" />
USD
3,7097
EURO
4,3637
ALTIN
152,8560

ŞİLİ’Lİ BİYOLOG EDREMİT’TE “MAHALLEMİ SEVİYORUM” PROJESİNİ ANLATTI..

Şili’de ekoköyler kuran ve Birleşmiş Miletler tarafından desteklenen “Mahallemi Seviorum” çalışmasını yürütülen biyolog ve çevre danışmanı Agustin Sepulveda Sariego, Edremit Belediyesi’nin konuğu olarak geldiği ilçede bir söyleşi ile yürütülen projeleri anlattı. Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Şili ve Norveç’te uygulanan “Mahallemi Seviyorum” başlıklı projeye öncülük eden Şili’li ünlü biyolog ve çevre danışmanı Agustin Sepulveda Sariego Edremit […]

ŞİLİ’Lİ BİYOLOG EDREMİT’TE “MAHALLEMİ SEVİYORUM” PROJESİNİ ANLATTI..
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Şili’de ekoköyler kuran ve Birleşmiş Miletler tarafından desteklenen “Mahallemi Seviorum” çalışmasını yürütülen biyolog ve çevre danışmanı Agustin Sepulveda Sariego, Edremit Belediyesi’nin konuğu olarak geldiği ilçede bir söyleşi ile yürütülen projeleri anlattı.

Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Şili ve Norveç’te uygulanan “Mahallemi Seviyorum” başlıklı projeye öncülük eden Şili’li ünlü biyolog ve çevre danışmanı Agustin Sepulveda Sariego Edremit Belediyesi’nin konuğu olarak ilçeye geldi. “Mahallemi Seviyorum” projesinin bir benzerinin Edremit’te de başlatılması kapsamında Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide vatandaşlarla bir araya geldi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yürütülen permakültür ve ekoköyler çalışmaları hakkında bilgiler veren Şili’li biyolog ve çevre danışmanı Agustin Sepulveda Sariego, “Mahallemi Seviyorum” projesi yerelde sosyal, ekolojik ve ekonomik bağları güçlendirerek toplum ruhunu birleştirmeyi ve aynı mahalleyi paylaşan insanların yaşam kalitesini fiziksel ve sosyal düzeyde arttırmayı amaçlıyor” dedi.

‘Transition Towns’ adı verilen “Geçiş Kasabaları” projesinin ilkinin 2006 yılında İngiltere’nin Totnes şehrinde başlatıldığını da kaydeden Biyoog Sariego, “Bu şehirlerde yaşayan topluluk üyeleri, vatandaşlar kendi bilgi ve deneyimlerini paylaşarak iklim, petrol ve bunlara bağlı ekonomik istikrarsızlığa çözüm arayan yerel projeler gerçekleştirmektedirler. Gıda üretimi, atık yönetimi, enerji, ulaşım ve ekonomik sistemler gibi alanlarda gerçekleştirilen projeler ile kent yaşamında olumlu değişimler hedeflenmektedir. Edremit’i gezip gördükten sonra Edremit’tin bu projenin uygulanmaya uygun bir yer olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Edremit Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü Proje Birimi, tarafından projenin ilçede de hayata geçirilmesi için çalışma başlatıldığını kaydeden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Mahalle kültürünü yaşatmak için böyle projelerin başlatılması gerekiyor. Beton binalar arasında yaşayan birbirini tanımayan insanlar değil, birbiriyle iletişim halinde olan kişiler olmamız gerekiyor. Mahalle ruhunu tekrar canlandırarak, hem vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak hem de oturduğu çevreye bağlı katılımcı bireyler ve topluluklar oluşturmak istiyoruz” dedi. Başkan Saka, Edremit’in nüfus, turizm potansiyeli, mimarisi, coğrafi yapısı, zeytin üretimi gibi genel özellikleri bakımından benzer olduğu Şili’deki La Serena kenti ile kardeş şehir olmak için çalışmalara başlandığını da ifade etti.

Söyleşiye Edremit Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Yazar, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Belediyenin ilgili daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.