" />
USD
3,6661
EURO
4,3353
ALTIN
151,4366

BÜYÜKŞEHİR’E GÜZEL ÖNERİ

GÜNMARSİFED Başkanı Tamer İsa Çelik’ten; BÜYÜKŞEHİR’E GÜZEL ÖNERİ   BASİAD’ın 25. yıl gecesinde konuşan Çelik Büyükşehir’in 2016 yılında Balıkesir’e yapacağını duyurduğu 2 milyar Euro’luk yatırımın %20’sine talip olduklarını belirterek bu şekilde paranın Balıkesir’de kalacağını ve 2016 yılındaki iş dünyasındaki kara bulutların dağılacağını söyledi   BASİAD ve BAGİAD’ın ortaklaşa düzenledikleri 25. Yıl etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. […]

BÜYÜKŞEHİR’E GÜZEL ÖNERİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

GÜNMARSİFED Başkanı Tamer İsa Çelik’ten;

BÜYÜKŞEHİR’E GÜZEL ÖNERİ

 

BASİAD’ın 25. yıl gecesinde konuşan Çelik Büyükşehir’in 2016 yılında Balıkesir’e yapacağını duyurduğu 2 milyar Euro’luk yatırımın %20’sine talip olduklarını belirterek bu şekilde paranın Balıkesir’de kalacağını ve 2016 yılındaki iş dünyasındaki kara bulutların dağılacağını söyledi

 

BASİAD ve BAGİAD’ın ortaklaşa düzenledikleri 25. Yıl etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Emre Alkin’ın “2016’da Bizleri Neler Bekliyor” konulu semineri Otel Asya Termal’de gerçekleşti. Gecenin açılış konuşmasını yapan GÜNMARSİFED Başkanı Tamer İsa Çelik Büyükşehir’in 2016 yılında yapacağını duyurduğu 2 milyar Euro’luk yatırımın %20’sine Balıkesirli iş adamları olarak talip olduklarını söyledi. Bu şekilde 200 milyon Euro’nun Balıkesir’de kalacağını, şehrin yerel dinamiklerinin harekete geçeceğini kaydeden Başkan Çelik böylece 2016’daki puslu havayı dağıtabileceklerini ifade etti. Günmarsifed Başkanı Tamer İsa Çelik şöyle konuştu:

 

“BU SON OLSUN”

 

“Sözlerimin başında bugün yine 5 şehidimiz var. Allah rahmet eylesin diyorum. İnşallah bu son olur.

 

Güney Marmara İş Dünyası ve Sanayi Federayonunu 2014 yılında Ağustos ayında Balıkesir’den 2, Çanakkale’den 1, Bandırma’dan 1, Biga’dan 1 olarak yeni bir federasyon olarak kurduk. Hedefimiz bölgemizdeki sinerjiyi yukarıya kaldırmak ulusal boyutta. Balıkesir ile Çanakkale’nin zeytini, turizmi, hayvancılığı ortak noktaları var. Amacımız bu memleketi en güzel noktalara çıkarmak.

 

“RUSYA İLE KRİZ BİTMELİ”

 

Dün akşam İstanbul’da bir toplantıdaydım. Gerçekten Güneydoğu’daki federasyonların anlattıkları çok acı. Evet terör diye bir bela var ama orada yaşayan insanlar da var. Bunları nasıl ayırırız bilmiyorum. İnsanlar iş yerini açamıyor. Mardin’de öyle. Sadece Diyarbakır deil. Bunlara biran önce çözüm bulmakta fayda var diye düşünüyorum. Terör olaylarından dolayı İstanbul’da %25 tahsilatlara etkisi olmuş, sıkıntı yaşanıyormuş. İkinci olarak Rusya ile ilgili sıkıntılar. Antalya bölgesinden gelen federasyondan arkadaşlarımız üretici domates fidesini eksin mi ekmesin mi bilemiyor. İnşallah Rusya ile ilgili kriz de sonlandırılır en kısa zamanda.

 

“PARA BALIKESİR’DE KALSIN”

 

Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra büyük yatırımlar büyük hizmetler almaya başladı. Büyükşehir belediye başkanımız bir sunum yaptı ve 2 milyar Euro’luk bir yatırımdan söz ediyor Balıkesir’de. Biz bu 2 milyar Euro’uk yatırmın en azından %20’sine talip olalım diyorum ben. Yani 200 milyon Euro şehrimizde kalsın. Bunu biz yapalım, yerel dinamikleri harekete geçirelim. 2 milyar Euro’luk bir yatırım yapılıyor ve dışarıdan bir yatırım. Bu yatırımın %20’sini veya %10’unu biz yapabilirsek 2016’daki puslu havayı biraz dağıtırız diye düşünüyorum.

