K.M.B.B. DÜNYA DOĞAYI KORUMA BİRLİĞİ (IUCN) TÜRKİYE ULUSAL KOMİTESİNDE..

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

K.M.B.B. DÜNYA DOĞAYI KORUMA BİRLİĞİ (IUCN) TÜRKİYE ULUSAL KOMİTESİNDE..

Kısa adı K.M.B.B. olan ve merkezi Edremit’te bulunan Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği, kısa adı (IUCN) olan ve merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Ulusal Komitesinde görev aldı.

K.M.B.B. geçtiğimiz Ekim 2015 ayı içinde merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan ve 160 ülkeden 1200 kuruluşun üyesi olduğu Dünya Doğayı Koruma Birliği üyeliğine kabul edilmişti.
Kısa adı IUCN olan bu birliğe son olarak üyeliğe kabul edilmiş bulunan K.M.B.B. nin yanı sıra Türkiye’den sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığı-Tema Vakfı-Türkiye Tabiatını Koruma Derneği(TTDK) – Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkey) ve Doğa Derneği’nin üyelikleri bulunuyor.
IUCN, üye ülkelere çevre politikalarının oluşturulmasında danışmanlık hizmetleri vermesinin yanısıra, doğal dünya mirası önerilerini değerlendirme, yeşil ekonomi, eko-turizm, kırmızı listede bulunan ve nesli tehlike altında bulunan türlerin durumunun gözlem altında tutulması gibi konularda hizmet veriyor.
Çevre alanında en önemli uluslararası uzman kuruluş olan IUCN, çevre sözleşmelerinin yanı sıra, doğal kaynakların yönetimi ve strateji belgelerinin hazırlanması sırasında diğer uluslararası kuruluşlara (BM bünyesindeki örgütler vb.) teknik destek verebiliyor; söz konusu belgelerin hazırlanmasında anahtar rol oynayabiliyor.
27.Ocak.2016 tarihinde Ankara’da toplanan IUCN Türkiye Ulusal Komitesi toplantısına ilk kez doğal üye sıfatı ile katılan Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İNCEOĞLU, bir konuşma yaparak, birliğin kuruluş amacını anlattı ve tanıtımını yaptı. Ardından Ülkemizin bir çok bölgesinde ve özellikle Kaz Dağları ile Madra Dağında son yıllarda girişilen doğa ve çevre katliamları konusuna dikkat çekerek bu konuda Ulusal Komiteye ayrıntılı açıklamalarda bulundu.
2016 yılının bu ilk Türkiye Ulusal Komite toplantısına, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Koordinatörü Abdulkader BENDESA, IUCN Kurak Alanlar Programı Koordinatörü Jonathan DAVİES, Biyolojik Çeşitlilik Daire Başkanı Hüseyin Avni ÇATAL ve Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) nin Türkiye’deki üye kuruluş temsilcileri katılırken, IUCN Türkiye Ulusal Komitesi Başkanlığına; Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Sn: Nurettin TAŞ seçildi. Yüksel Kalkan

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.