" />
USD
3,7093
EURO
4,3629
ALTIN
152,8395

AYVALIK BELEDİYESİ’NDEN ÇEVRESEL SÖYLEŞİ.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in girişimleriyle Ömer Madra’nın konuşmacı olduğu küresel ısınmaya dikkat çekecek önemli bir söyleşinin Ayvalık’ta gerçekleştirilmesini sağladı. Ömer Madra, Boğaziçi Üniversitesi ile Ayvalık Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen “Paris Görüşmelerinden sonra Kainatımızın Geleceği” isimli söyleşisini İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer ve çok sayıda vatandaşın […]

AYVALIK BELEDİYESİ’NDEN ÇEVRESEL SÖYLEŞİ.
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in girişimleriyle Ömer Madra’nın konuşmacı olduğu küresel ısınmaya dikkat çekecek önemli bir söyleşinin Ayvalık’ta gerçekleştirilmesini sağladı.

Ömer Madra, Boğaziçi Üniversitesi ile Ayvalık Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen “Paris Görüşmelerinden sonra Kainatımızın Geleceği” isimli söyleşisini İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer ve çok sayıda vatandaşın dinlediği “Paris Görüşmelerinden sonra Kainatımızın Geleceği” isimli söyleşide Ömer Madra, iklim değişikliğinin dünyada ve Türkiye’de yol açtığı sonuçları anlattı..

 

Madra’nın söyleşisi öncesinde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Yaptığımız protokol kapsamında Boğaziçi Üniversitesi ile Ayvalık Belediyesi çeşitli etkinlikleri Ayvalık’ta beraber yürütecek. Bunlardan bir tanesi de söyleşiler. İnsanlara, hayata, doğaya dokunan önemli konuları ele alan akademisyenler düzeyinde söyleşileri yapacağız. Bugünkü konumuz Türkiye’nin, dünyanın şu andaki en büyük problemlerinden bir tanesi. Şu aralar dünyada çok problemimiz var ama çevre sorunları dünyanın en büyük problemlerinden bir tanesi. Bu dünya hepimizin yuvası. Hepimiz ortak kullanıyoruz. Hepimiz bu dünyanın içinde bir yerlerde yaşıyoruz insanoğlu olarak. Ömer Madra’nın burada olması çok önemli. Çünkü Ömer Madra Ayvalıklı. Ömer Madra kendini çevreye adamış, doğaya adamış, küresel ısınmayı ilk anlatanlardan birisi. Ömer Madra’ının 1996 yılında söylediklerini hemen hemen tarihleriyle birebir dünya üzerinde yaşıyoruz, görüyoruz” dedi.

 

Başkan Gençer’in açış konuşmasının ardından söyleşisine başlayan Ömer Madra, Özellikle Suriye’deki iç savaştan örnekler vererek, “İklim değişikliği doğrudan ölümlere yol açar hale geldi. Önümüzdeki 35 yıl içerisinde, dünyanın her yerinde deniz seviyeleri buzların erimesine bağlı olarak üç metre yükselecek. Karadaki buzların erimesi çok kritik. Bu yıl ya da gelecek yıl uzaydan çekilen fotoğraflarda tarihte ilk defa beyaz Kuzey Kutbu görmeyeceğiz çünkü tümden erimiş olacak” diye konuştu.

 

Küresel ısınma ve iklim değişikliği bir yana sonsuz bir tüketim söz konusu olduğunu da vurgulayan Madra, cep telefonlarını altı ayda bir değiştirelim, otomobilleri iki yılda bir yenileyelim. Lüzumsuz beslenelim. Bütün madenleri tüketelim derken insanlığı büyük bir kaosun beklediğine dikkat çekti.

 

Söyleşide fosil yakıtların dünya için büyük bir tehlike olduğunu da anlatan Ömer Madra şunları söyledi;

 

“Kömürün bulunup çıkarılmasıyla beraber dünya artık bambaşka bir noktaya doğru gitmeye başladı. İlk defa tek bir tür, gezegenin bütün kimyasını ve atmosferini değiştirdi. Şimdi yeni bir terim var. Hiper androposen çağı. Yani hiper yeni insan. Bu yeni insan geldi ve dünyayı bitiriyor. Kömür dünyadaki en kirli fosil yakıt. Hiç tartışmasız. Küresel ısınmaya yol açan sera gazı salınımının bir numaralı sorumlusu. Fosil yakıt tüketimine bir kısıtlama getirilemezse ve yenilenebilir enerjilere yatırım kararları alınamazsa iki derecelik sıcaklık artış eşiğini aşabiliriz deniliyor”.

 

Madra söyleşinin sonunda izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.