" />
USD
3,7092
EURO
4,3631
ALTIN
152,8592

“ZEYTİN VARSA HAYAT VAR” PANELİ İLGİYLE İZLENDİ.

  Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri çerçevesinde Ayvalık Belediyesine ait Alibey Kültür Merkezinde “Zeytin Varsa Hayat Var” konulu panelde konuşan başkan Gençer, 2005 yılında bu etkinliğe başlandığında Türkiye’de kişi başı 800 gram olan zeytinyağı tüketiminin bu günlerde 2 kiloya ulaştığını söyledi. Gazeteci Yazar Nedim Atilla’nın moderatörlüğünde gerçekleşen panele Tarihçi Yazar Prof. Dr İlber Ortaylı, Akdeniz […]

“ZEYTİN VARSA HAYAT VAR” PANELİ İLGİYLE İZLENDİ.
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

  1. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri çerçevesinde Ayvalık Belediyesine ait Alibey Kültür Merkezinde “Zeytin Varsa Hayat Var” konulu panelde konuşan başkan Gençer, 2005 yılında bu etkinliğe başlandığında Türkiye’de kişi başı 800 gram olan zeytinyağı tüketiminin bu günlerde 2 kiloya ulaştığını söyledi.

Gazeteci Yazar Nedim Atilla’nın moderatörlüğünde gerçekleşen panele Tarihçi Yazar Prof. Dr İlber Ortaylı, Akdeniz Zeytinci Şehirler Birliği Başkanı İtalyan Enrico Lupi ve Zeytin Tarihçisi Alman Doktor Horst Schafer Schuchard konuşmacı olarak katıldı.

Panelde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Bu şenlikler sonunda gurur verici bir tablo görüyorum. 2005 yılında bu etkinliğe başladığımızda Türkiye’deki kişi başı zeytinyağı tüketimi 800 gramdı, şimdi 2 kilo, geçen sene 1. 8 kilo demişim bu sene 2 kilo diyorum. bu da artışların devam ettiğini gösteriyor. bu da gurur veriyor” dedi.

Ortaylı tarihten zeytinyağının kullanımını ve günümüze kadar olan yolculuğunu anlattı. diğer konuşmacılar da zeytinyağı hakkında yaptıkları araştırmalar sonucunda ortaya çıkan konuları katılımcılarla paylaştılar.

Ayvalık Ticaret Odası tarafından bu etkinliği başlattığı için Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’e bir plaket veridi. Başkan Gençer’in plaketini  Ekonomi Bakan Yardımcısı Müsteşar  Adnan Yıldırım verdi.

Panelde ayrıca Ayvalık Ziraat tarafından “En iyi çiftçi” ödül töreni de yapıldı. Yılın çiftçisi seçilen Levent Karadağ ödülünü aldı.

 

Yüksel Kalkan

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.