" />
USD
3,6885
EURO
4,3438
ALTIN
151,3776

SAĞLIK ÇALIŞANLARI “ADAY MEMURLUK EĞİTİMİNİ” ÇAĞDAŞ YÖNTEMLERLE TAMAMLIYOR…

    Balıkesir İlk Sağlık Müdürlüğü bağlı kurumlarında çalışan personellerine uzaktan eğitim ile aday memurluk eğitim imkanı sağlayarak büyük bir katma değer sağladı. Uzaktan eğitimi tamamlayan 33 aday memur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan sınava katıldı. Konu ile ilgili İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Servet Kocaöz’ün açıklamaları: “Ülkemizde tüm kamu kurumlarında 657 Sayılı Devlet Memurları […]

SAĞLIK ÇALIŞANLARI “ADAY MEMURLUK EĞİTİMİNİ” ÇAĞDAŞ YÖNTEMLERLE TAMAMLIYOR…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

 

Balıkesir İlk Sağlık Müdürlüğü bağlı kurumlarında çalışan personellerine uzaktan eğitim ile aday memurluk eğitim imkanı sağlayarak büyük bir katma değer sağladı. Uzaktan eğitimi tamamlayan 33 aday memur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan sınava katıldı.

Konu ile ilgili İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Servet Kocaöz’ün açıklamaları:

“Ülkemizde tüm kamu kurumlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna göre  ataması yapılan aday memur eğitimleri, Kanunun  55. maddesi gereğince  “aday memurların göreceği eğitimler” başlığında belirlenmiştir. Kamu kurumlarında çalışan memurlar,  birinci yıllarını tamamladıktan sonra  “6061 Sayılı Aday Memurların Yetiştirilmesine Dair Yönetmelik”  doğrultusunda 10 günden az olmamak kaydıyla temel  eğitime, bir aydan az olmamak kaydı ile hazırlayıcı eğitime  katılmak zorundadırlar.

Görüldüğü üzere şekli yönetmelikle belirlenen aday memur eğitimlerinin, tüm kurumlar tarafından yerine getirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu durum kamu kurumlarının işleyişinde bir takım güçlükleri de beraberinde getirmektedir.  Özellikle, İl genelinde yaklaşık 10.800 sağlık personeli ile hizmet veren bir kurum olarak aday memurluk eğitimini “uzaktan eğitim yöntemleri” ile sağlayabilmek büyük bir avantaj oluşturuyor.

Sağlık hizmetleri dinamik bir yapıya sahiptir ve ilimize  her yıl ortalama 200 civarında yeni personel ataması yapılmaktadır. Yüzölçümü geniş bir il olmamız ve sağlık hizmetlerinin ilimizin her köşesinde hatta Marmara Adası gibi deniz aşırı yerleşimlerde de  verilmesi nedenleriyle  çalışan personellerimizin aday memur eğitimlerine il merkezinde katılmalarında çeşitli zorluklar yaşanmaktadır. Çalışanlarımız tam gün süren eğitimlere katılmak için uzun yolculuklara katlanmak zorunda kalmaktadırlar. Hatta bazen çok uzak ilçelerde çalışanlar, eğitim süresince kendi evleri dışında bir yerlerde konaklamak zorunda kalmaktadırlar. Sağlık tesislerimiz açısından  hastanelerin sürekli olarak hizmeti yürütmeleri, bu nedenle de çalışma vardiyalarında yeterli personelin bulundurulması  gerekmektedir. Aday memur eğitimleri İl Sağlık Müdürlüğümüzün eğitim salonlarında bir ay boyunca devam ettiğinde, hastanelerimizde ciddi iş gücü açıkları oluşmakta özellikle de hizmet yoğunluğunun olduğu birimlerde geride kalan personelimize iş yükü paylaştırılmakta idi. Bu durum hem hizmeti devam ettiren personelimizde yorgunluklar, bitkinlikler oluşturmakta, hem de tahakkuk ettirilen fazla mesai ücretleri ile hastanelerimizin bütçelerinde maddi yükler oluşturmakta idi.

 

ADAY MEMUR EĞİTİM MALİYETİ %90 AZALDI…

 

Bu nedenlerle, İl Sağlık Müdürlüğü olarak Bakanlığımızın görüşlerini alarak ülkemizin köklü üniversitelerinden olan İstanbul Üniversitesi ile bir protokol imzaladık ve

çalışanlarımızı bu modern hizmetten faydalandırmanın gururunu yaşıyoruz.  Bu sayede çalışanlarımızın  istedikleri saatte eğitimlere uzaktan erişebilmelerini sağlamış olduk ve doğabilecek işgücü kayıplarının önüne geçtik. Uzaktan eğitim ile aday memurluk eğitimini tamamlayan 33 personelimize eğitim sonu sınavı müdürlüğümüzde uygulanarak kurumlarındaki stajyerlik süreci başlatılmış oldu. Çalışanlarımız, uzaktan eğitimin temel eğitim bölümünü,  Bakanlığımızın çeşitli kademelerinde görev yapan daire başkanı, şube müdürü ve konu uzmanlarından dinlediler. Hazırlayıcı eğitim bölümünü ise Ülkemizin alanında önde gelen öğretim görevlilerinden dinleme şansı buldular. Kurumlarımız ise aday memur eğitimi için harcadığımız yolluk, görevlendirme ücretleri ile iş gücü kaybından doğan maliyetlerden % 90 oranında tasarruf elde ettiler”.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.