına Asgari Ücret Düzeyinde Gelir Garantisi Sağlayacağız.

Aile İşletmeleri Ve Küçük Çiftçilerin, Ürünlerini Doğrudan Tüketicilere Satmalarını Sağlayacak Kurumsal Düzenlemeleri Yapacağız.

Küçük Çiftçileri Tarım Sigortaları Kapsamına Alacak Düzenlemeler Yapacağız.

Çiftçilerimizin Kredi Borçlarını Ödenebilir Koşulları Sağlayacak Şekilde Yeniden Yapılandıracağız.

Geçici Tarım İşçilerinin Sosyal Güvenliğini Devlet Güvencesi Altına Alacağız.

Hazineye Ait Araziler Tarım Potansiyeli Açısından Yeniden Değerlendirilecek, Sınıflandırılacak Ve Kademeli Olarak Üretime Kazandırılacak.

Uygun Hazine Arazilerinin Tarımda Kullanılmak Üzere Köy Veya Mahalle Tüzel Kişilikleri Aracılığıyla Kiralanabilmesini Sağlayacağız.

Mera Alanları Islah Edilecek, Meraların Amacı Dışında Kullanılmasına İzin Vermeyeceğiz.

Tarımsal Ve Hayvansal Üretim Merkezleri Kuracağız.

Yeni Üretim Teknikleri Ve Yeni Ürünler Konusunda Çiftçilere Görerek Öğrenme Olanakları Sağlayacağız.

Kurum Çalışanları Aracılığı İle Çiftçilere Ve Küçük Üreticilere Ziraat Mühendisliği Ve Gıda Mühendisliği Başta Olmak Üzere Gereken Uzman Desteği Vereceğiz.

Çiftçi Ve İşletmelerin Ar-Ge Süreçlerine Ortak Projeler Geliştirerek Dahil Olmalarını Sağlayacağız.

Bölgesel Araştırmalar Bir Veri Tabanında Toplanacak, Araştırmaların Çıktıları Ekonomik Değer Üretme Ve Nihai Ürün Geliştirmeye Katkı Sağlama Potansiyelleri Çerçevesinde Ele Alınacak.

Her Köye Veya Kırsal Mahalleye Bir Ziraat Mühendisi Ve Veteriner Hedefiyle 18 Bin Nitelikli Genç Uzman İstihdam Edeceğiz. Bu Uzmanlar Aracılığı İle Çiftçilere Ve Küçük Üreticilere Nitelikli Destek Sunacağız.

Topraklarımızın Kontrolsüz Ve Yasa Dışı Olarak Tarım Araştırmaları İçin Bir Laboratuvar Gibi Kullanılmasına İzin Vermeyeceğiz.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalara Sahip Yani Gdo Lu Ürünlerin Piyasaya Sürülmesi Ve Kullanılmasına İlişkin Her Türlü Yasal Denetimi Eksiksiz Olarak Gerçekleştireceğiz.

Toprak Yapımıza Uygun Yerel Tohumların Geliştirilmesi İçin Gen Laboratuvarları Kuracağız.

Tarım Desteklerinde Ve Hibelerde Doğal Ve Organik Tarıma Dönük Üretim Faaliyetlerine Öncelik Vereceğiz.

Çağdaş Bir Kooperatifçilik Modeli Bünyesinde Kooperatif Modelini Bir Bütün İçerisinde Ele Alacak, Kooperatif Birlik Ve Merkez Birliklerini Ortak Bir Üretim Modeli Çerçevesinde Bütüncül Bir Yaklaşımla Destekleyeceğiz.

Kooperatiflerin Siyasi Etkiden Arındırılması Ve Tarım Ekonomisinin Belirleyici Aktörleri Arasında Yer Alabilmesi İçin Özerkliklerini Teminat  Altına Alacağız.

Tam Gün Eğitim Çerçevesinde Öğrencilere Sunulacak Öğlen Yemeği Projesi Kadın İstihdamı Ve Yerel Tarımsal Girdilerin Kullanılmasını Sağlayarak Hayata Geçireceğiz.

Pazara Erişim Konusunda Üreticinin Nihai Üründen Elde Edilen Kardan Hak Ettiği Payı Alması Ve Tüketicinin Sağlıklı Ürünlere Uygun Şartlarda Erişebilmesi İçin Pazarda Adil Rekabet Koşullarını Sağlayacağız.