 

Sözlerimin sonunda Mustafa Koç’a Allah’tan rahmet diliyorum. Sayın  Nihat Özdemir’in eşine Allah’tan rahmet diliyorum.”

 

 

 

 

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki ise şöye konuştu:

 

“Değerli misafirler bizler iş insanlarıyız. Beraber kazanmak, beraber büyümek, ülkemizin aydınlık geleceğine katkı yapmak ana hedefimiz. Aramızda ne ayrı gayrı var ne de büyütülecek bir mesele.  Ülkemizin etrafına örülmek istenen kötülüklere bir tek bizim birlik beraberliğimiz engel olabilir.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ”

İş dünyasının sivil toplum örgütleri olarak dönem dönem ülke ekonomisi, sosyal konular, toplumsal duyarlılıklar gibi konularda açıklamalar yapıyor ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu konudaki niyetimiz ülkemizin ve toplumumuzun sağlıklı büyümesine, kalkınmasına hizmet etmektir. Yaptığımız açıklamalar ile zarar vermek değil sağlıklı eleştiriler ile gelişime katkı vermek amacımızdır. Elimizi taşın altına koyuyoruz.

“2015’TE EKONOMİYİ PEK KONUŞAMADIK”

2015 yılını seçimler, çevre ülkelerdeki meseleler, terör nedeni ile ekonomiyi pek de konuşamadığımız bir yıl olarak tamamladık. Asgari ücrete yapılan zamla ilgili tartışmalarla başladığımız 2016 yılında önümüzü daha net görmek istiyoruz.

“TERÖRÜN KİMSEYE BİR FAYDASI YOK”

2015 yılında ülkemiz ve Balıkesirimiz için önemli bir konu olan ihracatta başarılı geçiremedik. Ülkeler arasında yaşanan çetin rekabet koşullarına çevre ülkelerdeki sorunlar eklenince ihracat açısından kayıp bir yıl oldu. Ne yapıp ne edip ihracat artışını sağlamak zorundayız. 2015 yılında enerjimizin büyük bir bölümünü terör denen bela aldı. Ülkemizin kaynakları terör yüzünden büyük kayıp yaşamaktadır. Terörün kimseye bir faydası yoktur. Terörün bitip kalıcı barışın sağlanması en büyük dileğimizdir.

Konuşmamın sonunda iş insanı Mustafa Koç’un aramızdan zamansız ayrılmasından dolayı üzüntümü belirtmek istiyorum. Mustafa Koç’u unutmayacağız.”

 

BAGİAD Başkanı Rahmi Kula da gecede yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi:

 

“MUSTAFA KOÇ ZENGİN DEĞİL, VARLIKLIYDI”

 

“Bildiğiniz üzere Mustafa Koç’un ani vefatı iş dünyası ile beraber bütün ülkeyi yasa boğdu. Mustafa Koç zengin değil varlıklıydı. Herkesin zengin olabileceği ancak varlıklı olamayacağı bu dünyadan bir Mustafa Koç geçti. Onu varlıklı kılan sevgi dolu bir iç dünyası olması ve sevgiyi bilmesi idi. Paranızın, çevrenizin, sermayenizin, gücünüzün çok olduğu şu dünyada eğer sevmeyi bilmiyorsanız bunların çok da bir işe yaramadığını göstermeye çalıştı bizlere. Her işi severek de yaptığı için başarılar kazandı. Ardından koskoca bir ülke ağlıyor hala daha. Buradan bir kez daha Sayın Koç’a rahmet diliyorum.

 

“BALIKESİR TÜRKİYE’NİN MİNYATÜRÜ GİBİ”

 

Balıkesir artık Büyükşehir oldu. Biz genç işadamları olarak Balıkesir’in Büyükşehir olmasından çok büyük bir heyecan duyduk. Balıkesir şimdi Güney Marmara ile Kuzey Ege’nin yıldızı olmaya aday. Turizmden madenciliğe, tarım ve hayvancılıktan sanayisine, lojistik üs olmasından jeotermal zenginliğine her alanda Balıkesirimiz Türkiye’nin minyatürü gibi. Balıkesir sanayileşirken turizmini geliştiren, turizmini geliştirirken tarım ve hayvancılıkta Türkiye’yi doyuran il olma unvanına sahip bir il.

