HAREKETLİ YAŞAMAYA ÇALIŞIN

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

HAREKETLİ YAŞAMAYA ÇALIŞIN

 

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, günümüzde çığ gibi artmaktadır.  21.yüzyılın salgını olarak tanımlanan bu hastalık ülkemizde % 90’lık bir artış gösteriyor. Diyabetteki korkutucu artışın en önemli nedenleri;  hareketsiz yaşam tarzı, karbonhidrat ve yağdan zengin beslenme ile artan obezite (şişmanlık).Diyabeti tamamen ortadan kaldıracak mucize bir tedavi yok!  Ancak diyet, egzersiz ve doğru tedaviyle kontrol altına almak mümkün.  Diyabet hastalığı her yaşta ortaya çıkması, toplumda sık görülmesi, hayatı tehdit eden veya sonlandıran komplikasyonlara yol açması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Genlerinize güvenmeyin;

-Sağlıklı beslenin,

-Hareketli yaşamaya çalışın,

-Kan tahlili yaptırın,

-Beden kitle endeksinize (boy, kilo, bel çevresi ölçümü) baktırın.

İlimizde diyabet hastalarının erken teşhis edilebilmesi için bu hafta boyunca Atatürk Devlet Hastanesinde poliklinik girişinde bulunan stantlarımıza başvurup teşhis için gerekli adımları atın.

Eğer diyabet hastası iseniz mutlaka hastanelerimizde bulunan diyabet eğitim hemşirelerimize başvurup hastalığınızla ilgili bilgi almak ve bu bilgiler doğrultusunda yaşam tarzınızı düzenlemek sağlıklı ve kaliteli yaşamanıza önemli katkılar sağlayacaktır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.