Büyük İşletmelerle Rekabet Güçlüğü Çeken Esnaf Ve Zanatkarları Bölgesel Kooperatifler Yolu İle Kurumsal Yapı Altında Toplayacağız.

Ülkemizdeki Hayvan Varlığını Artırmak İçin Tüm Bölgelerimizde Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmelerin Yaygınlaşmasını Ve Üretimde Kalmasını Sağlayacağız.

Hayvancılık Desteklerinde Önceliği Küçük Ve Orta İşletmelere Vereceğiz.

Orman Köylülerine Ve Orman Kooperatiflerine Tanınan Yasal Hak Ve Öncelikleri Geliştirilecek, Orman Köylülerinin Sosyo-Ekonomik Koşullarını İyileştireceğiz.

Aileleri İle Birlikte Sayıları 7 Milyonu Aşan Orman Köylülerinin Ormancılık Faaliyetleri İle İlgili Çalışmalarını Sosyal Güvence Kapsamına Alacağız.

Değerli Hemşehrilerim;

Burhaniyemizin En Önemli Tarım Ürünü Olan Zeytin Ve Zeytinyağı Üretiminde Türkiye Dünyanın Önde Gelen Ülkelerinden Olmasına Rağmen Dünya Pazarında Kendi Markalarımızla Yer Alma Konusunda Maalesef Sıkıntılar Yaşanmaktadır.

Zeytinyağına Verilen Prim 2002 Yılında 40 Cent İdi. 40 Cent 2002 De 65 Kuruş Yaparken 2015 De 40 Cent 116 Kuruş Yapmakta. Fakat Verilecek Prim Desteği 70 Kuruştur. Yani Neredeyse 2002 Seviyesindedir. Peki Mazot 2002 De Ne Kadardı. 1.05 Tl…Şu Anda 3.90 Tl Civarında. Yeniden Üreten Türkiye İçin Mazotu 1.80 Tl Ye Düşüreceğiz.

Son 10 Yılda Türkiye De 2 Trakya Büyüklüğündeki Alan Maalesef Ekilmiyor. Balıkesirde 5000 İ Aşkın Üretici Tarım Müdürlüklerine Giderek Artık Çiftçilik Yapmayacaklarını Beyan Etmiş Vaziyette. Malesef Geldiğimiz Nokta Bu.

Burhaniyemizin Kırsal Mahalleye Dönüşen Köylerinde Oturan Hemşehrilerime Sesleniyorum.

Üretimin Ülkeyi Oluşturan En Küçük Yapı Taşı Olan Köylerimizden Başladığını Biliyoruz. Maalesef Bütünşehir Yasası İle Köylerimiz Mahalle Olmuş Ve Birçok Olumsuzluklarla Karşılaşmışlardır. Köy Malları Belediyelere Geçmiş, Gelirleri Yok Edilmiştir. Cuhuriyet Halk Partisi Olarak Köy Tüzel Kişiliklerini Tekrar Oluşturup Köy Mallarını Köye Geri Vereceğiz.

Yeniden Üreten Türkiye İçin, Ürettiğini Değerinde Satarak Kazanan Bir Türkiye İçin, Ekonomik Döngünün Çiftçiden Başlayarak, Esnaf, Toptancı, Sanayici Ve Tüketiciler Arasında Sağlıklı Bir Şekilde İşleyebilmesi İçin, Üreten Kazanan Hakça Bölüşen Bir Türkiye İçin, Refahı Toplumun Tabanına Yaymak İçin,

İnsanların Birbirine Sevgi İle Baktığı, Saygı Duyduğu, Bu Ülkenin Vatandaşı Olmaktan Onur Duyduğu Bir Türkiye İçin,

Yetişmiş Kadroları Ve Akılcı Projeleriyle Türkiye’yi Yönetmeye Hazır, Ülkenin Birlik Ve Bütünlüğünden Yana Ve Önce İnsan, Önce Birlik, Önce Türkiye Diyerek Bugünün Ve Geleceğin Güvencesi Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı İçin,

1 Kasım 2015 De

Gelin Cumhuriyet Halk Partisine Oy Verin.

Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.