" />
USD
3,6665
EURO
4,3356
ALTIN
151,4755

BAŞKAN UĞUR ARICILARLA BULUŞTU

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanrı Ahmet Edip Uğur, Türkiye’yi doyuran İl olan Balıkesir’in eti, sütü, zeytini, zeytinyağı ve diğer birçok ürününde olduğu gibi bal üretiminde de Türkiye’de söz sahibi olmasını, Balıkesir balını da marka yapmak istediklerini, Büyükşehir Belediyesi olarak bununla ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi.   Balıkesir’de, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Arı […]

BAŞKAN UĞUR ARICILARLA BULUŞTU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanrı Ahmet Edip Uğur, Türkiye’yi doyuran İl olan Balıkesir’in eti, sütü, zeytini, zeytinyağı ve diğer birçok ürününde olduğu gibi bal üretiminde de Türkiye’de söz sahibi olmasını, Balıkesir balını da marka yapmak istediklerini, Büyükşehir Belediyesi olarak bununla ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

 

Balıkesir’de, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Balıkesir Arı Yetiştiricileri Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Namık Kemal Üniversitesi’nin katkılarıyla, “Moder Arıcılık ve Yönetilebilir Polinasyon” konulu eğitim toplantısı düzenlendi. İlki merkez Karesi İlçesinde diğeri pazar günü bandırma ilçesinde düzenlenecek olan eğitim seminerinde arı üreticileri ile bu konuda uzman kişiler bir araya getirildi.

 

ARICILARA BUZHANE MÜJDESİ

 

Seminerin ilk günü Karesi AVM’de düzenlenen toplantının açılış bölümünde yapılan konuşmalarda arıcılık faaliyetleri ve önemi hakkında bilgiler verildi. Balıkesir Arıcılar Birliği Başkanı Atilla Sevim’in teşekkür konuşmasıyla açılan törende Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Denetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Çanakkale Arıcılar Birliği Başkanı Cahit İleri, merkez birliğinin faaliyetlerinden bahsetti. Türkiye’de ilk arıcının peteğinin korunması için bir buzhane yapılacağını müjdeleyen İleri, inşaatın başladığını açıkladı. Peteklerin insan sağlığı için hiçbir kimyasala maruz kalmadan korunmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Cahit İleri, 2Dünya Arıcılar Birliği Kongresi’nin 2017 yılında Türkiye’de İstanbul’da yapılacağını, bunun bir ilk olacağını bildirdi. Kongredeki sunumun da Türkçe yapılacağı, diğer dillere de çevrileceği kaydedildi.

 

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR TÜRKİYE’Yİ BESLEYEN İL”
“ARICILIK VE BALDA DA MARKA OLMALIYIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, törende yaptığı konuşmada, Balıkesirli çiftçilere desteklerinin artaracak devam edeceğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçiler başta olmak üzere tarım ve hayvancılıkla uğraşan her kesim ile yakından ilgilendiklerinin altını çizen Başkan Uğur, tarım kesiminde yapılan işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Her üründe markalaşmanın önemine vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şöyle konuştu:

“Biz büyükşehir olduktan sonra çifçtimizle, tarım ve havayvancılıkla uğraşan her kesimle çok yakından ilgilendik. Biz bütün alımlarımızı Tarım Kredi aracılığıyla yapıyoruz. Yalnız arıcılar değil, sütçümüzle de buluştuk, zeytincimizle de buluştuk, seracılık yapan çifçtilerimizle de buluştuk. Kırsal Dairemizle beraber Tarım İl ve İlçe müdürlüklerimizle hep birlikte her konuda bir işbirliğimiz var. Balıkesir’de tarımsal üretim artsın, daha kaliteli bir üretim olsun istiyoruz. Balıkesir Türkiye’yi besleyen bir il. Etiyle, sütüyle, zeytini, zeytinyağı ile herşeyiyle ön soralarda yer alıyor. Biz bunların en güzelini, en kalitelisini Balıkesir yapsın istiyoruz. Zaten bugün Ankara’da, Antalya’da nereye gitseniz bir et lokantasında ‘bu et nereden?’ diye sorsanız, ‘Balıkesir’in kuzusu, Balya’nın danası’ diyor. Yani Balıkesir mutlaka etle ilgili, sütüyle, beyaz etiyle, yumurtasında Türkiye’de söz sahibi. Biz inşallah istiyoruz ki balımızı da söz sahibi yapalım. Bu konuda verilen destekler de çok iyi. Kırsaldaki üretimi yapan çiftçimiz bu işten para kazansın, daha kaliteli mal üretsin. Dünyada en gelişmiş teknolojiler tarım ve hayvancılıkta uygulanıyor. Balıkesir’de de arıcılığı en son teknoloji ile en modern şekilde yapmalıyız, bunu uygulamalıyız ki marka yapalım. Sütte de marka olmalıyız, ette de, arıcılıkta, balda da hepsinde marka olmalıyız. Tabiki bunları yaparken biz Büyükşehir olarak destekliyoruz ve bu desteklerimize devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 yılında destekleri verdik. Bu desteklerimiz devam edecek. Bir taraftan süt tankı dağıtımı,  tohum seleksiyon makineleri, polen altlıkları vermeye devam edeceğiz. Ne yapabiliyorsak, elimizden ne geliyorsa desteklemeye devam edeceğiz. Hükümetimiz tarafından tarım ve hayvancılığa 12 yılda 1.8 katrilyon destek verilmiş. Bu desteği yerinde kullanıp üretimi artırmalıyız. Ben inanıyorum ki Balıkesirli çiftçiler çalışkan çiftçiler. Bu toplantıya da geldiğinize göre sizler de üretimi artırmak., daha kaliteli üretim yapmak için buradasınız. Devlet de bu desteği veriyor. Bu toplantının düzenlenmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.”

 

BAŞKAN UĞUR PİLOT UYGULAMA TALİMATI VERDİ

Konuşmaların ardından Arı Yetiştiricileri Birlik yetkilileri, Başkan Uğur’a son teknoloji ürünü olan arı kovanlarını tanıttılar. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mekin Tüzün’e talimat verip toknoljik kovanlardan satın alınarak bir pilot uygulama başlatılmasını istedi.

Arıcılar ve Çiftçilerle Buluşma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte Genel Sekreter Osman Yenidoğan, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Sagay, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Balıkesir Birlik Başkanları, STK temsilcileri ile çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.
Eğitim seminerine katılanlar arasında çekiliş düzenlenerek çeşitli hediyeler veildi.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.