" />
USD
3,6737
EURO
4,3277
ALTIN
151,2804

“EGE DENİZİ ÖLÜM DENİZİ DEĞİL, BARIŞ DENİZİ OLSUN”

“EGE DENİZİ ÖLÜM DENİZİ DEĞİL, BARIŞ DENİZİ OLSUN”   Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Altınoluk Demokrasi Platformu Bileşenleri, ortak bir basın bildirisi hazırlayarak kamuoyuyla paylaştılar. Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesinde sivil toplum kuruluşlarından oluşan, Altınoluk Demokrasi Platformu Bileşenleri ortak bir basın bildirisiyle son günlerde Edremit körfezi dâhil olmak üzere ülke genelinde yaşanan […]

“EGE DENİZİ ÖLÜM DENİZİ DEĞİL, BARIŞ DENİZİ OLSUN”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

“EGE DENİZİ ÖLÜM DENİZİ DEĞİL, BARIŞ DENİZİ OLSUN”

 

Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Altınoluk Demokrasi Platformu Bileşenleri, ortak bir basın bildirisi hazırlayarak kamuoyuyla paylaştılar.

Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesinde sivil toplum kuruluşlarından oluşan, Altınoluk Demokrasi Platformu Bileşenleri ortak bir basın bildirisiyle son günlerde Edremit körfezi dâhil olmak üzere ülke genelinde yaşanan mülteci sorunları ve ülkemizde yaşanan terör olaylarına dikkat çektiler. Altınoluk Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Altınoluk Demokrasi Platformu Bileşenleri üyeleri yaptıkları dövizlerle yaşananları protesto etti. Daha sonra günün anlamı adına hazırlanan basın açıklamasını Altınoluk Demokrasi Platformu Bileşenleri sözcüsü Mustafa Özkan okudu  okunan basın metninde şunlara değinildi.

Emperyalist güçlerin bölgede kendine göre hesaplar yaptığı ve hatta bu konuda bir yarış içine girdiklerini görmekteyiz. Halkların tarihlerinin, geleceklerinin ve yaşam koşullarının iç savaşın katliam boyutlarına varan saldırılarla yok edilmektedir. Bu süreçte ABD ve iş birlikçi güçleri iç savaş adı altında besledikleri ve her türlü lojistik destek sağladıkları silahlı çeteler üzerinde oluşturulan zeminde etnik ve dini farklılıkları körüklemektedirler. Bölgede bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Bunun bütün sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP iktidarı emperyalizmin çıkarlarına odaklanmış mezhepçiliğe dayalı, yayılmacı dış politika anlayışından derhal vazgeçmelidir. Bu ölümlerin nedeni devletin politikaları, insanların tavır ve tutumlarıdır. AKP bölgesel güç olma hayalleriyle etnik ve mezhepçi politikaları hayata geçirmeye çalışmaktadır. AKP daha düne kadar kardeşim dediği Esad’a bugün düşmanca davranmakta ve Esad’a karşı her türlü gerici kanla beslenen odakları hoş görmektedir. Kobane, Rakka, Hane ve bir çok yerleşim yerinde çocuk, yaşlı, kadın demeden binlerce masum insan katliamlara uğradı. Buradan kaçan insanlar en yakın komşu ülkelere akın ettiler. Ülkemizde mülteci sorunu her geçen gün çığ gibi büyüyor. Amerika’nın ve müttefiklerinin Irak’a müdahalesiyle başlayan mülteci göçleri, yine Amerika ve diğer emperyalist ülkelerin Arap ülkelerinde yarattıkları iç savaş ve kargaşa sonucu özellikle Suriye’den göçen milyonlarca kişi mülteci olarak başka ülkelerde ve bizim ülkemizde yaşam savaşı vermektedir. Ege Denizi’nde her gün mülteci ölümleri yaşanıyor. Ege Denizi ölümlerle anılmasın, barış denizi olsun. Ancak görüyoruz ki bunları durdurmak ve etkin önlemler almak, güvenli geçişler sağlamak yerine mülteciler üzerinden Türkiye verilecek 3 Milyar EURO’nun 5 Milyar EURO’ya çıkarılmasının pazarlığını yapıyor. Ülkemizde milyonlarca mülteci var. Bu bize mültecilerle birlikte yaşayacağımız ve birlikte çalışacağımız gerçeğini de gösteriyor. Yapılması gereken mültecilerin yaşamlarının güvence altına alınmasıdır. Barınma, sağlık, eğitim sorunlarının giderilmesi ve onları çalışma koşullarını bozmayacak şekilde iç yaşamına katılmaları sağlanmalıdır. Bunun için yasal düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır. Aylan bebek, mülteci çocukların dramının simgesi olmuştur. Aylan bebeği batının sıcak salonlarında duygu tatmininde araç olarak kullandılar. Sonraları birçok Aylan bebek yaşama tutunamadan can verdi. Kimi soğuktan donarak, kimi boğularak, kimi de açlıktan. Daha iki gün önce mahallemiz Altınoluk’ta 11’i çocuk, 30’a yakın mülteci hayatını kaybetti. Bundan 3 ay önce Ankara katliamını yaşamıştık, bu katliamı bir kez daha lanetliyoruz. Biz Altınoluk Demokrasi Platformu bileşenleri olarak buradan sesleniyoruz. En önemlisi bütün bunlara neden olan savaşlar durdurulsun. Barış olsun, dostluk olsun. Kardeşlik gelişsin. İçeride ve dışarıda savaşa hayır. Yurtta sulh, cihanda sulh. Yaşasın barış, yaşasın barış, yaşasın barış diyoruz.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.