" />
USD
3,6644
EURO
4,3296
ALTIN
151,3021

AYVALIK, UNESCO YOLUNDA ROTASINI BELİRLİYOR

UNESCO’NUN Dünya Mirası Listesinde yerini almak isteyen Ayvalık’ta bir çalıştay düzenleniyor. Türkiye’den ve yurt dışından bir çok üniversiteden konuşmacının katıldığı 4- 5 ve 6 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık” konulu çalıştayda izlenecek rota belirlenecek. UNESCO Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Ada Moderatörlüğünü yaptığı “UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık” konulu çalıştayn […]

AYVALIK, UNESCO YOLUNDA ROTASINI BELİRLİYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

UNESCO’NUN Dünya Mirası Listesinde yerini almak isteyen Ayvalık’ta bir çalıştay düzenleniyor. Türkiye’den ve yurt dışından bir çok üniversiteden konuşmacının katıldığı 4- 5 ve 6 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık” konulu çalıştayda izlenecek rota belirlenecek.

UNESCO Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Ada Moderatörlüğünü yaptığı “UNESCO Dünya Mirası yolunda Ayvalık” konulu çalıştayn açılış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, bu günlere kadar çeşitli üniversitelerden hocaların çizdiği hedefler doğrultusunda UNESCO konusunda bu günlere kadar gelindiğini söyledi.

Geleceğe bırakılacak bu mirasın gerçeğini bilerek sunabilmenin çok önemli olduğunu kaydeden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Yürütülen çalışmalar sürecinde Ayvalık’ın bu somut olan miras listesinde Ayvalık’ın zeytin zeytinyağı gibi en önemli ürünleri ve bunun yanı sıra sanayinin olması ve geçmişten bu güne devam eden bu yapılarını devam ettirilebilir olması, bu hayatın günümüzde de sürdürülebilir olmasının farkına vardık. Bundan dolayı genel kanı olarak endüstriyel miras listesinden aday olması yönünde teklifler var. Ancak bunlar bu çalıştayda değerlendirilecek, çalıştaydan sonra toplantılar yapılacak ve  Ocak’a iyi bir şekilde hazırlanarak komiteye UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almak için başvurumuzu yapacağız” dedi.

Ayvalık’a gönül vermiş, hemşerimiz olmuş çok değerli insanlar olduğunu ve bu konuda Ayvalık’ı şanslı olarak gördüğünü de ifade eden Gençer, “UNESCO yolunda bu bir seferberliktir. Herkes bu işin bir tarafından tutacak kaldıracak. Bu mirasın ne kadar önemli olduğunu adaylık sürecinde anlatabiliriz ve bu mirası hakikaten bu mirası sahiplenebiliriz. Bu yolda herkes taşın Altına elini koysun. UNESCO süreci doğaya, çevreye, zeytine ve bizim tabiat parklarımıza insanların bir kere daha gözünü çevireceğine, bu korumanın itsine bir kılıf daha geleceğine inanıyorum. Bu anlamda da Ayvalık’ın kültürel mirasının devam etmesiyle beraber çevreye olan saygısı ve örnek bir kent olması açısından çok önemli buluyorum. UNESCO’nun listesine girmek veya aday olmak Ayvalık’ın nasıl korunması gerektiğini ortaya koyup gözleri bir kez daha Ayvalık’a çevirecektir.” diye konuştu.

Başkan Gençer, “Dünya’da Ayvalık isminin bir kere daha farklı bir şekilde duyulması içinde çok önemli. Bunlar ekonomik olarak da Ayvalık’a dönecektir. Dünyada milyonlarca insan UNESCO listesine girmiş veya aday olan şehirleri geziyorlar, Niçin bu aday oldu, neden aday adayı oldu buraları merak ediyorlar” diye sözlerini tamamladı.

UNESCO Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Ada, “Bu çalıştayda iki gün boyunca Ayvalık’la ilgili ekonomiden kültür tahayyülüne kadar gelecekte atılacak adımların ilk oluşumlarını burada değerlendirip konuşacağız” diye konuştu.

“UNESCO Dünya Mirası Yolunda Ayvalık” konulu çalıştayın ilk günkü oturumunda kentin ekonomisinden kültür yapısına, bölgedeki zeytin ağacı sayısından elde edilen gelire kadar bir çok konu ele alındı.

“UNESCO Dünya Mirası Listesi Yolunda Ayvalık” çalıştayının Moderatörlüğünü UNESCO Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Ada yaparken iki gün sürecek oturumlarda konuşmacı olarak Yrd. Doç. Dr. Faruk Doğan Kırklareli Üniversitesi, Doç. Dr. Serap Taşdemir İnönü Üniversitesi, Zeynep Kürşat Ayvalık Ticaret Odası, Doç. Dr. T. Gül Köksal Kocaeli Üniversitesi, Gürem Özbayar, Yrd. Doç. Dr. Figen Erdoğdu, Ayvalık Meslek Yüksekokulu, Stratıs Balaskas, Ayşegül Özer, Arıstotle Unıversıty Of Thessalonıka, Doç. Dr. Bedriye Asımgil Balıkesir Üniversitesi, Cihat Teker, Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ODTÜ, Gülşah Yetgin Ayvalık Meslek Yüksek Okulu, Cengiz Bektaş Ayvalık Mimarlar Odası,  Stratıs Frantzeskos, Esra Başak Dessane, Doç. Dr. Harun Güçlüsoy Dokuz Eylül Üniversitesi, Ioanna Vallını Unıversıty Of The Aegean, Sılena Laskarı, Arıstotle Unıversıty Of Thessalonıka, Doç. Dr. Turgay Kerem Koramaz İTÜ, Prof. Dr. Gülşen Özaydın Mimar Sinan Üniversitesi, Doç. Dr. M. Rıfat Akbulut Mimar Sinan Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Seher Başlık Mimar Sinan Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr. Levent Özaydın Mimar Sinan Üniversitesi, Yaşagül Ekinci Trakya Üniversitesi, Yalın Tüzmen Ayvalık Belediyesi, Şenay Karabulut Ayvalık Belediyesi, Koray Karabulut Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İlknur Karabulut Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.