" />
USD
3,7065
EURO
4,3619
ALTIN
152,8766

DÜNYA ÇEVRE POLİTİKASINI YÖNLENDİREN BİRLİK

Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve meclis üyeleri, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ve meclis üyeleri ile biraraya gelerek birliğin değerlendirmesini yapıp, faaliyetlerinden, gerçekleştirmeyi planladıkları projelerden bahsedip, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gazi Akıncı’nın hotelinde misafir olup orada Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği’nin […]

DÜNYA ÇEVRE POLİTİKASINI YÖNLENDİREN BİRLİK
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve meclis üyeleri, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ve meclis üyeleri ile biraraya gelerek birliğin değerlendirmesini yapıp, faaliyetlerinden, gerçekleştirmeyi planladıkları projelerden bahsedip, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Gazi Akıncı’nın hotelinde misafir olup orada Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği’nin meclis üyeleri ile değerlendirme gerçekleştirdi. Ertesi gün Ayvalık’ta ‘Bacacan Otel’in açılışına katıldı.

ÇEVRE KONUSUNDA KURULAN TÜRKİYE’NİN TEK BELEDİYELER BİRLİĞİYİZ

Çevre konusunda kurulmuş Türkiye’nin tek belediyeler birliğiyiz.Tekirdağ, Kapaklı, Ergene,Uzunköprü,Malkara,Keşan,Gelibolu,Manyas,Bandırma,Erdek,Karabiga gibi belediyelerimizi de birliğimize katıp hem üyelerimizin aidat yükünü azaltmak hem de Ege ve Marmara’daki diğer belediyelerle işbirliği yaparak gücümüzü ve mücadelemizi birleştirmek istiyoruz.

UNESCO İLE İLGİLİ KAZ DAĞI PROJEMİZ VAR

Türkiye Ulusal Komitesi’nin üyesiyiz. Unesco ile ilgili Kaz Dağı projemiz var. O projeyi yürütmek amacıyla yaptığımız araştırmalar bizi buraya yönlendirdi. Bu birlik Unesco’nun alt komisyonu olan, tüm dünyadaki Unesco’ya başvuran, doğal dünya miraslarını inceleyen birlik.

DÜNYA DOĞAYI KORUMA BİRLİĞİ ÜYESİYİZ

Aynı zamanda Dünya Doğayı Koruma Birliği’ne kabul edildik. Şu an üyesiyiz.160 ülkede 1200 üyesi var. Türkiye’den de 4 üye vardı,beşincisi biz olduk. Bu bağlamda yapacağımız ziyaretleri Çınarcık, Kepezdere, Taşköprü belediyelerimize gerçekleştirip, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin Ulusal Komite Toplantısı için Ankara’da olacağız. Ulusal komite başkanını seçip,oradaki temasları sağladıktan sonra aynı gün İstanbul’a dönüp Emitt Fuarı’nda üye belediyelerimiz ile olası üye belediyelerimizin stantlarını ziyaret edeceğiz. Tekirdağ’ın Kapaklı, Ergene, Uzunköprü, Edirne’nin Hafza, Malkara, Gelibolu belediye başkanları ile görüşmelerde bulunacağız. Seferihisar,Urla,Karaburun Belediyesi gibi belediyeleri de ziyaret edeceğiz. Amacımız Nisan ayına kadar 15-20 belediyeyi,ondan sonraki süreçte de 20-30 belediyeyi aramıza katarak 50-60 belediyelik birlik haline gelmek. Böylece üye belediyelerimizin aidat oranlarını aşağı çekmiş olacağız. Hem de Ege ve Marmara’daki çevre sorunları için güç birliği yapmış olacağız.

RANT AÇILIMLARINA KARŞI FAALİYETLERİMİZİ YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’ne 80 davetiye gönderip “Sizi de aramızda görmek istiyoruz.” dedik. Uzunköprü,Malkara,Kapaklı,Ergenek,Tekirdağ Süleyman Paşa, önceden birliğimizin adı Kaz Dağı ve Madra Dağı olduğu için ilgilenmeyen Bandırma,Manyas,Erdek,Karabiga gibi belediyelerimiz bize olumlu dönüş gerçekleştirdiler.

Çevreye yönelik faaliyetlerimiz için destek alarak, belediyelerimizin de gücünü biraraya getirerek son zamanlarda meydana gelen AKP’nin rant açılımlarına(HES,RES ve barajlar) karşı faaliyetlerimizi yoğunlaştırmak istiyoruz.

24 DAVANIN 18’İNİ KAZANDIK

Bir yandan sosyal faaliyetlerimizi yürütürken diğer yandan da hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Kaz Dağları ve Çanakkale yöresindeki maden ve RES’lerle ilgilişu ana kadar 24 dava açtık. 18’ini kazandık. Sivil Toplum Örgütlerimizin katılımı ve Çanakkale Barosu Çevre Platformu’nun avukatlarımızın da desteğiyle. Avukatlarımız ücretsiz bu davalara giriyorlar. Masrafları da birlik olarak biz üstleniyoruz. Kent Konseyi ile işbirliği içinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde geri adım attırdık. Örneğin Şirinçavuş Köyü’nde bir termik santral meselesi vardı,şu an durduruldu. Demek ki bu sahip çıkarsak sonucunda kazanan biz oluyoruz.

Yüksel KALKAN

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.