" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

BALIKESİRLİ ÇİFTÇİLER HAYVAN SİGORTASI HAKKINDA BİLGİLENDİ

  Balıkesirli çifçtiler Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük ettiği TARSİM Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen Hayvan Hayat Sigortaları Bilgilendirme Toplantısında bilgilendi. Hayvancılıkla uğraşan çiftçiler toplantıya yoğun katılım gösterdi.   Karesi AVM Toplantı Salonu’nda düzenlenen Devlet Destekli Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısına, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Vali Yardımcısı Mustafa Üçkuyu, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Genel […]

BALIKESİRLİ ÇİFTÇİLER HAYVAN SİGORTASI HAKKINDA BİLGİLENDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Balıkesirli çifçtiler Büyükşehir Belediyesi’nin öncülük ettiği TARSİM Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen Hayvan Hayat Sigortaları Bilgilendirme Toplantısında bilgilendi. Hayvancılıkla uğraşan çiftçiler toplantıya yoğun katılım gösterdi.

 

Karesi AVM Toplantı Salonu’nda düzenlenen Devlet Destekli Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısına, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Vali Yardımcısı Mustafa Üçkuyu, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Mehmet Zahit Dövdü, TKK Bölge Müdürü Vedat Altın, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şaban Akkol, Balıkesir İli genelinden çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Toplantının çıalış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş’un ardından kürsüye gelen TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu sunum eşliğinde bilgilendirme yaptı. SATIOĞLU, Dünya Tarım Sigortaları (prim üretimi, tarım sigortası modelleri, kamu-özel sektör irbirliğindeki gelişme, devlet desteği, bazı devletlerdeki devlet desteği oranı) ve Türkiye’deki devlet destekli tarım sigortaları sistemi (yasal düzenlemeler, primler ve tazminatlar, sistemin özellikleri) hakkında ayrıntılar verdi. TARSİM’in ticari bir işletme olmadığını, kar amacı gütmediğini vurgulayan Satıoğlu, çiftçilerin büyükbaş hayvanlarını sigortalatmalarının tayıdığı önemi izah etti. Balıkesir’de il genelinde 11 adet sigortalı sera olduğu, ayrıca sigortalı hayvan sayısının hayvan varlığına göre son derece düşük olduğu vurgulandı.

 

Son olarak kürsüye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in bir tarım ve hayvancılık şehri olduğunu hatırlattı. Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma her zaman destek olduklarını olmaya devam edeceklerini ifade etti. Balıkesir’in 12.11.2012 tarih ve 8489 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6360 sayılı kanun ile Büyükşehir hüviyetine kavuştuğunu ve bu noktadan yola çıkarak Büyükşehir bünyesinde 13.08.2014 tarih ve 123 sayılı Büyükşehir Belediye Meclisi Kararıyla Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kurduklarını belirten Başkan Uğur, bugün Büyükşehir’in yapılanma sürecini tamamlayıp birçok konuda hizmet üretmeye başladıklarını söyledi. Ege ve Marmara Bölgesi’nde bulunan coğrafyasıyla Balıkesir’in tarımsal üretim açısından Türkiye’nin en önde gelen illerinden olduğunu hatırlatan büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Bunun kıymetini bilerek tarıma ve hayvancılığa önem vermemiz gerektiğini biliyoruz. İlimiz uygun iklimi ve bitki çeşitliliği ile yılın on iki ayında üretim yapan ender illerden bir tanesidir.

