EDREMİT’TE KARADENİZLİLER HAMSİ ŞENLİĞİ

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout Haber MerkeziC.M Sanayispor’da Teknik Patron Kadir Aydemir – 22 Haziran 2016KANGREN OLMUŞ SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR – 21 Haziran 2016HAVRAN PAZARYERİ’NDE ” RAMAZAN BEREKETİ” – 21 Haziran 2016DENİZ KUM GÜNEŞ FESTİVALİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SON BULDU – 21 Haziran 2016BSM DE MİNİKLER SAHNEYE IŞIK SAÇTI – 21 Haziran 2016MHP’DE TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ GERÇEKLEŞTİ, ZAFER MUHALİFLERİN […]

EDREMİT’TE KARADENİZLİLER HAMSİ ŞENLİĞİ

Edremit ilçesine bağlı Akçay Mahallesi’nde Körfez Karadenizliler Derneği tarafından düzenlenen 8. Hamsi Şenliği’nde 6 ton hamsi dağıtıldı. Şenliğe Edremit Kaymakamı Ali Sıramlı, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve binlerce vatandaş katıldı.

 

Edremit’te faaliyetlerini sürdüren Körfez Karadenizliler Derneği tarafından düzenlenen 8. Hamsi Şenliği Akçay Mahallesi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Dernek merkezinden kortej yürüyüşü ile Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Körfez Karadenizliler Derneği Başkanı Yusuf Şahintürk, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra mangallar ateşlenerek şenlik başladı. Körfez Karadenizliler Derneği Başkan Yusuf Şahintürk, “Karadenizlilerin olduğu her yerde emek, dayanışma, birlik ve beraberlik vardır. Hamsi Karaya vurdu, kaynaşalım hep beraber diye 8 yıl önce başlattığımız etkinliğimizde yine bir aradayız. Yaşadığımız sıkıntılı günlere rağmen sadece Karadenizliler değil, 81 ilden tüm vatandaşlarımız ile biraraya gelip kaynaşmak önemli. tüm katılıcılara destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da bugün yine şehit haberleri geldiğini belirterek, “Bugün bir araya gelerek, birlik ve beraberlik içerisinde olarak ülkemizi böldürtmeyeceğimizi, bayrağımızın indirilmeyeceğini bir kez daha gösterdik. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Karadenizli yerel sanatçıların katılımıyla gün boyu süren olan müzik şöleni eşliğinde horonlar tepildi.

Pazar gününü fırsat bilen bölge halkı da şenliklerin keyfini çıkarttı. Hazırlanan 6 ton hamsi, kurulan 120 metre uzunluğundaki mangallarda pişirildi ve Karadenizliler tarafından halka ekmek arasında dağıtıldı. Binlerce vatandaş, hamsi alabilmek için saatlerce mangalların başından ayrılmadı. Zaman zaman izdiham yaşandı.Gün boyunca  yaklaşık 12 bin ekmek arası olarak dağıtıldığı ifade edildi.

Şenliğe Edremit Kaymakamı Ali Sıramlı, Kaymakam Refiki Muaammer Sarıdoğan, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, daire  amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.