EDREMİT KIZILKEÇİLİ’DE KADINLAR DERNEK KURDU

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

EDREMİT KIZILKEÇİLİ’DE KADINLAR DERNEK KURDU

Edremit ilçesinde, büyükşehir yasası ile mahalle haline gelen Kızılkıçeli köyünde köyün eski okulunu atölye haline getiren kadınlar üretime geçerken, Kızılkeçili Kadınlar Sanat ve Dayanışma Derneğini kurdu. Dernek çatısı altında bir araya gelen 32 kadın, el işlerinden tarhana ve erişteden reçel ve salçaya kadar pek çok ürünü satışa sundu.
İlçeye 12 kilometre uzaklıktaki Kızılkeçili’de, Emine Aysan’ın öncülüğünde bir araya gelen kadınlar 5 yıl önce köyün eski okulunda üretime başladı. Köylü kadınlar, özellikle yaz aylarında çok sayıda ziyaretçinin geldiği Kızılkeçili de, geçtiğimiz yılın son günlerinde de Kızıllkeçili Kadınlar Sanat ve Dayanışma Derneğini kurdu. 32 üyesi olan dernek yoğun bir çalışma içine girerken, şu anda 27 kadının hazırladığı el işleri ve gıda maddeleri de satışa sunuldu. Kadınlar, para kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlattı.
Dernek üyesi kadınlardan Emine As,” Evde oturmaktansa buraya gelmek yaptıklarımızı değerlendirmek, küçük de olsa paralar kazanmak çok güzel. İnsana bir yeniden başlama heyecanı veriyor ve arkadaşlarla birlikte olmak çok güzel. Köyüde çok seviyorum. Kızılkeçili eski bir köy. Reçel yaptım. Onlar satıldı. Bir şey kazanmak da önemli” dedi. Gülfidan Filiz’de,” Emine ablanın desteği ile bu derneğe katıldım. Ben de yaptıklarımı burada satmaya çalışıyorum. Elişi yapıyorum. Güzel. Hem burada oyalanıyoruz. Hem güzel bir gelirimiz oluyor. Kendi harçlığımızı çıkarıyoruz. Çok tatlı. Arkadaşlarımızla gayet güzel bir gün geçiriyoruz” dedi. Dernek Başkanı Emine Aysan’da,” Bizler 5 senedir bu okulda Kadınlar Sanat Kültür Evi olarak çalıştık. Ondan sonra yavaş yavaş işlerimizin daha düzgün olduğunu, tecrübelerimizin iyi olduğunu görünce dernek kurmaya karar verdik. Şu anda köyümüzde 27 bayanın yaptıkları ürünleri satmakla uğraşıyoruz. 32 üyeyiz. Yazın satışlarımız çok daha hızlanacak. İnşallah çok daha seviyeli yerlere geleceğiz. Kadınlarımız daha güzel gelire sahip olacak. Kazançlarını evlerine götürerek gurur duyacaklar. Biz de bunlarla daha da gururlanmış olacağız” dedi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.