" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

6-10 YAŞ GRUBUNDA TÜM ÖĞRENCILERIMIZE TEK TEK ULAŞACAĞIZ

“Balıkesir Bir Büyük Aile Oluyor Projesinin” ilk önemli faaliyeti “göz taraması” Kepsut İlçe Merkezindeki okullarda büyük bir hızla devam ediyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İl genelindeki kurumlar arasında imzalan projenin birinci faaliyeti İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kepsut İlçesinde 7 Aralık Pazartesi “Hacer Özer İlkokulu’ nda başlatıldı. İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından 6-10 yaş grubunda yer […]

6-10 YAŞ GRUBUNDA TÜM ÖĞRENCILERIMIZE TEK TEK ULAŞACAĞIZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

“Balıkesir Bir Büyük Aile Oluyor Projesinin” ilk önemli faaliyeti “göz taraması” Kepsut İlçe Merkezindeki okullarda büyük bir hızla devam ediyor.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İl genelindeki kurumlar arasında imzalan projenin birinci faaliyeti İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Kepsut İlçesinde 7 Aralık Pazartesi “Hacer Özer İlkokulu’ nda başlatıldı. İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları tarafından 6-10 yaş grubunda yer alan 210 öğrencinin 200’ünün göz muayeneleri gerçekleştirildi. Göz taramasına okul çalışanları ve çevrede bulunan vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi ve taramanın kendilerine de yapılmasını talep ettiler.
İl Sağlık Müdür Op. Dr. Servet Kocaöz Görme Taraması ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: ” Çocuklarda göz rahatsızlıkları doğuştan olabilir. Bu durum yenidoğan bebeğin doğar doğmaz kontrolü ve dikkatli anne babalar sayesinde farkedilerek tedavileri sürdürülebilir. Bebeklerin erken dönemde tedavi edilmeleri sorunun kronikleşmesini önler.
Okul dönemine gelmiş çocuklar için ise sağlıklı gözler, eğitimlerini sağlıklı devam ettirebilmeleri için çok önemlidir. Bu nedenle her çocuğumuzun okula başlamadan önce göz muayenesi olmasını tavsiye ediyoruz. “Balıkesir Bir Büyük Aile Oluyor” projesi ile amacımız okul hayatına yeni başlayacak olan ana sınıflarından başlamak üzere 5. sınıfa kadar tüm çocuklarımızın görme ile ilgili bir problemlerinin olup olmadığını erken dönemde farkedilmesini sağlamak. Görme problemleri olanları göz hekimlerimize yönlendirip sorunun büyümeden çözülmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Çünkü görme problemleri okul öncesi çocukların % 5-10’unu, okul çağındaki çocukların ise %20-30’unu etkilemektedir. Tedavi edilememiş göz problemleri; çocuklarımızın öğrenme kabiliyetlerini, kişiliklerini, okula uyumunu, arkadaş ilişkilerini olumsuz etkileyebileceği gibi sorunun daha da büyüyerek tedavinin güçleşmesine neden olabilir. Muayenesi ihmal edilen çocukta hipermetropi (yakını görememe) varsa bu çocuk kitap okumayı sevmeyebilir. Sorun öğretmen tarafından fark edilse de geçen sürede çocuğun özgüveni kaybolabilir. İlkokul çağına kadar tamamen normal olan bir gözde, bu yıllarda miyopi (uzağı görememe) başlayabilir. Bazı aileler çocuklarının gözlüğe özendiği için şikayet ettiklerini düşünebilirler ancak çoğunlukla, çocukta gerçekten bir görme bozukluğu tespit edilir. İl genelinde hedef grupta yaklaşık 70 bin öğrencimiz mevcut. Amacımız bu öğrenclerimizin tümüne ulaşmak ve göz taramalarını gerçekleştirmektir. İlimizde faaliyet gösteren tüm kurumlar gibi İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlıklı bir toplumun oluşmasında bizim de sorumluluklarımız var. Sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirmek için, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin yaptığı protokole istinaden yoğun çaba sarfediyoruz. Katkıda bulunan tüm kurumların çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.