" />
USD
3,7023
EURO
4,3551
ALTIN
151,8690

DİYANET’E SUÇ DUYURUSU

  Birleşik Haziran Hareketi Ayvalık temsilciliği Diyanet İşleri Başkanlığı fetvaları ile ilgili suç duyurusunda bulundu ve tepkisini de basın açıklaması yaparak dile getirdi.   Ayvalık Cumhuriyet meydanında toplanan grup taşıdıkları pankart ve attıkları sloganlara tepkisini gösterdi. Birleşik Haziran Hareketi adına hazırlanan Basın bildirisini Ayvalık Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Vedat Tekten okudu. Okunan Basın bildirisinde […]

DİYANET’E SUÇ DUYURUSU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Birleşik Haziran Hareketi Ayvalık temsilciliği Diyanet İşleri Başkanlığı fetvaları ile ilgili suç duyurusunda bulundu ve tepkisini de basın açıklaması yaparak dile getirdi.

 

Ayvalık Cumhuriyet meydanında toplanan grup taşıdıkları pankart ve attıkları sloganlara tepkisini gösterdi. Birleşik Haziran Hareketi adına hazırlanan Basın bildirisini Ayvalık Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Vedat Tekten okudu.

Okunan Basın bildirisinde şu görüşlere yer verildi:”Diyanet’ten ‘Ensest’e fetva: Babanın 9 yaş üzerindeki kızını şehvetle öpmesi ve sarılması haram değil!

Demiş. Bu neyin hesabı?  Kadınlara yönelik inceden ince yapılan ve meşrulaştırılmaya çalışılan, gerici, İslami faşist diktatörlüğün ayak sesleri midir?

Bir gazetede yayınlanan bir haberde;

Diyanet’e bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu, ‘bir babanın öz kızına yönelik şehvet duymasına ilişkin bir soruya verdiği cevapla ensest’e kısmi izin vermektedir’ denilmektedir.

Türkiye AKP eliyle Ortaçağ karanlığına sürüklenmek istiyor. On üç yıllık iktidarları boyunca gün geçmiyor ki kadın bedeni üzerinden söz söylenmesin, kadınlar şiddet görmesin, cinayetlere maruz kalmasın. Hak gaspları yaşanmasın.

Kapitalist, erkek egemen, ataerkil sistemin AKP iktidarının gerici politikalarıyla güçlendirildiği ülkemizde, kadınlar hayatın her alanında her geçen gün artan bir şekilde, baskılandığı ayrımcı politikalarla kuşatıldığı bu fetvada da görülmektedir.

Bugün gelinen noktada kadınlara yönelik çok açık bir meydan okuma vardır. İktidar; kadınları, toplumu dinselleştirme politikalarının merkezine oturtmakta, kadın bedeni ve hayatını biçimlendirerek gerici toplum projesini hayata geçirmeye çalışmaktadır.  Kadınlar üzerinden kendini var eden,  hatta yeniden şekillendirerek besleyen, toplumsal yaşamın her alanında kadınların özgürlük alanlarını sınırlandırma politikalarına devam etmektedir.

Bu saldırı ile söylem düzeyinden artık fiili düzeye geçilmiş, kadın kimliğini yok etmeyi hedeflemiştir. Kadının kendi hayatına, bedenine ve geleceğine ilişkin tasarrufunu elinden alacak olan fetvalar verilmeye başlanmıştır. Hiç bir şey rastlantı değildir, meşrulaştırmaya çalıştıkları şey 9 yaşındaki kız çocuklarının bedenine yöneliktir. Buna asla izin vermeyeceğiz, bu gerici ideolojiyi tarihin çöplüğüne gömeceğiz.

Bu düşünceden hareket eden bizler yasal hakkımızı kullanıp Diyanet İşleri Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.”

 

Yüksel KALKAN

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.