 

“SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ”

 

İşte tam bu noktada bizler Balıkesirli genç işadamları derneği olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Gençliğimizin heyecanını, enerjisini kentimizin yönetenleri ve kentimizin işadamlarının tecrübesi ile birleştirip Balıkesirimizin gelişmesi için çalışıyoruz. Balıkesirimizin ve ülkemizin hak ettiği yere gelmesinin refahın artması için her zaman birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Ben değil biz diyen Balıkesir’in geleceğinin vizyonunu ortaya koyan, düşünce farklılıklarını bir zenginliğe çeviren, geleceğe koşarken geçmişin kültürel mirasını zenginlik gören anlayışımız ile Türkiye ile bütünleşen bir il olmayı ümit ediyor bunun için çalışacağımıza genç işadamları olarak söz veriyoruz.

 

 

Prof. Dr. Emre Aklin ise gecede şu sunumu yaptı:

“Ben sizin gibi kahramanları yazmaya çalışıyorum. Bu işleri çocukluktan nasıl büyüttünüz, neler yaptınız, nereye getirdiniz onu yazmaya çalışıyorum. Anadolu’yu karış karış gezerek bunu anlatmaya çalışıyorum.

 

“MAL ÜRETME ÇÖZÜM ÜRET”

 

Sunumun adı mal ve hizmet üretme, çözüm üret. Neden? Çünkü mal ve hizmetin taklidi var ama bulduğunuz çözümün taklidi yok. Bugün ıphon’u taklit etmek kolay değil. O yüzden çözüm bulmak zorundayız.

 

“SİZE BİR İYİ BİR KÖTÜ HABERİM VAR”

 

Size bir iyi bir kötü haberim var. 21 yüzyılda daha fazla acı, keder, kaos, terör, savaş kötü şey yaşayacağız. İyi haber ise hiçbirinin piyasaya etkisi bir önceki yüzyıl gibi olmayacak. Örnek vereyim. Falanca yerde patlama oldu. 20 dakika üzülüyoruz. 3 saat sonra akşama ne yiyeceğiz, kredi kartı taksidi ne oldu diye düşünmeye başlıyoruz. Bu ayıp bir şey değil. Çünkü dünya ademimerkeziyetçilikten benmerkeziyetçiliğe geçti de ondan. Sosyal medyada haberler öyle hızlı paylaşılıyor ki bir süre sonra alışıyorsunuz. Yüreğinizde acı var ama hayata devam ediyoruz. 21 yüzyılda çok acı yaşayacağız ancak canımız çok acımayacak. Çünkü ateş düştüğü yeri yakacak.

Uzunca bir süre düşük karlarla suyun üstünde başınızı tutmaya çalışacaksınız. Doksanlı yıllardaki karları bulamayacaksınız. 21. yüzyıl para üretmektense değer üretmek. Bunun ismi ne mal ne başka bir şey bunun adı çözüm.

 

“3 ÇOCUK YAPMAK GEREKİYOR”

 

Türkiye bundan 10 yıl önce 20 ile 29 yaş ortalaması olan bir ülke idi şimdi 30 ile 39 yaş ortalaması var. Yani yaşlandık. Cumhurbaşkanımız 3 çocuk istiyordu ya bu bir hesap. Eğer hanımlar 2.6 çocuk doğurmaz ise nüfusumuzun ortalama yaşı 2050 yılında 40 yaşını aşacak. Bunu istemiyorsak her ailenin 3 çocuk yapması lazım.

 

Türkiye yeni bir ekonomik büyüme modeli arıyor. Çünkü dünyadan daha hızlı büyümek için birilerinden müşteri çalmak gerekiyor. 2005 ile 2014 yılları arasında Türkiye’nin büyümesi fena değil. Bu hızla gidersek 2023’te G20’deyiz. Ama yine 16’ncı sıradayız. Çünkü büyüme modelimizde bir sakatlık var. %7 bile büyüsek 16’ncı sıradayız. Yani araba patinaj yapıyor. Yani büyüme modelinizde bir sakatlık var. 2030 yılında bile G20’de olmaya devam edeceğiz.”

Murat Ayaşoğlu

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.