" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

EDREMİT ZEYTİN SONU HASAT ŞENLİĞİ 20 OCAK’TA

Edremit’te yörenin en önemli geçim kaynaklarından olan zeytin sektörüne dikkat çekmek amacıyla 20 Ocak 2016 tarihinde “Zeytin Sonu Hasat Şenliği” (MECİ) düzenlenecek.   Edremit ilçesinde uzun bir aradan sonra “Zeytin Sonu Hasat Şenliği” (MECİ) düzenlenecek. Bölgenin en önemli geçim kaynaklarından olan zeytin sektöründe yıllardan buyana bir gelenek olan hasadın son gününde ki “Meci” olarak adlandırılan […]

EDREMİT ZEYTİN SONU HASAT ŞENLİĞİ 20 OCAK’TA
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Edremit’te yörenin en önemli geçim kaynaklarından olan zeytin sektörüne dikkat çekmek amacıyla 20 Ocak 2016 tarihinde “Zeytin Sonu Hasat Şenliği” (MECİ) düzenlenecek.

 

Edremit ilçesinde uzun bir aradan sonra “Zeytin Sonu Hasat Şenliği” (MECİ) düzenlenecek. Bölgenin en önemli geçim kaynaklarından olan zeytin sektöründe yıllardan buyana bir gelenek olan hasadın son gününde ki “Meci” olarak adlandırılan gelenek Edremit’te bir şenlik havasında yeniden hayat bulacak. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ertaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hüseyin Acar, Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürü Murat Küçükçakır, Tariş Edremit Kooperatif Başkanı Hüseyin Yalazı, Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci, üreticiler ve sektör temsilcilerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Edremit Zeytin Sonu Hasat Şenliği’nin (meçi) 20 Ocak 2016 tarihinde yapılacağı açıklandı.

Daha önce hazırlıkları yürütmek üzere görevlendirilen Edremit Belediyesi, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Zeytincilik Üretme İstasyonu, Tariş ve Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu’nu yer aldığı alt komisyon tarafından katılımcılara programın içeriği açıklandı.

Türkiye’nin ve dünyanın en kaliteli zeytinyağlarının üretildiği Edremit yöresinin en önemli geçim kaynaklarının başında yer alan olan zeytin ve zeytinyağı ürünlerine dikkat çekmek, üretici ile tüketiciyi karşılıklı görüştürüp bilinçlendirmek, üreticinin yaşadığı sıkıntılar, ürünlerin doğru pazarlarda yer bulması, bölgenin tescilli yeşil çizik zeytinine sahip çıkmak, uluslararası pazarlarda yer bulmasını hedefiyle ilki 20 Ocak tarihinde gerçekleştirilen şenliğin her yıl devam edeceği ifade edildi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı “Bizler bu kararı Edremit’in daha ileri seviyelere taşıma adına aldık. Yapılan ve alınan her karar bölgemizin kalkınması ve tanıtımı için olacaktır ”dedi. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da zeytin hasadının son gününde halk arasında “meci” olarak adlandırılan eğlence yıllardan bugünümüze uzanana yöremizin köklü geleneklerinden birisi. Zeytin sektörüne dikkat çekmek amacıyla bu geleneği çağdaş bir yaklaşım ile bir şenlik havasında yeninden canlandırmak istiyoruz. Bu şenlikte dünyanın en kaliteli zeytinyağlarını üreten Edremit yöresi zeytinyağlarımızı, tescilli çizik zeytinlerimizi daha iyi tanıtmak, üreticinin sorunlarına dikkat çekmek, üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek en önemli geçim kaynaklarımızın başında yer alan zeytin ve zeytinyağımızı daha iyi tanıtabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

20 Ocak 2016 tarihinde düzenlenecek olan Edremit Zeytin Sonu Hasat Şenliği” (MECİ) üreticilerin katılımı ile traktörler, hasat makineleri, halk oyunları ekipleri ve konukların yer alacağı kortej yürüyüşü ile başlayacak. Cumhuriyet Meydanı’nda ki açılış töreninden sonra Faruk Serpil Parkı’nda markaların stantları açılacak. Ardından meçi denilen geleneğe uygun olarak zeytin üreticisi bağlanacak. Zeytinyağlı yemek yarışmasının da yer alacağı şenlik Endüstri Meslek Lisesi kavşağında ki Zeytin anıtının açılması ile sona erecek.

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.