" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

DİŞ TARAMALARI VE FLORÜR VERNİK UYGULAMASI

      Diş ve dişeti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. 2012 yılı TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları, son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında, 0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş grubunda ilk sırayı almaktadır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı […]

DİŞ TARAMALARI VE FLORÜR VERNİK UYGULAMASI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

 

Diş ve dişeti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. 2012 yılı TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları, son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında, 0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş grubunda ilk sırayı almaktadır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı tehdit etmediği düşünüldüğü için gereken önemin verilmediği bu hastalıklar, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri, tedavilerinin zaman ve uzmanlık gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ve dişeti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasının gerekliliği tüm dünyada genel kabul görmektedir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından toplumun ağız ve diş sağlığını geliştirmek amacıyla, anasınıfı (60 ayını doldurmuş)  ve ilkokul öğrencilerine, kademeli olarak florürlü vernik uygulama, bu öğrencilerin ağız ve diş muayenelerini gerçekleştirme, konu hakkında toplum farkındalığını arttırma çalışmaları başlatılmıştır.

İlimizde de 2015-2016 eğitim öğretim yılında koruyucu ağız ve diş sağlığı kapsamında anasınıfı (60 ayını doldurmuş) ve 1.sınıf öğrencilerine florürlü vernik uygulaması , ağız ve diş sağlığı muayeneleri ve ağız  diş sağlığı eğitimlerine devam edilmektedir. Balıkesir il genelinde florür vernik uygulama çalışmalarında 10494 anasınıfı (60 ayını doldurmuş) ve 13122  1.sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 23616 öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Florürlü vernik, etkin miktarda florür içermesi ve yutma riskinin az olması gibi nedenlerden dolayı, günümüzde çocuklarda en çok kullanılan ve güvenilir olan topikal florür materyalidir.

Geleceğimizin teminatı tüm çocuklarımıza ve gençlerimize sağlıklı, mutlu ve başarılı günler dilerim.

 

                                                                                               Dr. Hakkı ÖZÇOBAN                                                                                     

                                                                                        Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.