BURHANİYE’DE SİLAJ PAKETLEME TESİSİ BESİCİLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRDI

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

BURHANİYE’DE SİLAJ PAKETLEME TESİSİ BESİCİLERİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRDI

 

Edremit ilçesine bağlı Bostancı mahallesinde kurulan silaj paketleme tesisi, yöredeki hayvancıların işini kolaylaştırdı. Paketlenen silajın 5-6 yıl dayanabildiği kaydedilirken, depolaması da kolaylaştı.

Edremit’e 4 kilometre uzaklıktaki Bostancı mahallesinde kurulan silaj paketleme tesisi tam kapasite çalışırken, özellikle büyükbaş hayvancıların işini de kolaylaştırdı. Yörede ikinci ürün olarak ekilen silajlık mısırın hasadına başlanırken, biçilen silajlık mısırlar da yaklaşık 180 kiloluk paketlere konuluyor. Paketlenmiş silajın tonu 200 lira dolaylarında satılırken, depolama ve hijyen açısından da faydalı bir yöntem olduğu kaydedildi. 2 yıldan bu yana silaj paketleme işi yaptıklarını anlatan Tesis Sorumlusu Hasan Ali Kaçar” İki yıldan beri bu işi yapıyoruz. Bu paketler açılmadıkça asla fire vermez. 5-6 yıl bu şekil saklayabiliriz. Bunun için vatandaşlar çok memnun. Alır, istediği yere koyar. İstediği zaman kullanır. Hiç sorun olmaz. Bu şekilde paketlediğimiz an sorun kalkıyor. Ama biraz nemli olması gerekiyor. Nemli olursa daha iyi oluyor. Bu şekil sakladığımız da hem hijyeniktir. Hem de temiz ve sağlıklıdır. Paketli silaj ilgi görüyor” dedi. Besici Hayati Aydın da,” Biz silajı daha önce toprak altında saklıyorduk. Bostancı’ya paketleme geldiği için işimiz kolaylaştı. Silaj sütü de artırıyor. Saklama da zorluk çekiyorduk. Böyle paketleme olunca bütün hayvancıların işi kolaylaştı” dedi.(İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.