" />
USD
3,7187
EURO
4,3711
ALTIN
153,2560

KİMSENİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ!

Ziraat Mühendisleri Odası Balıkesir şubesi genel kurulu sonuç bildirgesinde;”Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere bir kez daha sesleniyoruz: Bu topraklarda; KİMSENİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ! Ziraat Mühendisleri Odası Balıkesir şubesi olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurul sonucu mevcut başkan İbrahim Akbıyık güven tazeledi. ZMO Balıkesir Şubesinin 45. olağan genel kurul toplantısı sonucu yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; İbrahim Akbıyık, […]

KİMSENİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ziraat Mühendisleri Odası Balıkesir şubesi genel kurulu sonuç bildirgesinde;”Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere bir kez daha sesleniyoruz: Bu topraklarda;

KİMSENİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ!

Ziraat Mühendisleri Odası Balıkesir şubesi olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurul sonucu mevcut başkan İbrahim Akbıyık güven tazeledi.

ZMO Balıkesir Şubesinin 45. olağan genel kurul toplantısı sonucu yönetim kurulu şu isimlerden oluştu; İbrahim Akbıyık, Fikri Önen, Fatma Öztürk, Bülent Coşar, H:Hakan Yağcıoğlu, Gaye Ersoy, Ergün Demir.Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde Ziraat Yük.Mühendisi Olarak görev yapan Bülent Coşar Yönetim Kurulu üyeliği ile Oda Genel Kurul Delegeliğine, Edremit’te serbest Ziraat Mühendisi olarak çalışan Yurt Yıldırım ise Oda Genel Kurulu Delegesi olarak seçilerek Balıkesir’i Ankara’da gerçekleştirilecek ZMO Genel kurulunda temsil edeceklerdir.

Genel kurul sonunda genel kurul sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede özetle şu ifadelere yer verildi; “Bağlı bulunduğumuz TMMOB tarihsel bilincinde yer eden ve geleceğe ışık tutan, Teoman ÖZTÜRK`ün; “…Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin silip atamayacağının, bilinci içinde bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız…

37 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda öldürülen  Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Kurucu Başkanımız  Akın Özdemir 42 yıl önce vurguladığı gibi Türkiye ne yazık ki hâlâ toprağı aç, insanı aç, hayvanı aç olan bir ülkedir. Dolayısı ile böyle bir ülkede ancak hesaplaşılır”demiştir.

Gerçekten de son 10 yıldır nüfus artışına karşılık tarımsal üretim birkaç ürün dışında yerinde saymış ya da geriye gitmiştir. Üreticiler desteklenmek yerine vergilendirilerek yıllarca girdi maliyetlerinin altında üretime zorlanmış, borçlandırılmış ve sonuçta arazileri bankalar tarafından ipotek altına alınmıştır. İthalatta rekor üzerine rekor kırılmaktadır. Çiftçi örgütsüz, desteksiz, çaresiz bırakılırken, kırsal yoksulluk dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Sevgili meslektaşımız Akın ÖZDEMİR`in bu sözlerinin gerçekliliğini bir kez daha anmadan geçemeyeceğiz

Yakın tarihte aramızda Ayrılan Şubemizin eski başkanlarından Ferhat YILMAZ’ıda saygı ile anıyoruz.

TMMOB, ve ZMO Gezi isyanının yaktığı ateşin aydınlığında, mesleğin sorunlarının, ülke ve dünya sorunlarından ayrı olmadığının bilinci ile mücadele etmeye devam edecektir. Gezide isyan eden gençliğin sorunu, Soma`da katledilen işçiden bağımsız değildir. Soma`da katledilen işçinin sorunu, Reyhanlı‘da katledilen canlardan, Rojava`da katledilen Kürt halkından bağımsız düşünülemez. Emekçilerin örgütlenme hakkı, öğrencinin parasız, anadilde ve eşit eğitim hakkından, emeklinin parasız ve nitelikli sağlık hakkından, 10 Ekim de Ankara’da SAVAŞA İNAT, BARIŞI SAVUNUYORUZ diyerek toplanan Oda Üyelerimizin de içinde bulunduğu fakat sesleri bomba ile kesilen 102 canın taleplerinden ayrı, ayrı mücadele konusu değildir.

Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra, iktidarını korumak, yeni baskıcı/otoriter bir sistem kurmak için savaş ve çatışmalardan medet uman siyasi iktidar içeride ve dışarıda savaş konseptini tırmandırarak yükseltmeye başladı. Buna istinaden de Türkiye’de barış düşmanları, savaşa tapanlar birleşmiş durumdalar.

Şunu çok iyi biliyor ve bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz ki; Türkiye’de savaş karşıtları da birleşmediği, savaşa, çatışmalara, katliamlara, çocuk, kadın, genç ölümlerine, okul, hastane, yurt ve ilçe boşaltmalarına, bir halkın kendi ülkesinde sığınmacı yapılmasına karşı çıkmadıkça barış olmayacaktır! 10 Ekim katliamının hesabı sorulmadan, gerçek katiller açığa çıkarılmadan yeni katliamların önü alınamayacaktır.

