" />
USD
3,7094
EURO
4,3633
ALTIN
152,8197

BÖLGE KÜLTÜRÜNÜ 77 MİLLETE TAŞIDI

Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar köyünde kurulan Alibey Kudar Etnografya Galerisini bugüne kadar 77 ülkeden turist ziyaret etti. Edremit’e 17 kilometre uzaklıktaki Tahtakuşlar köyünde emekli öğretmen Alibey Kudar tarafından kurulan Türkiye’nin ilk köy müzesi yıllardan bu yana ilgi görmeye devam ediyor. Her gün ziyaretçilerle dolup taşan müzenin bugüne kadar 77 ülkeden ziyaretçisi oldu. 1994 yılında UNESCO […]

BÖLGE KÜLTÜRÜNÜ 77 MİLLETE TAŞIDI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar köyünde kurulan Alibey Kudar Etnografya Galerisini bugüne kadar 77 ülkeden turist ziyaret etti.
Edremit’e 17 kilometre uzaklıktaki Tahtakuşlar köyünde emekli öğretmen Alibey Kudar tarafından kurulan Türkiye’nin ilk köy müzesi yıllardan bu yana ilgi görmeye devam ediyor. Her gün ziyaretçilerle dolup taşan müzenin bugüne kadar 77 ülkeden ziyaretçisi oldu.
1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Müzeler ödülüne layık görülen Etnoğrafya Galerisini gezen vatandaşlar müzeyi beğendiklerini söylerken, Müze Sorumlusu Ali Bey Kudar’da ilgiden memnun
Ali Bey Kudar “Burası Türkiye’nin ilk etnografya müzesi. 1991 yılında kuruldu. 1994 yılında Dünya Müzeler ödülünü Unesco bize verdi. Şu anda en son aldığımız ödül de, 34. ödülümüz olan Azerbaycan’dan Dede Korkut Vakfının kızıl yürek madalyasını şerefle taşıyoruz. Galerimiz şu ana kadar 77 ülkeye kapılarını açtı.” dedi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.