BİGADİÇ’TE MELKİ SEZONU AÇILDI

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN YANIYOR – 30 Ocak 2017ŞİİR VE FOTOĞRAFI […]

BİGADİÇ’TE MELKİ SEZONU AÇILDI

Bigadiç’li vatandaşlar melki aramak için güzel havayı fırsat bilerek dağlara akın ediyor

Bigadiç’’te vatandaşlar sonbahar aylarında çıkan melki mantarını aramayı hobi haline getirdi. Toplaması ve bulması oldukça zor olan bu mantarı toplayan vatandaşlar bu mantarı çeşitli pişirme taktikleri ile tüketiyor. Melki mantarını kimi vatandaşlar ızgara usulü pişirirken kimileri ise melki sote yada melki kavurması olarak tüketiyor. Bazı vatandaşlar ise sobaların yandığı şu günlerde topladıkları melkileri yanan sobaların üzerine koyarak burada pişirip yiyor.

Vatandaşlar dağlarda mantar toplarken, uzmanlar toplanan her mantarın yenmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Sıkça bulunan mantarları toplamak için hafta içi de olsa vatandaşlar dağlara akın ederek, bahar yağmurlarının ardından ellerinde poşetlerle başlarını topraktan çıkaran mineral, vitamin ve protein zengini mantarları topluyor. Çıkan mantarların özellikle de Melkileri pazarda satışı da görülüyor. Melki toplayan vatandaşlar kilolarca topladıkları melkileri pazarda satışa sunuyor.

 

Melki aramayı sevmeyen fakat yemekten hoşlanan vatandaşlar ise kilosu 5 ile 10 TL arasında değişen fiyatlar ile bu farklı damak tadına sahip olabiliyor.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.