" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

Burhaniye’de Zeytin Hasat Sezonu Başladı

  Zeytin Hasat Sezonu ilçemizde başladı. İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdal Aldağ, İlçemiz Pelitköy ve Taylıeli Mahallelerinde zeytin üreticilerinden Yahya Ali Ağacık’ a ait zeytin bahçelerinde, zeytin hasadına katılarak üretici ve tayfalarla birlikte hasat yaptılar. İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner; ”Burhaniyemizde, tarım arazilerinin % 75′ ini kaplayan alanda 177 […]

Burhaniye’de Zeytin Hasat Sezonu Başladı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Zeytin Hasat Sezonu ilçemizde başladı. İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdal Aldağ, İlçemiz Pelitköy ve Taylıeli Mahallelerinde zeytin üreticilerinden Yahya Ali Ağacık’ a ait zeytin bahçelerinde, zeytin hasadına katılarak üretici ve tayfalarla birlikte hasat yaptılar.

İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner;

”Burhaniyemizde, tarım arazilerinin % 75′ ini kaplayan alanda 177 bin dekar alanda zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Yıllara göre değişmekle beraber ortalama 40.000 ton verim elde edilmekte olup, bu zeytinlerden yaklaşık 5.000 ton zeytinyağı üretilmektedir. Toprak ve iklim yapısı itibariyle ilçemizde yetiştiriciliği yapılan zeytinlerden elde edilen zeytinyağı dünyada kalitesini ispatlamıştır.  Bu kalitedeki zeytinimizin maliyetlerini düşürmek için makinalı tarımın geliştirilmesi gerekmektedir.

Bölgemiz ve İlçemizin sembolü olan ilimiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkısı olan   Zeytinin yetiştiriciliği, bakımı, hastalık ve zararlılarla mücadelesi ve hasadına kadar İlçe Tarım Müdürlüğümüz olarak her zaman çiftçimizin yanındayız. Başta zeytin olmak üzere tarımsal her konuda İlçe Müdürlüğümüz uzman personellerince çiftçimizin ayağına kadar giderek eğitimler vermekteyiz.  Zeytinin hasadı kadar, zeytinyağının muhafazası da önemlidir. Zeytinyağının kalitesinin bozulmaması için uygun ve steril koşullarda sıkımının yapılması, uygun depolarda ve ambalajlarda korunması gerekmektedir. İlçemizde 15 adet Zeytinyağı üretimi, 32 adet Yağhane ve yağ dolumu ve 29 adet Fermente ve salamura ürün üretimi yapan toplam 76 adet üretim tesisi bulunmaktadır.” dedi.

İlçemiz Kaymakamı Hüseyin ÖNER yaptığı açıklamada, bölgemizdeki zeytin üreticilerine gerekli her türlü desteği vereceklerini, hasadın ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını, çiftçimize bereketli ve bol kazançlar getirmesini dilediler.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.