Bugün ki Şube Genel Kurulumuzda tabikii öncelikle meslek alanımızla ilgili sorunları dile getireceğiz ama Ülkemizin iç karartan durumu için de  “Savaş; ölüm, acı, gözyaşı ve yıkımdır!” demek ve “İnadına barış!”demediğimiz sürece ne mesleğimizi ne geleceğimizi ne de huzurlu bir yaşamı savunabilirz.

Duymayan kulaklara, görmeyen gözlere bir kez daha sesleniyoruz: Bu topraklarda KİMSENİN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ! ZMO Balıkesir Şubesi olarak biz BARIŞIN TARAFINDAYIZ! Görevimiz, insanlarımızın öldürülmesine seyirci kalmak değil, insanları yaşatmaktır!

Biz umudun, insanı insan yapan gücünü de biliyoruz. Bir gün insanlık umudun bilinmeyen gücünü ortaya çıkaracak; adaletsizlikleri kökünden söküp atacak; insanlık açlıktan, yoksulluktan, aşağılanmaktan kurtulacaktır.

Savaş isteyenler, katliam ve cinayetleri yaygınlaştıranlar şunu çok iyi bilsinler ki, bizler ZMO Balıkesir Şubesi olarak KARDEŞLERİMİZİN ELİNİ SIMSIKI TUTACAK, her koşulda birlikte olacak, birlikte mücadele edeceğiz. Son kişi kalana kadar barış ve demokrasi mücadelesini sürdürmekten geri kalmayacağız.

İşçi ve emekçiler örgütsüzlüğe veya patron yanlısı sendikalara, uyduruk meslek kuruluş dernek ve adını son dönemlerde sık sık duyar hale geldiğimiz dernek türü yapılara mahkûm edilmişlerdir.

Mevcut iktidar, sermayeyi, medyayı, yargıyı, kolluk kuvvetlerini, bilim kurumları ve üniversiteleri kendi etki alanına almış, darbe dönemlerini aratmayacak oranda faşist baskı ve uygulamalarıyla toplumsal muhalefeti sindirmeye çalışmaktadır. Gerçek anlamda gazetecilik yapan gazetecileri zindanlara atmaktadır.

İktidarın, toplumsal muhalefeti sindirme çabalarında sendikalardan meslek odalarına, siyasi partilerden demokratik kitle örgütlerine birçok kurum boy hedefi haline gelmiştir.

Örgütümüz TMMOB ise geçen yıl bir gece yarısı apar topar Meclis`ten geçirilen yasa ve yönetmeliklerle birlikte etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır.

TMMOB idari ve mali olarak şeffaf bir yapıya sahiptir. Buna rağmen idari ve mali olarak bakanlıklara bağlanma çabası iktidarın neyi amaçladığının açık bir ifadesidir.

Kamu adına meslek alanını denetleyen TMMOB`nin bu kamusal görevi, bizzat devlet eliyle sonlandırılmaya çalışılmaktadır, TMMOB ve bağlı odaların bakanlıkların bürokratik kurumları haline getirilmesi hedeflenmektedir. Çıkarılan Kanun yargıya taşınmış ve hala yargı süreci devam ederken bizler TMMOB Bağımsız olarak çalışmalarını sürdürmesi konusunda gerekli direnci gösterip davanın takipçisi olduğumuzu bir kez daha burada belirtiyoruz.

Parklarımız, meydanlarımız, derelerimiz, ormanlarımız siyasi iktidar tarafından rant alanına dönüştürülmüştür ve dönüştürülmeye de devam etmektedir. Siyasetin rant tarafından beslendiği ülkemizde, rantın görülmemiş boyutlarda yaşandığı, yandaşların zenginlik, halkın yoksulluk halinin kalıcılaştırıldığı bir süreç adım adım örülmüştür. Mesala Yaşadığımız İl olan BALIKESİR’de Merkeze 10 km.Uzaklıktaki Paşaköy sınırları içerisinde kurulmaya çalışılan Termik santrale de diğer bölgerlerde ki santrallerde olduğu gibi karşıyız ve Paşaköylü sakinlerin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

ZMO Balıkesir Şubesi bundan önce olduğu gibi; gücünü, üyesinin çığlığını iktidarlara duyuran üyelerinin örgütlülüğünden alarak; birlikte karar alma, birlikte üretme, birlikte yönetme ilkesini güçlendirerek, önümüzdeki dönem zorlaşan koşullarda; emperyalizme ve gerici faşist saldırılara karşı mücadeleyi, sorunlarını halkın sorunlarından farklı görmeden, saldırılara karşı bütün birimleriyle birlikte halkımızın yanında el ele mücadelesini sürdürecektir.

TMMOB’nun  Bir Bileşeni Olan ZMO Balıkesir Şubesi, sokaklarında silah seslerinin değil, parklarda oynayabilen çocuklarının şarkıları olan, eşit, özgür ve bağımsız bir ülke mücadelesinin bütün toplumsal unsurlarıyla dayanışarak savunucusu olmaya devam edecektir.”

Hüseyin EROĞLU

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.