" />
USD
3,6760
EURO
4,3201
ALTIN
151,9992

BİR PAZAR SABAHIYDI…

Ankara kar altındayken, bir Pazar sabahı katledilen, Yurtsever, cesur gazeteci-yazar Uğur Mumcu ölümünün 23.ncü yıldönümünde, bütün yurtta olduğu gibi Edremit ve körfez ilçelerinde de  çeşitli etkinliklerle anılıldı. Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ölümünün 23. yıldönümünde Edremit’in Akçay ve Altınoluk Mahallesi’nde adının verildiği parklarda düzenlenen etkinlikler ile anıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve etkinliklere katılan yüzlerce kişi […]

BİR PAZAR SABAHIYDI…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ankara kar altındayken, bir Pazar sabahı katledilen, Yurtsever, cesur gazeteci-yazar Uğur Mumcu ölümünün 23.ncü yıldönümünde, bütün yurtta olduğu gibi Edremit ve körfez ilçelerinde de  çeşitli etkinliklerle anılıldı.

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ölümünün 23. yıldönümünde Edremit’in Akçay ve Altınoluk Mahallesi’nde adının verildiği parklarda düzenlenen etkinlikler ile anıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve etkinliklere katılan yüzlerce kişi Mumcu’nun anıtlarına karanfil bırakıp ünlü yazarı andı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun bombalı saldırı sonucu katledişinin 23. yıldönümü nedeniyle Edremit ilçesinde anma törenleri düzenlendi. İlk etkinlik Akçay Mahallesi’nde Mumcu’nun adının verildiği ve büstünün de bulunduğu parkta gerçekleştirildi. Uğur Mumcu anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra bir konuşma yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, hayatını kaybeden eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile iş adamı Mustafa Koç’a rahmet diledi. Başkan Saka, 24 Ocak’ın Hz. Ali, Uğur Mumcu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın katledildiği gün olduğuna dikkat çekerek; “Türk Ulusu, 23 yıl önce 24 Ocak 1993 günü, yiğit, Atatürkçü, halkçı, laik, tam bağımsız Türkiye sevdalısı, yurtsever bir evladını bombalı bir saldırı sonucu kaybetmişti. Yurtsever, cesur gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu 23. ölüm yıldönümünde rahmetle anıyor, onu katleden karanlık zihniyeti bir kez daha nefretle lanetliyoruz. Uğur Mumcu, yaşamı boyunca demokrasinin yılmaz savunucusu oldu. Atatürkçüydü, Cumhuriyetçiydi, karanlık güçlerin üstüne gözünü kırpmadan gidiyordu. O, bu günümüzü onlarca yıl önce görüp ülkemizin üzerine oynanan oyunları ve yaşanabilecek tehlikeleri işaret ederek bizleri uyarıyordu. Bu dönemde ise bizlere düşen görev ulusal birliğimize, laik, demokratik, çağdaş değerlerimize, Atatürk ilke ve devrimlerine daha fazla sahip çıkmak, yitirdiğimiz tüm aydınlarımızı unutmadığımızı ve unutmayacağımızı göstermektir. ‘Cesur bir kez, korkak bin kez ölür’ anlayışı ile atalarımızın kanları ile kurulmuş Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmak, korumak ve kollamak görevi bizlere düşüyor. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Atatürk ilke ve devrimleri, Cumhuriyetimizin bağımsızlığı, Türk milletinin onurlu yaşama mücadelesi için demokrasi şehidi olan ve daima içimizde yaşayacak olan Uğur Mumcu’yu ve diğer tüm demokrasi şehitlerimizi de sevgi, saygı ve rahmetle anıyor, evrensel hukuk kurallarının geçerli olduğu, düşünce ve ifade özgürlüğünün serbest olduğu, kimsenin düşüncesinden dolayı tutuklanmadığı yada öldürülmediği aydınlık yarınlar diliyorum” dedi. CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel’de yaptığı konuşmada Uğur Mumcu’nun hayatından kesitler sunarak Mumcu’ya rahmetle andıklarını, onu katleden karanlık zihniyeti kınadıklarını söyledi. Törene katılan Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel ve vatandaşlar tarafından Uğur Mumcu anıtına karanfillerin bırakılması ile Akçay Mahallesi’nde ki anma programı sona erdi.

 

 

 

Uğur Mumcu için Edremit’te ki ikinci tören Altınoluk Mahallesi’nde ünlü yazarın adının verildiği cadde üzerinde bulunan anıtı önünde düzenlendi. Edremit Belediyesi ve Altınoluk Mahallesi Demokrasi Platformu tarafından hazırlanan programda ilk olarak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka yaptığı konuşmada Ocak ayının aydınların hayatını kaybettiği bir ay olduğunu belirterek bugün toprağa verilen CHP eski Milletvekili Kamer Genç ve İş adamı Mustafa Koç’a rahmet diledi. Başkan Saka Uğur Mumcu’yu saygı ile andıklarını, aydınları katleden karanlık güçleri bir kez daha lanetlediklerini söyledi. Ardından Altınoluk Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özkan tarafından bir basın açıklaması okundu. Konuşmaların ardından katılımcılar Uğur Mumcu’nun anıtına karanfiller bıraktılar. Mumcu’nun anıtının önünden ki törenden sonra katılımcılar Altınoluk Cumhuriyet Meydanı’na kadar kortej halinde yürüdüler. Meydanda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve konuşmaların ardından tören sona erdi. Törene Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Özgirgin, Ilhan Yazar, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.