Balıkesir ili Bitkisel Üretimde Türkiye toplamının yüzde 2,03’ünü, Canlı Hayvanlar Değeri toplamının yüzde 4,11’ini, Hayvansal Ürünler Değerinin ise yüzde 2,75’ini karşılamaktadır. Ayrıca, Balıkesir Türkiye’de, büyükbaş hayvan varlığında 3. sırada. Küçükbaş hayvan varlığında 9. sırada, kanatlı üretiminde 3. sırada, süt üretiminde 2. sırada, yumurta üretiminde 3. sıra, kırmızı et üretiminde 3. ve beyaz et üretiminde ise 2. sıradadır. Balıkesir zeytincilikte de önemli yerdedir. Türkiye’de üretilen zeytinin  yüzde 9’u Balıkesir’dedir. Türkiye’de yaklaşık 180 bin ton zeytinyağı üretilmektedir. Bunun yaklaşık yüzde 20’si yani 35 bin tonu ilimizde üretilmektedir. Bu verilerden yola çıktığımızda görüldüğü gibi hayli iddialıyız. Bu iddiamızı sürdürmek ve daha iyi yerlere gelmek için daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak 2015 yılı içerisinde çeşitli destekleme faaliyetlerinde bulunduk. Zeytin sineği mücadelesinden, sera naylonu desteğine, Yapay göletlerin balıklandırılmasından, balıkçı barınaklarının dip temizliğine, Polen tuzaklı ergonomik kovan altlığı desteğinden, tohum temizleme makinelerine, Kurban bayramında seyyar kesimhanelerden, süt soğutma tanklarına, Hemen her ilçede buzağı kulübesi desteğinden, aşı serumlarına, çiftçi eğitiminden, pazar denetimine kadar birçok faaliyette bulunduk. Yeni hal binasının ihalesi yapıldı. En kısa zamanda şehir içinde kalan eski hal Kesirven Mahallesindeki yeni yerine taşınacak. Bunun yanında Burhaniye Börezli Mahallesinde 114 dekar alanda Bitkisel Üretim ve Demostrasyon Merkezi kurulumu çalışmaları da devam etmektedir. İlimizde yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerin değerlendirilmesine yönelik çalışmalarımız sürmektedir. Balıkesir’e özgü bitkilerden yapılan bitki çayı üretim aşamasındadır. Tüm bunlarla birlikte çalışmalarımız devam etmekte olup, çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarından toplantı ve çalıştaylara, fuar ve organizasyonlardan arazi etüdü ve incelemelerine kadar birçok faaliyet gerçekleştirdik” dedi.

KIRSAL ALAN VERİ TABANI OLUŞTURULUYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir bünyesinde Kırsal Alan Veri Tabanı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Tüm bu çalışmaların çiftçinin, üreticilerin yararına olduğunu vurgulayan Başkan Uğur, “Biz onlara ne kadar destek olabilirsek, onlara ne kadar faydamız olursa mutlu olacağız. Önümüzdeki yılın çalışmalarına şimdiden devam ediyoruz. Planlamalar yapıp projeler hazırlıyoruz. 2016 yılında da çalışmalarımız tüm hızıyla sürecek. Şimdi gelelim TARSİM’in (Tarım Sigortaları Havuzu)  faydasına. Bu toplantının nedeni de TARSİM. Artık Türkiye’de tarımsal sigortacılık sistemi de gelişmeye başladı. TARSİM bunun en büyük kanıtı. Biliyorsunuz ki bindiğimiz arabadan oturduğumuz eve kadar hemen her şeyi sigorta ettiriyoruz. Ama bir türlü yetiştirdiğimiz ürünleri, beslediğimiz hayvanları sigorta ettirmekten imtina ediyoruz. Tarımsal üretim risklidir, üç ay sonra altı ay sonra neler olabileceğini kestirmek zordur. İşte bundan dolayı geleceğini güvence altına almak için, geçim kaynağını riske etmemek için sigortanın önemi ortaya çıkıyor. Her tarımsal faaliyetin farklı sigortalama yöntemleri var. Bunlarla ilgili ayrıntıları uzman kişiler daha iyi biliyor. 600 bin büyükbaş hayvan var, ama sadece 46 bini sigortalı. Havuz ne kadar büyürse yük o derece azalır. TARSİM dünyaya örnek olan bir sistem. Çiftçilerimizin en kısa zamanda hayvanlarını TARSİM’den sigorta yapmalıdırlar. Çiftçimiz herhangi bir felaketle karşılaştığı zaman devletimizbütün desteğini veriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak Kırsal Hizmetler Dairesi vasıtasıyla TARSİM’e gerekli desteği verelim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Buradan çiftçilerimize sesleniyorum, sigorta yaptırdığınız zaman birçok sorunu aşarsını. Ürününü hayvanını sigorta ettir, geleceğini güvence altına al. Geceleri rahat uyu” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Kırsal Hizmetler Dairesi ve TARSİM Genel Müdürlüğüne toplantıyla ilgili katkılarından dolayı teşekür etti. Konuşmaların ardından TARSİM uzmanları tarafından “Hayvan Sorunları ve Karşılaşılan  Sorunlar” konusunda katılımcılara ayrıntılı bilgiler verildi. Soruları cevaplandırıldı.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.