" />
USD
3,6893
EURO
4,3439
ALTIN
151,4567

ADD GÜRE’DEN ANLAMLI KONFERANS

  ADD Güre Şubesi 24 Kasım Öğretmenler günü dolaysıyla konferans düzenledi. Gere dernek lokalinde düzenlenen ve dernek üyelerin katıldığı konfrensta Şube Başkanı Sinan Kahyaoğlu Öğretmenler gününü tarihsel gelişimini anlattı. Kahyaoğlu;”Türklerin tarihte değişik zamanlarda değişik alfabeler kullandı. Türkler 1099 Belh Kongresi ile Arap harflerini aldı ve yaklaşık 900 yıl bu harfler kullanıldı. 19. Yüzyılın ikini yarısında […]

ADD GÜRE’DEN ANLAMLI KONFERANS
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

ADD Güre Şubesi 24 Kasım Öğretmenler günü dolaysıyla konferans düzenledi.

Gere dernek lokalinde düzenlenen ve dernek üyelerin katıldığı konfrensta Şube Başkanı Sinan Kahyaoğlu Öğretmenler gününü tarihsel gelişimini anlattı.

Kahyaoğlu;”Türklerin tarihte değişik zamanlarda değişik alfabeler kullandı. Türkler 1099 Belh Kongresi ile Arap harflerini aldı ve yaklaşık 900 yıl bu harfler kullanıldı. 19. Yüzyılın ikini yarısında sanayileşme ve değişmeler sonucunda Arap harflerinin yetersiz kaldığını ve harf değişimini kendini hissettirdi..  Bu yüz yıl içerisinde Arap harflerinde bazı değişikliklere gidildi. Latin harfleri ile de yazışmalar başladı. Enver Paşa 20. yüzyılın başında Arap harflerini yeniden düzenletti. Azerbaycan da 1922 yılında Latin harflerini kabul etti. 1 Kasım 1928 tarihinde Latin kökenli Tük alfabesi TBMM tarafından kabul edildi. 11 Kasım 1928 ‘de bu harflerin yaygın bir şekilde öğretilmesi için millet mektepleri kuruldu.

Millet mekteplerinin başöğretmenliğine de ulu önder Atatürk getirildi. Bu karar 24 Kasım 1928 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Bunun için 1981 yılından beri 24 Kasım Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.”diyerek tüm öğretmenleri öğretmenler günün kutladı.

 

Hüseyin EROĞLU

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.