" />
USD
3,6654
EURO
4,3279
ALTIN
150,9894

ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI

Çevre ve doğa savunucusu köylüler   Kazdağı Köylüleri ve doğa savunucuları, Kısacık Altın Madeni Projesi’nin ÇED Toplantısı için Kısacık Köyü’ne gidere madenci firmaya ÇED toplantısını yaptırmadı. Eyleme Kazdağı köyleri kadınları damgasını vurdu.   Biga Yarımadası’nın oksijen deposu Kazdağı yeni bir tehditle karşı karşıya… Altın madencileri, bu kez de Kısacık, Güzelköy, Koşuburnu, Dağahmetçe, Akçin, Baharlar Köylerinde… […]

ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Çevre ve doğa savunucusu köylüler

 

Kazdağı Köylüleri ve doğa savunucuları, Kısacık Altın Madeni Projesi’nin ÇED Toplantısı için Kısacık Köyü’ne gidere madenci firmaya ÇED toplantısını yaptırmadı. Eyleme Kazdağı köyleri kadınları damgasını vurdu.

 

Biga Yarımadası’nın oksijen deposu Kazdağı yeni bir tehditle karşı karşıya… Altın madencileri, bu kez de Kısacık, Güzelköy, Koşuburnu, Dağahmetçe, Akçin, Baharlar Köylerinde…

 

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, çevre köylüler ve Çanakkale ve Edremit Körfezi’nden gelen diğer doğa savunucuları ile birlikte Altın Madeni Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesi’nin tarım alanlarına, hayvancılığa ve çevreye vereceği zararı dile getirmek üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca düzenlenen bilgilendirme toplantısı için Kısacık Köyü’ndeydi.

 

Kazdağı Köylüleri ve doğa savunucuları, Kısacık Altın Madeni Projesi’nin ÇED Toplantısı için Kısacık Köyü’ne gidere madenci firmaya ÇED toplantısını yaptırmadı. Eyleme Kazdağı köyleri kadınları damgasını vurdu.

 

MADENCİLER HIRSIZ GİBİ ARKA PENCEREDEN GİRDİLER

 

Güzelköy, Koşuburnu, Akçin, Dağahmetçe, Baharlar köylüleri, Çanakkale, Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Edremit ve Ayvalık’tan gelen doğa savunucuları ile birlikte ÇED toplantısına katılmak üzere Kısacık Köyü’ne geldi. Ancak toplantının yapılacağı kahvehanenin önceden maden yanlılarınca doldurulmuş olması ve kahvehanenin kapısının kapatılmış olması köylülerin tepkisini çekti. İçeri girip toplantıya katılmak ve görüşlerini söylemek istediklerini belirten köylüler ve doğa savunucuları içeri alınmadı. Altın madeni karşıtı köylülerden ve doğa savunucularından bazıları, maden yanlısı birkaç Kısacık Köylüsü tarafından darp edildi. Jandarmanın da iteklemesi ile bazı köylülerin kaburgaları incindi. Madeni istemeyen köylüler kahvehane girişinde “Altın Madeni İstemiyoruz.”, “Havama, suyuma Toprağıma Dokunma”, “Kazdağı’nın Üstü Altın’dan Değerlidir.” sloganları eşliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin gelmesini bekledi.

Bu arada, bilgilendirme yapacak maden şirketi temsilcilerinin hırsız gibi binanın arka penceresinden içeri alınmasına köylüler “Madenci Şirket, Kazdağı’nı Terket” sloganları ile tepki gösterdi. Başta kadınlar olmak üzere köylüler,  toplantı başlama saatinde Köye gelen Bakanlık yetkililerine, “Biz altın madenciliğinin zararlarını çok iyi biliyoruz, bu madene karşıyız, bilgilendirme toplantısı yapılmasını istemiyoruz.” dedi. Köylülerin tepkilerinin artması üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Temsilcileri, köy muhtarları ve il genel meclisi üyeleri ve Çanakkale Barosu avukatları ile birlikte “Köylülerin bilgilendirmek istemedikleri” konusunda tutanak düzenledi.

 

“BU DAHA BAŞLANGIÇ…”

 

Çok sayıda doğa savunucusunun destek verdiği toplantıda Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile birlikte Çanakkale Kent Konseyi Çevre ve Mahalle Meclisleri, Çanakkale Çevre Platformu, İda Dayanışma Derneği, Güney Marmara Çevre Derneği Edremit Şubesi, Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği, Ayvalık Tabiat Platformu da Kazdağı Köylülerinin yanındaydı. Çanakkale İl Genel Meclisi Üyeleri Hicri Nalbant ve Rıdvan İpek ile CHP Milletvekili Muharrem Erkek’in de toplantıya gelerek destek vermesi köylülerde memnuniyet yarattı.

 

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” diyen Kazdağı köylüleri ve doğa savunucuları, Pumice Madencilik A.Ş.’nin İşletme Ruhsatı’nın İptali için gerekli tüm yasal başvurularda bulunacaklarını ve madenci şirketi Kazdağı’na sokmayacaklarını belirterek Kısacık Köyü’nden ayrıldılar.

 

MADEN, TARIM VE HAYVANCILIĞI BİTİRECEK

 

Maden ruhsat alanı civarındaki köylerde altın madenciliğinin zararları konusunda bir süredir bilgilendirme çalışmaları yürüten Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yetkilileri, madenden olumsuz etkilenecek Köylerin ÇED toplantısını yaptırmamış olmasının oldukça önemli olduğunu söyledi. Dernek Başkanı Süheyla Doğan, Yalınkaya Holding bağlantılı Pumice Madencilik A.Ş. tarafından Türkiye’nin akciğerleri konumundaki Kazdağı’nda işletmeye alınmak istenen altın maden alanının, Kısacık Köyü Merkezi’ne 380, köyün son evine ise 140 metre mesafede olduğunu anlattı. Maden alanı çevresinde Güzelköy, Akçin, Dağahmetçe, Koşuburnu, Baharlar Köyleri yer alıyor. Akçin Göleti ve Ayvacık Barajı da maden alanına çok yakın.

 

Süheyla Doğan’ın verdiği bilgiye göre 12 bin dönümlük ruhsat alanına sahip maden için, ilk aşamada ÇED dosyası hazırlanan 1000 dönümlük ocak alanında toplamda 56 milyon 285 bin tonluk toprak ve kayaç kazılacak.  Tüm ruhsat alanının onda biri kadarını oluşturan ve 37 yıl sürecek proje boyunca yaklaşık 1000 dönümlük ormanlık alan yok edilecek. Ekonomik değeri olmayan toprakların yığılacağı dağlar, asit maden drenajına yol açacak. Asit maden drenajından meydana gelecek asitlerle yeraltı suları, dereler, Akçin Göleti ve Ayvacık Barajını da kirletecek. Bu durumdan, bu gölet ve barajlardan sulanan tarım alanları etkilenecek. Bu göletlerin suyunu kullanan Misvak, Bahçeli, Karagömlek, Sapanca Köyleri’ne ait tarım alanları da zarar görecek, bölgede hayvancılık bitecek.

 

Hüseyin EROĞLU

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.