" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

KAÇMAK İÇİN DEĞİL ZEYTİN TOPLAMAK İÇİN GELDİLER

  Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk eden ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesine yerleşen sığınmacılar, zeytin toplama işiyle geçimlerini sağlıyor. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak canlarını kurtarmak için Türkiye’ye sığınan bazı Suriyeliler, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesinde zeytin toplama işinde çalışıyor.Avrupa ülkelerine gitme hayaliyle Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek için Küçükkuyu beldesini kullanan Suriyelilerden bir bölümü buraya yerleşti. Zeytin […]

KAÇMAK İÇİN DEĞİL ZEYTİN TOPLAMAK İÇİN GELDİLER
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk eden ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesine yerleşen sığınmacılar, zeytin toplama işiyle geçimlerini sağlıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak canlarını kurtarmak için Türkiye’ye sığınan bazı Suriyeliler, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesinde zeytin toplama işinde çalışıyor.Avrupa ülkelerine gitme hayaliyle Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek için Küçükkuyu beldesini kullanan Suriyelilerden bir bölümü buraya yerleşti. Zeytin toplama işinde çalışan sığınmacı aileler, 55’i erkek olmak üzere çok sayıda kadın ve çocuktan oluşuyor.Etrafını Türk bayrakları ile donattıkları naylon çadırlarda güç koşullarda yaşam mücadelesi veren sığınmacılardan erkekler “sırıkçı”, kadın ve çocuklar ise “zeytin toplayıcısı” olarak çalışıyor. Günlük 40-50 lira yevmiye ile çalışan sığınmacıların yüzlerinden tebessüm, yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen eksik etmiyor. Sığınmacılardan sorumlu işçibaşı Recep Çakır, yaptığı açıklamada, beldeye Konya’dan geldiklerini, zeytin toplama sezonu bitince başka bölgelere de gideceklerini söyledi.Küçükkuyu’daki Suriyelilerin Türkiye’yi “vatan” kabul ettiğini belirten Çakır, “Avrupa’ya gitmeyi düşünmüyorlar. Türkiye’de çocuklarını okutup insan gibi yaşamak istiyorlar” dedi.Çakır, üreticilerin kendilerini sabah saatlerinde aldığını, çalışmanın sona ermesinin ardından saat 16.00’da tekrar çadırlarına bıraktığını dile getirdi.Suriyeliler sayesinde üreticilerin işçi bulma sorununun ortadan kalktığını anlatan Çakır, “Devletin sığınmacılara verdiği imkanlardan çok memnunuz. Her ailede en az 4-5 çocuk var. Okul çağındaki çocuklar eğitim alamıyor” diye konuştu.Sığınmacılar ise Türk halkının kendilerine çok yardımları olduğunu belirterek, adeta çadırlara yardım yağdığını ifade etti. Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan da Sığınmacıları kaldıkları yerde ziyaret edip yardım malzemeleri dağıttı.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.