" />
USD
3,6643
EURO
4,3318
ALTIN
151,3210

CHP Karesi İlçe Başkanı  Onur Ayan; “ARTVİN YALNIZ DEĞİLDİR”

CHP Karesi İlçe Başkanı  Onur Ayan yayınladığı basın bildirisi ile Artvin Cerattepe’de , Artvin halkının bölgede yapılmak istenen madencilik faaliyetine karşı mücadelesine destek çıkarak “Artvin halkı yalnız değildir” dedi.     Onur Ayan Yayınladığı bildiri de;Günlerdir Artvin Cerattepe’de, Artvin halkının bölgede yapılmak istenen madencilik faaliyetine karşı göstermiş oldukları direnci takdir ile desteklemekteyiz. Ancak bu direncin […]

CHP Karesi İlçe Başkanı  Onur Ayan;  “ARTVİN YALNIZ DEĞİLDİR”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

CHP Karesi İlçe Başkanı  Onur Ayan yayınladığı basın bildirisi ile Artvin Cerattepe’de , Artvin halkının bölgede yapılmak istenen madencilik faaliyetine karşı mücadelesine destek çıkarak “Artvin halkı yalnız değildir” dedi.

 

 

Onur Ayan Yayınladığı bildiri de;Günlerdir Artvin Cerattepe’de, Artvin halkının bölgede yapılmak istenen madencilik faaliyetine karşı göstermiş oldukları direnci takdir ile desteklemekteyiz. Ancak bu direncin karşısında gördükleri müdahaleleri de bir o kadar kaygı ve üzüntüyle izlemekteyiz.

Son günlerde çıkan “bu direnişin durup dururken ortaya çıkması manidardır” söylemleri, Artvin halkının doğaya ve yaşadıkları bölgeye karşı olan sorumlulukları ve hassasiyetleri açısından yaralayıcıdır. İnsanların doğanın talan edilmesine karşı durmaları değil, 2015’te iptal edilen madencilik faaliyetinin bugün tekrar başlaması manidardır.

Artvinliler 1990’lar boyunca Cominco Madencilik, 2000’li yılların ilk yarısında da Kanadalı IMNET Mining’e karşı benzer bir mücadele yürütüyor ve her ikisinde de başarılı oluyorlar. Yani Artvin’in maden karşıtı mücadelesinin 25 yıllık bir tarihi var.

Çünkü madencilik yapılmak istenen bölge sadece ağaçlık ve estetik değil. Cerattepe yamaç üzerine kurulmuş Artvin kentinin birkaç yüz metre yukarısında yer alıyor. Artvin’in bütün su kaynakları bu bölgeden geliyor. Aynı projeyi Aralık 2015’te iptal eden mahkeme kararı, madencilik faaliyetinin hem su kaynakları üzerinden hem de zehirli gazların asit yağmuruna dönüşmek suretiyle kenti doğrudan zehirleyeceğine vurgu yapıyordu. Geleneksel Kafkasör şenliklerinin yapıldığı alan, bu bölgenin içinde kalıyor. Maden alanı Artvin’in en önemli turizm alanlarından Hatila Milli Parkını ucundan içine alıyor.

Her dağı, her taşı, her dereyi ranta ve kara dönüştürebileceğinden zerre şüphe duymadığımız iktidar zihniyeti, bugün Artvin halkının direnciyle karşılaştığı için bu kadar hırçınlaşıp müdahale etmeye başlamıştır. Genç,yaşlı, çoluk çocuk yaşam alanlarını korumaya çalışanlara yapılan biber gazı ve tomalarla müdahale de insanı bir yaklaşım değildir. Bu ayıbı yapanları kınıyorum.

Balıkesir’in de birçok bölgesinde benzer doğa katliamlarının yapıldığını göz önüne alacak olursak, Artvin için empati yapabiliriz diye düşünüyorum. Yarın bizlerin de su kaynaklarımıza, ağaçlarımıza zarar vermeyeceklerinin garantisi yok. O gün, karşısında durduğumuzda aynı şiddet ile karşılaşmayacağımızın da garantisi yok.

Bugün Artvin’e gözünü bağlayanlar, yarın destek istediklerinde yalnız kalmaya mahkumdur. Unutmayınız ki; orada kesilecek 10 tane eski ağacın yerini, maden bittikten sonra dikecekleri 1000 fidan ile dolduramazlar. Bu doğa katliamına hep birlikte dur demeliyiz. Artvin yalnız değildir. Artvin halkının sonuna kadar arkasındayız.”dedi.

Hüseyin EROĞLU.

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.