" />
USD
3,6781
EURO
4,3318
ALTIN
151,5326

CHP EDREMİT KADIN KOLLARINDAN BASIN AÇIKLAMASI

CHP Edremit İlçe Kadın Kolları Başkanlığı Kayseri’de öğretmenin cinsel saldırısına uğradıktan sonra intihar eden lise öğrencisi Cansel ile ilgi yazılı bir basın açıklaması yaparak kadın cinayetlerine bir kez daha dikkat çekti. Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Kadın Kolları tarafından yazılı olarak yapılan basın açıklamasında şöyle denildi; Türkiye’de son dönemlerde olaylardan sonra neredeyse yaşanılmaz bir ülke […]

CHP EDREMİT KADIN KOLLARINDAN BASIN AÇIKLAMASI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

CHP Edremit İlçe Kadın Kolları Başkanlığı Kayseri’de öğretmenin cinsel saldırısına uğradıktan sonra intihar eden lise öğrencisi Cansel ile ilgi yazılı bir basın açıklaması yaparak kadın cinayetlerine bir kez daha dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Kadın Kolları tarafından yazılı olarak yapılan basın açıklamasında şöyle denildi;

Türkiye’de son dönemlerde olaylardan sonra neredeyse yaşanılmaz bir ülke haline gelmiştir. Ardı arkası kesilmeyen terör olayları, bombalar, her gün istinasız gelen şehit haberleri ve bunlara birde kadın cinayetleri eklenince isyan etmekteyiz. Geçtiğimiz hafta Kayseri’de matematik öğretmeni tarafından cinsel istismara uğrayan 18 yaşında ki Cansel kızımız bu duruma iki gün dayanabilmiş ve babasının tabancasıyla intihar etmiştir. Bu bir intihar değil, cinayettir. Açık giyinmeseydi, dışarıda gezmeseydi.. Soruyorum size ne diyeceksiniz? Üstelik bu olayı okul idaresine bildirdiği halde önemsenmeyip üstü kapatılmaya çalışıldı. Bu ülkede kadına verilen değer bu mudur? Daha ne kadar Özgecanlar, Canseller kurban edeceğiz? Adaletin cezalarının yetersiz ve az olduğu ülkemizde iyi hal ve tahrik indirimlerinden yararlanarak elini kolunu sallaya sallaya dolaşan suçlular her şeye kaldığı yerden devam mı edecekler? Ne yazıktır ki ülkemizde tecavüz eden değil, tecavüze uğrayan kendini suçlu görüp intihar ediyor.  AKP hükumeti döneminde 12 yılda kadına şiddet yüzde 1400 artmış ve 2002 yılından 2015 yılının ilk on ayında 236 kadın öldürüldü. Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel şiddet raporuna göre Türkiye, kadın cinayetlerinde Avrupa Bölgesi ülkeleri (41) arasında 13. sırada kadınların en temel hakkı olan yaşam hakkı ellerinden alınırken “fıtrat” veya “abartı” denilen kadın cinayetleri tahrik, iyi hal, pişmanlık vb. gibi ceza indirimleriyle ödüllendirme noktasına gelmiş durumda.

Hükümet buna ne zaman dur diyecek? Neden hala herhangi bir çalışma yok?Özgecan yasası çıkana kadar, Kadın vinayetleri durana kadar, susmayacağız, susturulmayacağız”

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.