" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

BURHANİYE’DE KAMU KURUM MÜDÜRLERİNE YÖNELİK OLARAK ZEYTİNYAĞI TADIM ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner öncülüğünde İlçemizde görev yapan kamu kurum ve kuruluş müdürlerine yönelik olarak Zeytinyağı Tadım Etkinliği organize edilmiştir. Burhaniye Kaymakamlık Toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya; Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Zekeriyya Erdurmuş, İl Müdür Yardımcımız Nihat Ağan, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, İlçe Müdürümüz […]

BURHANİYE’DE KAMU KURUM MÜDÜRLERİNE YÖNELİK OLARAK ZEYTİNYAĞI TADIM ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner öncülüğünde İlçemizde görev yapan kamu kurum ve kuruluş müdürlerine yönelik olarak Zeytinyağı Tadım Etkinliği organize edilmiştir.
Burhaniye Kaymakamlık Toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya; Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Zekeriyya Erdurmuş, İl Müdür Yardımcımız Nihat Ağan, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, İlçe Müdürümüz Erdal Aldağ ile ilçemizde görev yapan tüm kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Tadım eğitimi İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gıda Mühendisi Dr. Dilşen Oktay tarafından verilmiş olup, etkinliğe Zeytindostu Derneği yönetim kurulu üyeleri de iştirak etmiştir.
Bölgemiz için oldukça büyük bir öneme sahip, Zeytin’in ana vatanı olan Burhaniye’de Tarımsal Üretiminin en önemli kısmını oluşturan Zeytin ve Zeytinyağı üretimi, bölge ekonomisinin can damarıdır. Burhaniye’de 2014 yılı itibariyle Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2231 adet çiftçimiz bulunmaktadır. Bölgemizin gerek iklim koşulları gerekse, özel arazi koşulları doğası, havası nedeniyle Burhaniye zeytininin ve zeytinyağının kendine has doğal tadını oluşturmaktadır.
2015 yılında Burhaniye Kaymakamlığı öncülüğünde hayata geçen Zeytinyağını kaliteli üretme ve bu kapsamda kaliteyi önemseyen ve taviz vermeyen üreticilerin ürünleri pazara arz etmesi ile birlikte Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı ulusal ve uluslararası pazarda kendine daha iyi bir yer bulmakla beraber, tüketiciler de  sağlıklı kaliteli bir ürünlerle daha etkin bir şekilde buluşmuş olacaklardır. Ayrıca 2015 yılında temeli atılacak Zeytincilik Organize Sanayi Bölgesi ve yakın gelecekte yapılması planlanan Reşitköy Barajı ile bölge bu alanda oldukça yükselişe geçmesi ön görülmektedir.
Burhaniye’de yaklaşık 2.100.000 Zeytin Ağacı varlığı olup, 31.252,000 ton’a yakın üretim yapıldığı ve bunun tamamının zeytinyağı olarak değerlendirildiği düşünülürse sadece ilçemizde 190.000 ton litre zeytinyağı üretilmektedir.
Bu kadar üretimin yoğun olduğu bölgemiz Zeytinyağı kalitesini ve tüketimini arttırmak yolundaki çabalara her zamankinden çok ihtiyacımız vardır. Son 10 yılda ülke genelinde zeytin ağacı varlığımız yaklaşık 190 milyona ulaştı. Ama maalesef geleneksel zeytin üreticisi ülkeler arasında kişi başına tüketimin en düşük olduğu  (2 kg/kişi) bir ülkede yaşıyoruz. Rekabeti ve talebi çok olan  bitkisel katı ve sıvı yağlar pazarında zeytinyağının durumunun sağlamlaştırılmasında “kalite” ve  “sağlıklı ürün” argümanlarının yanında özellikle “lezzet ve nefaset” faktörünün öne çıkarılması gerekmektedir .
Bu nedenlerle İlçemiz zeytinyağının kalitesinin yükseltilmesi, tüketilen zeytinyağını alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, tadımın nasıl gerçekleştiği gibi konular kamu kurum ve kuruluş müdürlerine zeytinyağı tadım etkinliğinde uygulamalı olarak anlatılmıştır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.