" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

BURHANİYE CEM EVİNDE HIZIR CEMİ YAPILDI

Burhaniye Cem evinde Hızır Cemi yapıldı. Burhaniyede yaşayan aleviler cumartesi günü bir araya gelerek cem yaptılar. Cem başlamadan önce Alevi Dernek başkanı Durmuş Türkmen barış ve kardeşlik dileklerinde bulundu. Başkan açılışta şunları söyledi. Bizler köylerde yaşadığımız zaman ibadetlerimizi yapmakta bir çok zorluklar yaşadık. Çünkü bizi hedefine koyan zihniyet “siz bizim gibi ibadet yapacaksınız” dayatmasında bulundular. […]

BURHANİYE CEM EVİNDE HIZIR CEMİ YAPILDI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Burhaniye Cem evinde Hızır Cemi yapıldı. Burhaniyede yaşayan aleviler cumartesi günü bir araya gelerek cem yaptılar. Cem başlamadan önce Alevi Dernek başkanı Durmuş Türkmen barış ve kardeşlik dileklerinde bulundu. Başkan açılışta şunları söyledi. Bizler köylerde yaşadığımız zaman ibadetlerimizi yapmakta bir çok zorluklar yaşadık. Çünkü bizi hedefine koyan zihniyet “siz bizim gibi ibadet yapacaksınız” dayatmasında bulundular. Bu nedenle Alevilik yasaklandı. Aleviliği yaşamak yasaktı. Bizler kendimiz gibi yaşamaya başladığımız zaman Alevi katliamları başladı. Çorum, Maraş, Sivas bu zihniyetin katliamlarının bir parçasıdır. Bizler herkese can deriz. Nerde bir can katliamı varsa biz onun karşısındayız. Madımakı katliam sayıyorsak, Cizre’de bodrumda yakılanlarda bir katliamdır. Madımak’a, Çorum’a, Maraş’a ne kadar canımız yandı ise, Sur’a, Cizre’ye, Nusaybin’e de o kadar canımız yanması gerekir. Herkese barış ve kardeşlik diliyorum. Herkesin hizmetleri Hak katında kabul olsun, ellerinize, emeklerinize, yüreklerinize sağlık diliyorum.

Daha sonra Vedat Tekten ve Şevki Bakır dedeler eşliğinde Cem başladı. Alevi ritüellerine göre iyilik dilekleri bulunan dualar okundu. Zakir Mikail Değirmencinin bağlaması eşliğinde deyişler okundu. Dernek yönetim kurulu üyesi Halime Tunç’un çalıştırdığı semah ekibi semah döndüler. Cem’in bitiminde katılımcıların hazırlayıp getirilen lokmalar eşit şekilde dağıtılarak, yenildi. Cem bitiminde katılımcılar semah ekibinde çalışanlara ve çalıştırıcıya teşekkür ettiler.

Yoğun ilginin olduğu Cem için katılımcılar teşekkürlerini sunarak, çok beğendiklerini dile getirdiler. Şenol Torlak

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.