" />
USD
3,6780
EURO
4,3445
ALTIN
151,1572

Karesi Kent Konseyi’nden Çocuk Hakları semineri

  Karesi Kent Konseyi Kadın ve Aile Çalışma Grubu’nun, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Haftası nedeniyle düzenlediği Çocuk Hakları Semineri’ne katılan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Huzurlu bir kent istiyorsak çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.   Karesi Kent Konseyi Kadın ve Aile Çalışma Grubu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Haftası nedeniyle seminer düzenledi. Konuşmacıların Balıkesir […]

Karesi Kent Konseyi’nden  Çocuk Hakları semineri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Karesi Kent Konseyi Kadın ve Aile Çalışma Grubu’nun, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Haftası nedeniyle düzenlediği Çocuk Hakları Semineri’ne katılan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Huzurlu bir kent istiyorsak çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

 

Karesi Kent Konseyi Kadın ve Aile Çalışma Grubu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Haftası nedeniyle seminer düzenledi. Konuşmacıların Balıkesir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Keziban Kalcı ve Türkiye’nin ilk Psikologu Utkufer Arısan’ın olduğu seminere Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da katıldı. İlk olarak Çocuk Koruma Kanunu hakkında katılımcılara bilgiler veren Avukat Keziban Kalcı, yasaya göre çocuklara yönelik adli işlemler, çocuğun ifadesinin alınması, davaların açılması ve takibi, çocuklara yönelik oluşturulan çocuk koordinasyon sekretarya biriminin işleyişi koruyucu ve destekleyici tedbirlerin izlenmesi konularını anlattı. Karesi Belediyesi olarak çocuk hakları noktasında önemli adımlar attıklarını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz ise “Çocuklarımıza daha iyi bir şehir emanet etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim bölgemiz en şanlı olan bölgelerden bir tanesi. Çocuk haklarına dikkat edilen, suç oranının ve çocuk işçi sayısının en az olduğu bir bölge. Huzurlu bir kent istiyorsak çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

ÇOCUK GELİNLER

Küçük yaştaki çocuk evliliği konusunda da açıklamalar yapan Avukat Kalcı, Türkiye’nin çocuk gelin konusunda Avrupa’da 3’üncü, dünya genelinde ise 7’nci sırada olduğunu dile getirerek, “Çocuklarımızı bu konuda eğitmemiz, bilinçlendirmemiz gerekiyor. Çocuk gelinlerin bir çok sebebi var. En önemli sebep ekonomik nedenler. Çocuğuna bakabilecek durumu olmayan aileler, kızlarını babası yaşında erkeklerle evlendirebiliyor. Sevgili anneler, babalar, bize burada çok büyük görevler düşüyor. Hep beraber el ele verirsek, bu sorunun altından kalkacağımıza inanıyorum. Geleceğimiz bu çocuklarımız. Dolayısıyla çocuklarımızla ilgili yapılacak her şey de Balıkesir Barosu olarak yanınızdayız” açıklamasında bulundu.

FİZİKSEL MEKANLAR

İNSANLARI ETKİLER

İnsanların doğumundan ölümüne kadar yerel yönetimlerle ilişki halinde olduğunu söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “İnsan, hayatının 18 yılını çocuk olarak geçiriyor” dedi. Fiziksel mekanların her yönüyle insanları etkilediğini ifade eden Başkan Yılmaz, “Bizim vazifemiz, sorumluluğumuz çok ağır. Şehri planlarken, bizden öncekilerin planladıklarını yaşıyoruz, bir taraftan da geleceği planlamaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza daha iyi bir şehir emanet etmek için elimizden geleni yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

ÇOCUKLARIMIZ BİZİM

İÇİN DEĞERLİ

Nesiller değiştikçe fiziksel şartların da değişime uğradığını kaydeden Başkan Yılmaz, “Biz sokaklarda oynardık, onlar şimdi apartman dairelerinde büyüyor, bu en büyük hak gaspı. Çocuklarımıza ‘doğayı sevin’ diyoruz, onları doğaya ile buluşturacak imkanlar oluşturmuyoruz. Çocuklarımız bizim için değerli. Belediye olarak bundan sonraki çalışmalarımızda da çocuk hakları noktasında önemli adımlar atacağız. Çocuklarımızın herhangi bir istismara uğramaması, suç işlememesi ve kötü alışkanlıklara başlamaması için yerel yönetimler olarak çocuklarımızın boş zamanlarını en verimli şekilde dizayn etme ve sağlıklı yaşamı tercih etme noktasında imkanlar oluşturmamız gerekiyor” dedi.

KARESİ, ŞANŞLI BİR BÖLGE

Karesi Belediyesi’nin 2019 Stratejik Eylem Planı içerisinde çocuklar için bir çok imkanın yer aldığını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, “Biz bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Bizim bölgemiz en şanlı olan bölgelerden bir tanesi. Çocuk haklarına dikkat edilen, suç oranının ve çocuk işçi sayısının en az olduğu bir bölge. Huzurlu bir kent istiyorsak çocuklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Devlet tüm birimleriyle çocuklarımız için çalışıyor. Biz ise çemberin dışında kalanlarla ciddi şekilde ilgileniyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.