ATATÜTK’ÜN KALDIĞI EV EDREMİT BELEDİYESİ’NDE..

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

ATATÜTK’ÜN KALDIĞI EV EDREMİT BELEDİYESİ’NDE..

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Edremit’e geldiği 1934 yılında kaldığı Çayiçi Caddesi üzerindeki tarihi bina Edremit Belediyesi’ne kazandırıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Ulu önderin manevi anısına yakışır bir biçimde restore ederek Edremit’in bir prestij merkezi haline getireceğiz” dedi.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatük’ün Edremit’e ikinci kez geldiği 14 Nisan 1934 tarihinde konakladığı Çayiçi Caddesi üzerinde ki tarihi bina Belediye Başkanı Kamil Saka’nın başlattığı girişimler sonucunda Edremit Belediyesi’ne kazandırıldı. Halk arasında “Atatürk’ün kaldığı ev” ve “Sezai Beyin” ev olarak bilinen Tuzcumurat Mahallesi Çayiçi Caddesi üzerinde yıllardır metruk bir halde bekleyen bahçeli iki katlı tarihi ev kamulaştırma yoluyla Edremit Belediyesi’ne tapusu çıkarıldı.  Anıtlar Kurulu tarafından da tescilli olan evin Edremit’e yakışır hale getirileceğini kaydeden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, tarihi yapının kazandırılmasına katkı veren ev sahiplerine teşekkür etti. Başkan Saka, “Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında Edremit’e ikinci kez geldiğinde konakladığı tarihi yapıyı yaptığımız girişimler sonucunda Belediyemize kazandırdık. Yıllarıdr şehrin merkezinde metruk bir şekilde duran bu tarihi yapıyı Anıtlar Kurulu’ndan gerekli izinleri alarak aslına uygun bir şekilde restore edip, Ulu Önderimizin manevi anısına yakışır şekilde Edremit’imizin bir prestij merkezi haline getireceğiz” dedi.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.